دروازه باني هنر يا جنون ؟/ تورج عاطف
شماره خبر : 145459
سايت روزنامه نود


روزجهاني هنر ودروازه باني  در يک روز است و اين اتفاق چندان عجيب نيست.
زماني  يکي از بزرگان فوتبال گفت " دروازه بان شدن نياز به جنون  دارد !"
 شايد صحت  اين جمله را بوفون در شبي که در آخرين دقيقه بازي پنالتي عليه تيمش  در مقابل رئال مادريد اعلام شد را بيان کرد که " مهار پنالتي در دقيقه آخر بازي کار يک انسان نيست "

اما چرا جنون ؟
در سالهاي کودکي آن روزها که فوتبال گل کوچک هنوز رواج داشت و در مدارس بجاي اين که سر به سر بچه ها بگذارند که چرا اينقدر دنبال آوردن پنهاني موبايل به مدارس هستند به  جستجوي اين بودند که  فضاي بيستري براي ورزش دانش آموزان و به خصوص فوتبال دوستان باز کنند  رسم بر اين بود که يار کشي کنند  و  بايد آن گروه خيلي خوش شانس بود که يکي عشق گلري داشته باشد و خودش به درون دروازه برود زيرا معمولا بد ترين بازيکن و آن که آخرين نفر  باقي مانده بود به دروازه تبعيد مي شد .  و دروازه بانان بايد چون خدايان عمل کرده و هيچ اشتباهاي نداشته  و گرنه با باران ناسزا و توهين رو به رو مي شدند .
دروازه باني  پر تنش است زيرا هيچ جاي بخششي براي او نيست يک مهاجم مي تواند موقعيت هاي فراواني هدر دهد و هافبک ها و مدافعين مي توانند پاسهاي اشتباه زيادي رد و بدل کنند و يا در آفسايد گيري  محاسبه خوبي نداشته باشند اما دروازه بان با اولين اشتباه تحقير مي شود .
دروازه بان هاي تاريخي کم نبودند از  لئو ياشين دروازه افسانه اي  شوروي که آنها را قهرمان اروپا کرد تا گوردن بنکس که قهرماني جهان با انگليس ها کسب کرد و در سال 1970 آن واکنش اعجاب انگيزي را در مقابل پله انجام داد که او را وادار به تشويق کرد تا ماير و  توماژفسکي وشوماخر و زوف و  داسايف و ژان ماري فاف و چيلاوت و بوفون ...
در دنياي دروازه بانهاي مجنون هم ديده ايم چون حکايت هيوگوئيتا کلميبائي که خالق آن ضربه " عقرب " شد .البته دروازه بان هائي هم داشتيم که يک تنه يک تيم  را از رسيدن به قهرماني باز داشتند که نمونه بد ترين آنها والداير پرز  که برزيل بي نظير  جام جهاني 1982 را  نابود کرد. بي محبتي بزرگ به دروازه بانان  اين  است که هميشه به اشتباهاتشان مشهور و کمتر سهمي از جوايز دارند.
در ايران دروازه بان هائي داشتيم که برترين هاي آسيا هم بودند مرداني چون عزيز اصلي و ناصر حجازي و احمد عابد زاده  سر آمد آنها هستند و خاطرات بسيار خوبي را برايمان به ارمغان گذاشتند
 باري بايد گفت دروازه بانان هنرمند هستند و چون هر خالقان هنربايد دگر انديشي باشند که بسياري آن را جنون مي نامند

ارسال در: دوشنبه 27 فروردين ساعت 14:08 (1397/1/27)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن