برانکو: بازگشتم به تيم ملي ايران؟ ممکن است!
شماره خبر : 145457
سرمربي پرسپوليس در تازه‌ترين اظهارنظرش احتمال بازگشتش به نيمکت تيم ملي فوتبال ايران را رد نکرد.

برانکو ايوانکوويچ در خصوص شرايط تيمش گفت: همه چيز خوب است. ما روز دوشنبه (امروز) بايد در ليگ قهرمانان بازي کنيم و اين افتخار بزرگي براي ما بابت حضور در اين رقابت‌هاست. ليگ قهرمانان آسيا دشوارترين رقابت‌ باشگاهي در سطح قاره آسياست و حضور در اين رقابت‌ها واقعاً افتخاري براي همه ما است.

وي در خصوص دو قهرماني متوالي شاگردانش در رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال کشور و فصل پيش‌روي اين رقابت‌ها اظهار داشت: واقعاً از کاري که  در طول فصل انجام داديم، راضي و خوشحال هستم، اما اين را هم مي‌دانم که اين بهترين نتيجه در تاريخ باشگاه پرسپوليس است. چرا؟ چون ما با قدرت و زودهنگام از عنوان قهرماني خود دفاع کرديم که البته کار ساده‌اي نبود. فصل گذشته تا مرحله نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان آسيا پيشروي کرديم و اين فصل نيز پيش از هفته پاياني مرحله گروهي صعودمان به مرحله يک‌هشتم نهايي اين رقابت‌ها را قطعي کرديم. در کنار اينها به آمار که نگاه کنيد متوجه مي‌شويد که رکوردهاي زيادي از خود بر جاي گذاشته‌ايم. بابت همين از بازيکنان رضايت کامل دارم چون شخصيت عالي و انگيزه بالاي خود را نشان دادند که اين مهمترين فاکتور در کسب اين نتايج بود.

سرمربي پرسپوليس در مورد مقايسه و دشواري آماده‌سازي تيمش در فصل جاري با آماده‌سازي فصل گذشته يادآورد شد: اين فصل بازيکنان مهمي همچون سروش رفيعي و مهدي طارمي را نداشتيم. نبود طارمي که فصل گذشته به طور رسمي به عنوان بهترين بازيکن و بهترين گلزن ليگ انتخاب شده بود براي ما مشکل‌ساز شده بود، اما عليپور گام بزرگي برداشت و پيشرفت‌ قابل‌توجهي کرد و حالا گلزن اول تيم به حساب مي‌آيد. تمامي بازيکنان تيم هم پيشرفت کرده‌اند و روز به روز بهتر مي‌شوند.

برانکو در خصوص تأثيرِ داشتن دستياراني همچون ايگور و مارکو در پرسپوليس اظهار داشت: وقتي که قرار شد به پرسپوليس بيايم اعلام کردم که بايد کادرفني خودم را به ايران بياورم چون بايد هر چه زودتر با شرايط و محيط جديد وفق پيدا مي‌کرديم. اين هم حداقل عضو کادرفني است که اکنون در پرسپوليس در اختيار دارم که آندره پاناديچ دستيار من بود و پس از او چوک و حالا برادرم که 30 سال سابقه مربيگري دارد و داراي رزومه خوبي است در کادرفني‌ام حضور دارد. مارکو هم به عنوان مربي بدنساز در کنار ماست. همچنين کريم باقري را در کادرفني داريم که رابطه خيلي خوبي با بازيکنان بومي دارد. او يکي از بزرگترين بازيکنان تاريخ فوتبال ايران است. در کنار اين آناليزوري داريم که وظيفه آناليز را دارد و با توجه به اينکه خودمان وقت اين کار را نداريم، نياز به چنين کسي با چنين تخصصي داشتيم. همچنين مترجمي که در کنار ما کار مي‌کند باعث شده زبان فارسي من بهتر و بهتر شود.

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال ايران در پاسخ به اين پرسش که «مستعدترين بازيکني که در ايران با او کار کرده‌ايد، چه کسي بوده است؟»، گفت: پاسخ دادن به اين پرسش واقعاً دشوار است و اصلاً کار آساني نيست که بخواهم چنين انتخابي کنم. از تمامي بازيکنانم راضي هستم. آنها بهترين بازيکنان دنيا هستند چون بازيکنان من هستند. درست است که من مسي و رونالدو ندارم، اما چيزي که مهم است و حقيقت دارد اين است که ايران استعدادهاي بسيار زياد دارد. ايران بازيکناني با پتانسيل بالا دارد که به لحاظ فيزيکي و روحي عاشق فوتبال هستند و اين براي فوتبال ايران فوق‌العاده است. به اعتقاد من ايران بايد به بازيکنان جوان و آکادمي‌هاي فوتبال توجه بيشتري کند چون در اينجا پتانسيل بالايي وجود دارد. اين پايه کار است و سپس بايد کار کرد و کار کرد تا شرايط آماده‌سازي آنها فراهم شود. بنابراين صحبت در مورد استعداد بازيکن خاصي درست نيست، اما به شخصه خوش‌شانس بوده‌ام که توانسته‌ام پيش از اين در تيم ملي با بازيکنان عالي همچون علي دايي، علي کريمي، مهدي مهدوي‌کيا، وحيد هاشميان، رحمان رضايي، محمد نصرتي، جواد نکونام و فريدون زندي کار کنم که واقعاً نسلي عالي بودند. متأسفانه پيش از جام جهاني 2006 مشکلاتي داشتيم، اما در کل از اينکه با چنين استعدادهاي بزرگي کار کرده‌ام، خيلي خوشحالم.

برانکو اين پرسش را که «در مورد آکادمي فوتبال صحبت کرديد، آيا خودتان در پرسپوليس از تيم‌هاي پايه حمايت کرده‌ايد؟»، اينطور پاسخ داد: سعي کرده‌ام در اينجا دانش و تجربياتم را در اختيار آنها قرار دهم. من بيش از 30 سال سابقه مربيگري دارم و با دانش‌ترين مربي کشورم (کرواسي) به حساب مي‌آيم و سعي مي‌کنم که به آکادمي پرسپوليس هم کمک کنم، هرچند کار آساني نيست، اما مهم اين است که ايده‌اي داشته باشيم و سعي کنيم روز به روز بهتر شويم چون تمامي کشورها به بازيکنان جوان خود وابسته هستند.

سرمربي پرسپوليس در خصوص بازي امروز شاگردانش با السد قطر اظهار داشت: السد و الدحيل بهترين تيم‌هاي حال حاضر قطر هستند. السد ترکيب عالي از بازيکنان بومي و خارجي را دارد. آنها دو بازيکن الجزايري دارند. السد ژاوي را دارد که يکي از بهترين بازيکنان جهان بوده است. او در سطح بازيکناني همچون مسي، رونالدو و اينيستا است. امروز انتظار بازي خوبي را داريم و اميدوارم همه از بازي لذت ببرند چون تيم پيش از اين صعودش به دور بعد را قطعي کرده و اين بازي تنها براي کسب صدرنشيني گروه است. با اين حال فلسفه و چشم‌انداز ما در پرسپوليس پيروزي در حداکثر بازي‌هاي‌مان و کسب قهرماني است.

وي در پاسخ به اين پرسش که «فصل گذشته به مرحله نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان آسيا رسيديد. فکر مي‌کنيد که اين فصل بتوانيد به فينال اين رقابت‌ها برسيد؟»، گفت: فصل گذشته در نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان آسيا بازي کرديم و رسيدن به اين مرحله از مسابقات براي هر تيمي از هر نقطه از آسيا موفقيت بزرگي محسوب مي‌شود. به هر حالا هيچگاه نمي‌شود در فوتبال حدس زد که قرار است چه اتفاقي بيفتد، براي همين مهمترين چيز اين است که به عملکردمان فکر کنيم و تلاش کنيم. ما يک بازي را با نتيجه 2 بر يک واگذار کرديم، اما 81 درصد مالکيت توپ را در اختيار داشتيم، 24 درصد آمار شوت به دروازه و 538 پاس سالم نيز داشتيم. به هر حال فوتبال همين است. فوتبال جالب‌ترين و زيباترين ورزش جهان است. اکنون از جذب بازيکن در پنجره نقل‌وانتقالات محروم هستيم و نمي‌توانيم از بازيکنان جديد استفاده کنيم، اما من به بازيکناني که دارم، اعتماد دارم و بر اين باورم که مي‌توانيم نتايج اخيرمان را تکرار کنيم. مهمترين چيز چگونگي تشکيل تيم و کارکرد آن است. ما در مسير خوبي قرار داريم، اما در پرسپوليس براي ما چگونگي خلق تيم مهمترين چيز است و تيم و باشگاه از هر کسي مهمتر است.

سرمربي پرسپوليس سابقه سرمربيگري در کشورهاي امارات و قطر را دارد، در مقايسه ليگ‌هاي اين کشورها با ليگ ايران گفت: تفاوت اصلي اين است که آنها شرايط تمريني عالي دارند و تمامي امکانات در اختيار تيم است و اين شرايطي است که بايد در ايران فراهم کنيم. مي‌دانم که البته اين کار آساني نيست، اما با تلاش روز به روز و کم‌کم مي‌شود اين شرايط را براي تيم‌ اول باشگاه بهبود بخشيد و اين گام نخست است. دوم اينکه من اينطور فکر نمي‌کنم آنها پول بيشتري داشته باشند؛ بله، ممکن است که باشگاه‌‌هاي همچون السد، الدحيل، الغرافه، الهلال و الاتحاد عربستان وضعيت مالي خوبي داشته باشد، اما اين در فوتبال مهم نيست. آنها مربيان خارجي زيادي را به خدمت مي‌گيرند تا تجربه را به تيم‌شان منتقل کنند، اما تجربه چيست؟ شما مي‌دانيد در کرواسي چند سالي است که فوتبال حرفه‌اي بازي مي‌شود؟ در حدود 60 سال. ما 60 سال است که مدارس فوتبال داريم و اين چيزي نيست که بشود يک شبه به دست آورد. اکنون من اينجا هستم تا تجربه و دانشم را به ديگران انتقال دهم و به همه در باشگاه پرسپوليس کمک کنم تا شرايط بهتر شود.

وي در خصوص اتفاقاتي که پيش از مسابقات جام جهاني 2006 براي تيم ملي رخ داد، يادآور شد: در آستانه جام جهاني پنج بازيکن اصلي ما دچار مصدوميت شدند، براي مثال علي کريمي دچار مصدوميت جدي شد و مي‌دانيد که مصدوميت او براي ما همانند مصدوميت مسي و رونالدو براي تيم‌هاي‌شان (پرتغال و آرژانتين) بود. همچنين مهدوي‌کيا پيش از جام جهاني به دليل مصدوميت از ناحيه کمر نتوانسته بود خيلي با ما تمرين کند. هاشيمان هم آسيب‌ديده بود و در حدود يک ماه مانده به شروع جام جهاني در روند آماده‌سازي تيم شرکت کرد.

برانکو اضافه کرد: فريدون زندي هم مصدوم شده بود و ما مشکلات بي‌شماري داشتيم و نتوانستيم آنطور که بايد آماده‌سازي داشته باشيم. علي دايي، سهراب بختياري‌زاده و يحي گل‌محمدي هم تنها چند روز پيش از سفر به آلمان به جمع ما بازگشتند چون تيم‌هاي خود را در ليگ قهرمانان آسيا همراهي مي‌کردند. آماده آن مسابقات نبوديم، اما با اين وجود نمايش فوق‌العاده‌اي مقابل مکزيک به خصوص در يک ساعت اول نشان داديم، هرچند در ادامه دو گل احمقانه خورديم. به هر حال فوتبال همين است. سپس مقابل پرتغالي قرار گرفتيم که بهترين نسل خود را در اختيار داشت، آنها بازيکناني همچون فيگو، رونالدو، دکو و ويتور بايا را در اختيار داشتند. آنها نسل فوق‌العاده‌اي از بازيکنان پرتغال را در اختيار داشتند و روي نيمکت هم فيليپه اسکولاري را با آن هم تجربه به عنوان سرمربي داشتند، کسي که قهرماني در جهان را تجربه کرده بود. ما در آن بازي نتيجه را 2 بر صفر واگذار کرديم که يک پنالتي احمقانه به پرتغال داديم و دکو از فاصله 30 متري دروازه ما را گشود. در مقابل ما هم موقعيت‌هايي روي دروازه پرتغال خلق کرديم، اما از آنها استفاده نکرديم. با اين شرايط بازي آخر هم براي ما آسان نبود. به نظر من اين نسل از بازيکنان تيم ملي سزاوار کسب نتايج بهتري بود.

سرمربي پرسپوليس در خصوص حضور تيم ملي ايران در جام جهاني 2018 روسيه و رويارويي مجدد با پرتغال در اين رقابت‌ها خاطرنشان کرد: قطعاً ايران در گروه دشواري قرار گرفته و با توجه به همگروهي با تيم‌هاي پرتغال، اسپانيا و مراکش کار آساني در پيش ندارد. با اين حال در جام جهاني تيم ضعيف وجود ندارد. شايد 20 سال پيش شما مي‌توانستيد تيم ضعيفي در اين مسابقات پيدا کنيد، اما اکنون تيم ضعيفي نمي‌توانيد ببينيد چون تيم‌هاي حاضر در اين رقابت‌ها اکنون حرفه‌اي‌تر شده‌اند، جدي کار مي‌کنند و به لحاظ فوتبالي پيشرفت کرده‌اند. اين بدين معناست که در جام جهاني هر اتفاقي ممکن است، رخ دهد. اگر با جام جهاني قبلي مقايسه کنيد، ايران با آرژانتين بازي کرد و با نتيجه يک بر صفر شکست خورد و اين يعني اينکه هر اتفاقي ممکن است، رخ دهد.

وي در پاسخ به اين پرسش که «آيا از تيم‌هاي کرواسي و ايران در جام جهاني 2018 حمايت خواهيد کرد»، گفت: بله، ما (کرواسي) با جاه‌طلبي پا به روسيه خواهيم گذاشت چون واقعاً تيم خوبي داريم، تيمي که بازيکنان آن چهار سال کنار هم بازي مي‌کنند و شايد اين آخرين شانس آنها براي انجام کاري خاص در سطح جهاني باشد. من به زلاتکو داليچ و کاري که او مي‌کند، ايمان دارم چون کار او را مي‌شناسم. درست است که در جام جهاني هيچ تضميني براي موفقيت نيست، اما اطمينان دارم که او هر کاري که از دستش ساخته بوده براي آماده‌سازي تيم انجام داده است. با اين وجود همه چيز بسته به شرايط دارد و اينکه بازيکني مصدوم نشود. تفاوت تيم‌ ملي ايران و کرواسي نيز در همين است چون ايران فرصت بيشتري براي آماده‌سازي داشته است، اين در حالي که تيم داليچ 25 روز پيش از شروع جام جهاني اردوي آماده‌سازي خود را آغاز مي‌کند.

برانکو در پايان در خصوص آينده حرفه‌اي خود و احتمال بازگشتش به روي نيمکت سرمربيگري تيم ملي ايران گفت: در فوتبال نمي‌توان حدس زد که چه اتفاقاتي خواهد افتاد. امروز يک نفر پادشاه است و فردا ممکن است سرنگون شود. هر چيزي ممکن است، رخ دهد. من به پرسپوليس آمدم چون پرسپوليس باشگاهي پرطرفدار بود و مي‌دانستم که ارتش سرخ چيست و بيش از 40 ميليون هوادار دارد. به همين خاطر به اينجا آمدم و از کار در پرسپوليس لذت مي‌برم و مي‌خواهيم اين را به هواداران‌مان هم نشان دهيم. با اين حال هر چيزي ممکن است در آينده رخ دهد. بايد ببينيم شرايط چطور پيش مي‌رود و نمي‌شود چيزي را پيش‌بيني کرد. شايد ديديد زلاتکو داليچ به يکباره به رئال مادريد رفت يا سر از پرسپوليس سر در آورد.

ارسال در: دوشنبه 27 فروردين ساعت 13:46 (1397/1/27)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن