تاج: کي‌روش از انتشار قراردادش ناراحت است/ ترقه داربي، اينفانتينو را از جا پراند
شماره خبر : 144535
رئيس فدراسيون فوتبال ايران، گفت: به دنبال استاندارد سازي جدي در سازمان ليگ فوتسال هستيم.

 

مهدي تاج در حاشيه جلسه هيأت رئيسه کميته فوتسال،‌ گفت: به دنبال استاندارد سازي جدي در سازمان ليگ فوتسال هستيم. بايد حرفه‌اي سازي باشگا‌هاي فوتسال انجام شود.

وي افزود: بايد ليگ پويايي داشته باشيم ما تنها تيمي در آسيا هستيم تيم جوانان بانوان و آقايان را داريم و در اين مورد کمي از آسيا جلوتر هستيم. در فوتبال 32 معيار براي گرفتن مجوز حرفه‌اي وجود داشت. در آسيا معيارهايي را تنظيم کرديم و براي استانداردسازي بايد انجام شود ما 5 معيار را در نظر گرفتيم تا استانداردسازي اوليه را انجام دهيم. معيار اول در رابطه با مدرک مربيان فعال در ليگ فوتسال بود که بايد حداقل‌هاي که در نظر گرفته شده را رعايت کنيم. مي‌دانيد صدور مجوز حرفه‌اي در فوتبال در دست AFC است و ما در فوتسال بايد مقدمات را فراهم کنيم. معيار دوم‌مان مربوط به زيرساخت‌ها، تراز و برنامه‌ريزي است به طور مثال باشگاه‌ها ورزشگاه داشته باشند که اين براساس مالکيت يا اجاره يک ورزشگاه مشخص باشد. معيار قراردادي را در نظر گرفته‌ايم و معيار بودجه‌اي و مالي هم مشخص شده است. استاندارسازي تا دو سه سال آينده بايد قطعي شود. 

رئيس فدراسيون فوتبال درمورد حواشي موجود در فوتسال عنوان کرد: حاشيه در فوتبال و فوتسال مثل موضوع ترافيک و آلودگي در تهران است. تهران بدون دود و ترافيک نمي‌شود و نمي‌توان آن را از بين برد اما مي‌توان آن را کمتر کرد اين مساله در فوتسال هم هست ما در فوتسال و فوتبال ساحلي نتايج خوبي گرفتيم يکي از حواشي فوتبال موضوع عربستان بود. ما گفتيم اين مساله را در دادگاه CAS پيگيري کرديم و حکم اول آن هم آمده است. حضور اينفانتينو هم بسيار خوب بود و او صحبت‌هاي راهگشايي در اين مورد انجام داد. 

رئيس فدراسيون فوتبال افزود: کنفدراسيون فوتبال آسيا کمک کرد و نامه فدراسيون را در صورت جلسه آينده کميته مسابقات قرار داد. اگر اين مساله تصويب شود اين مشکل حل خواهد شد، بحث غرامت هم در دادگاه CAS پيگيري مي‌شود که حکم اوليه را گرفته‌ايم برخي از دوستان معيارهاي حقوقي را نمي‌دانند و انتقاداتي مي‌کنند. ما که نمي‌توانيم شمشير بکشيم و وارد دعوا شويم. ما مي‌توانيم از طريق مجامع بين‌المللي و راه‌هايي که وجود دارد موضوع را دنبال کنيم. در دربي ترقه‌هايي زدند که خوب نبود. با وجود تلاش‌هاي دو باشگاه استقلال و پرسپوليس اين اتفاق افتاد ما در اوج دعواي موجود در يک بازي که حساسيت زيادي دارد رئيس فيفا را به ايران دعوت کرديم که اين خودش اتفاق خوبي است. هنگامي که سنگ پرتاب شد ما در ورزشگاه نبوديم و وقتي از ورزشگاه رفتيم باز هم سنگ پرتاب شد که خوشبختانه در آن لحظه هم اينفانتينو اين اتفاقات را نديد. بايد تلاش کنيم اين اتفاقات در ورزشگاه رخ ندهد. چند روز پيش در يک بازي مهم پنالتي گرفته شد که درست نبود اما هيچ اعتراضي نشد اين اتفاقات بايد نهادينه شود. 

تاج در ادامه تصريح کرد: بازي فردا استقلال و العين هم در اين راستا بسيار مهم است بايد تلاش کنيم تا بازي به بهترين شکل برگزار شود. اگر قرار است اين مشکل حل شود بايد نشان دهيم که بدون هيچ اتفاقي بازي‌هايي که در ايران برگزار مي‌شود به پايان مي‌رسد و ناسزا هم گفته نمي‌شود. اگر ترقه‌اي پرتاب شود بايد نگران گزارش داور و ناظر باشيم. متاسفانه مقابل چشمان رئيس فيفا ترقه زديم. وقتي ترقه زده شد اينفانتينو يک مقدار بالا پريد و با خنده به ما نگاه کرد وقتي هم از ورزشگاه بيرون آ‌مديم گفت مي‌داني آن ترقه چه بود، با اين حرف مي‌خواست بگويد من حواسم به اتفاقات بوده است، من هم به او گفتم اين دربي است و اين اتفاقات در آن رخ مي‌دهد آنها هم دربي ديده هستند و مي‌دانند چه شرايطي وجود دارد اما اگر فردا اتفاقات بدي بيفتد انتقادات زيادي مي‌شود و نمي‌توان دفاع خوبي انجام داد ما بايد در جلسه کميته مسابقات حرف براي گفتن داشته باشيم و اجازه ندهيم مشکلي بوجود بيايد. 

وي درباره اينکه سيرا لئون ليگ داخلي ندارد و چطور مي‌خواهد مقابل تيم ملي بازي کند، گفت: همه تيم‌هايي که دعوت کرده‌ايم با هماهنگي و درخواست سرمربي تيم ملي بوده و به آن احترام مي‌گذاريم. کادر فني تيم‌هايي براي آماده‌سازي پيش‌بيني مي‌کند و اين اولين بازي تدارکاتي ما است که البته لژيونرها نيستند و بازيکنان ملي‌پوشي در چهار تيم ليگ قهرمانان آسيا حضور دارند هم در اين بازي نخواهند بود. اين يک بازي ضعيف  است که بايد آن را تدارکاتي تلقي کنيم چرا که 80 درصد تيم ملي در اين بازي حضور ندارند. البته تيم ملي ليبي نيامد و کادر فني سيرا لئون را پيشنهاد داد و ما هم مذاکره کرديم که البته اين تيم از ليبي در رنکينگ فيفا بالاتر است اما اينکه اين کشور ليگ ندارد يا ليگ آن منظم نيست به آن انتقاد وارد است اما کادر فني نظرش به اين بوده هرچند انتقادها قابل قبول نيست. براي آوردن آنها به ايران مشکلاتي هم وجود دارد چرا که بايد براي آنها بليت تهيه کنيم. 

تاج درباره حضور ناظران AFC در ايران خاطرنشان کرد: آنها به ايران آ‌مدند و گزارش خوبي هم نوشتند اين چيزي است که ما مي‌دانيم. البته ارزيابي من اين است که چون اين گزارش در کميته امنيت بررسي نشده و در کميته مسابقات مورد بررسي قرار گرفته يعني بايد به عنوان يک موضوع مسابقه‌اي آن را ديد و اين يک قدم رو به جلو است. 

رئيس فدراسيون فوتبال درباره اينکه شايعه شده محمدرضا ساکت مدرک تحصيلي ندارد، افزود: ساکت اگر مدرک تحصيلي نداشت که نمي‌توانست به عنوان دبيرکل کار کند. براي تغيير ساکت هيچ فشاري روي ما نيست و او زحمت خودش را مي‌کشد، البته در اين چند وقت روي کي‌روش و ساکت فشار زيادي بود. کي‌روش زحمات زيادي کشيده و نتايج قابل قبولي هم کسب کرده است و فدراسيون مصمم به حمايت از او است. بايد تا آغاز جام جهاني تلاش کنيم و بتوانيم سه بازي در خور شأن انجام دهيم. 

در اين هنگام خبرنگاري از تاج پرسيد يعني شما مي‌گوييد تيم ملي به مرحله بعد صعود نمي‌کند که فقط سه بازي در جام جهاني انجام مي‌دهيم که رئيس فدراسيون پاسخ داد هر تيمي در مرحله مقدماتي سه بازي انجام مي‌دهد. از هر رئيس فدراسيوني که بپرسيد مي‌گويد الان تيم ملي کشورش سه بازي انجام مي‌دهد. کدام رئيس فدراسيون الان مي‌گويد تيمش 5 بازي مي‌کند؟ما مي‌خواهيم سه بازي آبرومند انجام دهيم تا اگر از گروه صعود کرديم بازي چهارم يا حتي بازي پنجم را انجام دهيم.نبايد انتظار داشت که اسپانيا يا پرتغال را پرگل ببريم. سه تيم قهرمان با ما هم گروه هستند؛ البته اينفانتينو حرف خوبي زد او گفت که ايران هم قهرمان است و چهار تيم قهرمان در اين گروه قرار دارد و همانطور که ايران از اين تيم‌ها مي‌ترسد اين تيم‌ها هم از ايران مي‌ترسند. ما قهرمان آسيا هستيم و با قهرمان اروپا،‌قهرمان آفريقا و قهرمان جام جهاني هم‌گروهيم و بايستي حمايت خوب و جدي از تيم ملي انجام شود. 

وي درباره اينکه چه اقداماتي فدراسيون انجام خواهد داد تا دچار اتفاقات سال 2006 نشويم و چند ماه بعد که بايد در جام ملت‌هاي آسيا بازي کنيم به موفقيت برسيم تصريح کرد: اين يک سوال منطقي است بايد سوالات راهبردي پرسيد. ما بايد از حضور کي‌روش استفاده کنيم و حتي صحبت‌هايي هم با او  انجام شده است. ما وقتي مي‌گفتيم فدراسيون‌مان پنج ستاره است مي‌گفتند تبليغ مي‌کنيد اما ديديد که اينفانتينو هم گفت که ما پنج ستاره هستيم البته نبايد به اين مساله بسنده کنيم و راضي شويم. براي ما قهرماني در آسيا مهم است چرا که 40 سال است قهرمان نشديم و تيم‌هاي اميد و بزرگسال ما 40 سال است که در آسيا موفقيت نداشتند. بايد جو خوبي درست کنيم و دوست داشتن را در فوتبال کشور اپيدمي کنيم. متاسفانه فضايي براي کي‌روش درست شد و قراردادش را در يک سايت منتشر کردند. اين مساله را مربيان ساير کشورهاي دنيا را چطور ارزيابي مي‌کنند؟ متمم‌هاي اين قرارداد منتشر نشده و عده‌اي به اين کارشان افتخار مي‌کنند. ما حتي قرارداد مربيان داخلي را هم منتشر نمي‌کنيم اما برخي‌ها در اينستاگرام اين کار را انجام مي‌دهند و اين مسائل به گوش کي‌روش رسيده و ناراحت است. 

رئيس فدراسيون فوتبال در ادامه صحبت‌هايش افزود: الان 673 روز است که من در فدراسيون فوتبال هستم و کارهايي مثل ساختمان پک، ايفمارک و مسائل ديگر را افتتاح کرديم و ساختمان فوتسال هم افتتاح خواهد شد. در بخش درآمدزايي با جلساتي که با صدا و سيما داشتيم قول دادند که حل شود و بايد مصوبه مجلس و نحوه اجراي آن مشخص شود. ما الان کارها را انجام داديم و براي آيندگان خوب مي‌شود. بايد سازمان اقتصادي منفک از فدراسيون فوتبال درست کنيم و طرح اين مساله به مجمع آينده برده خواهد شد. درباره اختلافات آقاي شيرازي هم بايد بگويم که آقاي آل اسحاق به خوبي دعواي بين او و باشگاه‌هاي پرسپوليس و استقلال را مديريت کرد و من هم نامه‌اي به آل اسحاق نوشتم و از او خواستم تا قرادادهاي تبليغات محيطي ايران نوين، فناب، امين سيماي کيش‌ و فناب را بررسي کنيم اگر در اين قراردادها حل اختلاف بايد حل کند که توسط آنها انجام شود اگر هيات داوري در اين قراردادها ديده شده که آنها بايد اين کار را انجام دهند وگرنه اين پرونده‌ها را به دادگاه صالحه معرفي مي‌کنيم. دست ما باز است و اگر مسائل مالي توسط حل اختلاف انجام نشود دادگاه آن را حل خواهد کرد. 

وي خاطرنشان کرد: شيرازي هم قول داده پول‌هايي را پرداخت کند اما اعتراض‌هايي هم دارد که براي من قابل قبول نيست اما شايد براي کارشناسان قابل قبول باشد، مثلا او گفته چرا دربي ساعت 15 انجام شود؟ او معتقد است که در اين ساعت LEDها به دليل نور آفتاب مشخص نيست اما بايد اين را در نظر گرفت که ما هم محدوديت‌هايي داريم. به طور مثال سازمان ليگ نمي‌تواند بازي را ساعت 5 عصر برگزار کند چرا که شوراي تامين بايد مسائلي مثل مسائل امنيتي، ترافيک و موارد ديگر را در نظر بگيرد. ما بايد در سازمان اقتصادي هم به استانداردهايي برسيم. 

وي در مورد احضار افشين پيرواني به کميته اخلاق،گفت: اتفاق خاصي نبوده است. کميته اخلاق موضوعات مختلفي را پيگيري مي‌کند. همين امروز 7 نفر براي موضوع شرط بندي احضار شدند. سرمربي و برخي مديران فدراسيون هم احضار شدند تا در مورد مسائلي توضيح دهند. اين کار درستي که به ادامه کار کمک مي‌کند.

تاج در مورد وضعيت تيم ملي اميد عنوان کرد: سرمربي تيم ملي اميد امروز و فردا مشخص مي‌شود. هم گزينه خارجي و هم گزينه ايراني وجود دارد. اميد نمازي گزينه نيست. بايد جمع بندي نهايي انجام شود. ما دلمان مي‌خواهد در جاکارتا حضور داشته باشيم و اگر کميته المپيک با اين مسئله موافقت کند حضور مي‌يابيم. اميدوارم بتوانيم آرزوي 40 سالي المپيکي نشدن را به پايان برسانيم.

ارسال در: يکشنبه 20 اسفند ساعت 12:26 (1396/12/20)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن