‍ دردنامه روزخبرنگار/ تورج عاطف
شماره خبر : 147271


رسم است که به مناسبتهايي جشن گيريم و روند تاريخي رويدادي را تعقيب و از موانع عبورکرده و پيشرفتهاي حاصله واميد به آينده گوييم اما حکايتهاي اين روزها چندان رسم متداول را تعريف نمي کنند و روز خبرنگار هم از اين قاعده مستثني نيست. امروز از کدامين خبرو نگارشي بايد بعنوان بهانه اي براي پرتوافشاني يادکنيم؟ روزنامه هاي قديمي که براي بسياري از ما خاطرات روزهاي زيباي نوجواني و جواني را تداعي مي کنند به ورطه بازي  کودکانه« کلاغ پر» افتاده و به جاي کلاغ نامهاي نوستالژيک هستند که نه پر که پرپر شده اند که ناخوشايند سرانجامي براي دنياي ورزشي و جوانان و... است. چه کسي باور مي کند آن عشق عباس مسعودي که از همکاران ذبيح الله منصوري در روزنامه کوشش بود و به اطلاعات ختم شد  به چنين روزگاري برسد؟ شايد سخن از ديجيتال خواني ها شود که دشمن نشريات و کتابهاي کاغذي شده است اما مي پرسيم در بسياري از کشورهاي  متمدن که دسترسي به اطلاعات ديجيتالي با توجه به قوانين و کيفيت نت در آن کشورها بهتر است روزنامه ها تعطيل مي شوند؟ خبرنگاري در روزگار ما تبديل شده است به عاشقانه اي که مبتلايانش را راهي جنون و يا مرگ مي کند. روزنامه ها نيز يک راه دارند و آن چيزي جز تخريب و تعطيلي خويشتنشان نيست. امروز در مراسم روزخبرنگار در نقاط مختلف ميهن مي توانيم از موانع سخت عبورکرده سخن آوريم و يا از موانع بلند به نظر عبور نشدني؟ کدامين روشنايي روز را براي خبرنگاري نشان دهيم؟ خبرها در کدامين مکان قابل نگارش هستند؟ وقتي نشريه ها تعطيل و بازار کاغذ و فيلم و زينک و.... اسفناک است نگارش ها در پستوهاي نسيان و نا اميدي آرام آرام جان دهند بس که جان ندارند.
روزهاي شنبه اي که دنياي ورزشي و کيهان ورزشي بيرون مي آمدند را از يادنمي بريم . آن قلمها و مطالب تکرار نشدني هستند و امروز بايد در جشن روز خبرنگار بجاي «ح» حمايت تنها از حسرت سخن گوييم .
امروز در فضاي مطبوعاتي کمتر اصالت و قدرت و قدمت را نظاره گريم. هوچي گري و کوته فکري و سطحي نگري شده اند خمير مايه اي براي آنچه امروز به آن نگارش خبر و تحليل مي گويند. سطح توقعات پايين است زيرا بزرگان روزنامه نگاري و روزنامه ها و مجله هاي قديمي يا کنار گذاشته شدند و يا عطاي درد و رنج  را به لقاي آگاه کردن مردم بخشيده اند. باري غصه ها زياد و در ميانشان شيرين قصه کم يافت مي شوند و چنين است که سخت باشد که جشن بکيريم اما به رسم ادب و به ياد تمامي اساتيد و‌همکاران و جواناني که سالهاي طولاني از نوشته ها و عکسها و مصاحبه هايشان آموختم شادباش گويم

 

ارسال در: سه شنبه 16 مرداد ساعت 22:44 (1397/5/16)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن