پارگي رباط صليبي ، پاشنه آشيل فوتباليستهاي ليگ برتر !
شماره خبر : 140378
پارگي رباط صليبي براي ورزشکاران و فوتباليستها آنقدر مشمئز کننده است که بازيکنان وقتي با آن مواجه مي شوند بکلي اعصاب و روان آنها تا مدتي بهم مي ريزد . اين سالها ، در ورزش کشورمان و بخصوص در مسابقات ليگ برتر مشاهده شده که بيشتر بازيکنان تيمهاي ليگ برتر با اين آسيب ديدگي طاقت فرسا دست و پنجه نرم مي کنند

 پارگي رباط صليبي ، پاشنه آشيل فوتباليستهاي ليگ برتر !

تمرينات و استراحت کمتر مهمترين چالش ...

پارگي رباط صليبي براي ورزشکاران و فوتباليستها آنقدر مشمئز کننده است که بازيکنان وقتي با آن مواجه مي شوند بکلي اعصاب و روان آنها تا مدتي بهم مي ريزد . اين سالها ، در ورزش کشورمان و بخصوص در مسابقات ليگ برتر مشاهده شده که بيشتر بازيکنان تيمهاي ليگ برتر با اين آسيب ديدگي طاقت فرسا دست و پنجه نرم مي کنند . بطور مثال ، قاسم حدادي فر ، پلي ميکر تيم فوتبال ذوب آهن در يکسال اخير دو مرتبه زانوي خود را به تيغ جراحان سژرد . يا اينکه با سرمربيگري فيروز کريمي در تيم فولاد گسترش با پارگي هاي متعدد رباط صليبي مواجه شد که بطور مزاح گفت ، بايد در تيم رباط کريم مربيگري مي کرديم ! در اين خصوص علي عابدي ، مربي کاربلد و بدنساز ايراني اتحاديه فوتبال ايتاليا ، در خصوص اين معضل مقاله اي را ترتيب داد که در ذيل مي خوانيد .

وبسايت نود

سعيد واعظ

پارگي رباط صليبي جلويي(ACL)شايعترين آسيب رباطي کامل در زانو مي باشد.حدود 8 در صد پارگي هاي رباط صليبي در

 ورزشهاي Concontact است و بدنبال مانورهاي پيچشي در زانو مثلا بدنبال جهش ايجاد مي گردد که البته اين نوع آسيب در خانمها بيشتر است و پارکي رباط صليبي در آقايان بيشتر در ورزشهاي contact مثلا ورزشهاي رزمي ايجاد مي گردد.اين پارگي مي تواند سر آغاز آسيب هاي ديگري که در نهايت به آرتروز زودرس زانو منجر مي گردد.چرخشهاي ناگهاني ،زاويه زانو و فشار وارده به زانو موجب  اين آسيب ها که در بعضي مواقع  پارگي ثانوي مينيسک و آسيب هاي غضروفي مي باشند که در صورت پديدارشدن حتي بعد از بازسازي رباط صليبي جلويي ديگر هرگز زانو به سطح سلامتي قبلي بازنخواهد گشت.

پارگي رباط صليبي بازه زماني حداقل  3 تا 6 ماهه خانه نشيني را به دنبال خواهد داشت و همين دوري طولاني مدت است که باعث مي شود هيچکس نتواند پيش بيني کند که روزگار بازگشت ،آيا بازهم اين‌بازيکن طراوت و کيفيت قبلي را خواهد داشت.

کوتاهي عضلات‌ اطراف زانو مثل چهارسر و چهار سر عامل اصلي پارکي رباط صليبي در بين‌بازيکنان‌ مي‌باشد .

 

فيفا از سال 2007  با برنامه ايلون پلاس که يک برنامه مخصوص گرم‌کردن است ريسک رباط صليبي را کاهش داده و بسياري از تيم هاي باشگاهي و ملي دنيا از اين برنامه استفاده مي‌کنند.

اما دلايل اين آسيب:

 

تمرينات‌پرفشار و استراحت کم:

تمرينات‌بدون‌برنامه ريزي و اصولا ديمي‌ بعضي از مربيان و استراحت کم‌بازيکنان از دلايل اين آسيب مي باشد.

 

کيفيت  پايين زمين ها :

کيفيت پايين‌زمين‌ها تاثيرات زيادي در مصدوميت دارد.

 

مسائل رواني:

مسائل رواني تاثير فوق العاده اي بر روي بازيکن‌دارد و هفته قبل از مصدوميت بازيکن را بايد بررسي کرد.

 

مربيان کار نابلد:

بايد ديد تيم‌ها از مربيان تحصيل کرده بدنساز استفاده مي کنند و يا خير؟

واقعيت امر اين است که کادر تخصصي پزشکي و بدنسازي در تيم ها وجود ندارد و با يک بدنساز نمي توان موفق بود.

دکتران تربيت بدني نمي توانند بدون تجربه فوتبالي وارد مربي گري در سطح مخصوصا بالاي فوتبال شوند.براي اينکه يک مربي بدنساز فوتبال باشي و آسيب ديدگي هاي تيم شما توسط اين مربي بررسي و ارزيابي و کنترل شود بايد مربي بدنساز فوتبال باد و اصطلاحا خاک خورده فوتبال رو داشته باشيد.

موضوع ديگر در مورد نقش مربيان اين است که مربيان در ايران زياد به نظر پزشک و بدنساز احترام نمي گذارند و بسيار مشاهده مي شود که بازيکن آسيب ديده را به زمين مي فرستندو حتي عمر بسياري از بازيکنان فوتبال ما به همين علت تمام مي شود.وقتي مصدوم‌هستي و دوباره به بازي گرفته مي شوي ،علاوه بر فشار جسمي فشار رواني مضاعفي هم ايجاد مي شود.

 

آمادگي جسماني پايين‌بازيکنان:

در زمان تعطيلات بازيکنان تمرينات خود را به صورت کارشناسانه  ادامه نمي دهند و آيا به نظر شما در زمان‌تعطيلي ليگ تمرينات منظم و طبق برنامه ادامه پيدا مي‌کند؟طبيعتا در ايران‌خير

در صورتيکه تمرينات بدنسازي رايج دنيا ،سه دوره پيش فصل ،در فصل و پس از اتمام فصل داريم.

 

مسائل ژنيتيکي

مسائل ارثي مثل صافي کف پا،کوتاهي و ضعف عضلات چهار سر و همسترينگ از عوامل آسيب زا هستند.

 

پيشگيري از آسيب

يادگيري تکنيک‌هاي پيشگيري از آسيب ديدگي مانند تشخيص تعادل عضلاني بين همسترينگ و چهارسر ران را بايد دانست.عدم تعادل اين دو عضلهاحتمال آسيب ACLرا به شدت افزايش مي دهد.

تمرينات مناسب،تغذيه و قدرت عضلاني

برطرف کردن مشکلات سخت افزاري

ناهمواري زمين،...

در کل طي نشدن کاملا علمي مراحل آماده سازي و تمريني بازيکنان،ايجاد استرس هاي نابجا و جو رقابت هاي مخل و آسيب رسان،کمبود آموزش هاي لازم و همچنين ايراد در برنامه ريزي و فشردگي بيش از اندازه مسابقه هاي فوتبال که طول دوره آماده سازي را براي اغلب تيم‌ها به ميزان زيادي نسبت به حد استاندارد کاهش مي دهد.

 

تهيه و تنظيم : علي عابدي 

ارسال در: دوشنبه 22 آبان ساعت 11:06 (1396/8/22)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن