دکتر کريگ ،عضو ناشناخته تيم ملي فوتبال ايران کيست؟
شماره خبر : 150526
دو دهه بعد از پيروزي حماسي ايران بر استراليا در ملبورن و صعود ايران به جام جهاني، حالا يک مربي بدنسازي استراليايي، کريگ دانکن، براي رقيب بزرگ کشورش در آسيا، ايران، کار مي‌کند.

بعد از استعفاي انگه پوستکوگلو سرمربي سابق استراليا، از کريگ دانکن، مربي بدنسازي مشهور و شناخته‌شده‌ي فوتبال اين کشور به  عنوان يکي از گزينه‌هاي اصلي جايگزين او ياد مي‌شد. ولي دکتر کريگ دانکن مقصد ديگري را انتخاب کرد و به کادر فني تيم ملي ايران که با هدايت کارلوس کي‌روش پرتغالي فعاليت مي‌کند پيوست. ايران بعد از نسل طلايي‌اي که با شکست ساکروها در ملبورن به جام جهاني صعود کرد، حالا يکي ديگر از نسل‌هاي طلايي فوتبال خود را در تيم ملي مي‌بيند. اما ايراني‌ها 43 سال است که قهرمان جام ملتها نشده‌اند و به فينال رقابتها راه نيافته‌اند.

 

 

شايد به همين علت بوده که کارلوس کي‌روش تصميم گرفته از دکتر کريگ دانکن، يکي از مشهورترين دانشمندان علوم ورزشي استراليا دعوت به همکاري کند. دانکن با ارائه يک برنامه فشرده به کي‌روش از آمادگي جسماني، علوم ورزشي، و توانبخشي حرکتي، براي رساندن بازيکنان تيم ملي ايران به حداکثر آمادگي بدني تلاش کرده است.

دانکن البته قبول دارد که کار کردن براي تيمي مثل ايران که رقيب بزرگ و سنتي کشورش است، براي او به عنوان يک استراليايي، دشوار بوده است. دانکن به روزنامه استراليايي هرالد گفت:" آن روز در ملبورن را خيلي خوب به ياد دارم. آن روز از اينکه نتوانستيم به جام جهاني صعود کنيم واقعا ناراحت بودم. ولي آن ماجرا به پروژه‌اي که اين روزها در تيم ملي ايران به عهده دارم هيچ ارتباطي ندارد".

با اينکه ايران و استراليا بعد از آن روز بزرگ در ملبورن، تا کنون در کمال شگفتي در رقابتهاي آسيايي با هم روبرو نشده‌اند ولي ساندي مورنينگ هرالد، روزنامه استراليايي، مدعي است هواداران استراليايي خيلي دوست دارند اين بار تيم‌شان با ايران در جام ملتها مصاف دهد تا شايد بتواند انتقام شکست بزرگ ملبورن را از ايراني‌ها بگيرد.

 

کريگ دانکن با ستايش از کارلوس کي‌روش مي‌گويد:" توجه کي‌روش به جزئيات، اخلاق حرفه‌اي او و هوش و ذکاوتي که دارد واقعا منحصربفرد است. کار کردن با او براي من تجربه‌اي واقعا لذت‌بخش است".

 

 

 

 

در صورت تقابل ايران و استراليا در جام ملتهاي آسيا، ساکروها روي کاغذ شانس کمتري براي پيروزي خواهند داشت. تيم ملي ايران اين روزها در اوج آمادگي به سر مي‌برد و با پيروزي مقتدرانه 5-0 مقابل يمن در اولين بازي خود در امارات نشان داد عزمش را براي قهرماني جزم کرده است. ايراني‌ها در بازي بعدي‌شان شنبه در ابوظبي به مصاف ويتنامي که به سرعت در حال پيشرفت است خواهند رفت.

 

کريگ دانکن در پاسخ به سوالي درباره احتمال تقابل ايران و استراليا در جام ملتها مي‌گويد:" شکي نيست که کشور من استراليا است. ولي من تمام حواسم را به کاري که به عهده‌ام گذاشته شده و وظيفه دارم انجامش بدهم معطوف کرده‌ام. هيچکس نمي‌تواند تجربه‌هاي گذشته من در استراليا را پاک کند ولي فوتبال يک بازي جهاني است و هميشه سرشار از چالش‌هاي تازه است".

ارسال در: جمعه 21 دي ساعت 21:59 (1397/10/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن