از گريه ريو تا روياهاي توکيو با آقاي خاص کشتي ايران
شماره خبر : 150498
سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي گفت: همين که اسم محمد بنا مي آيد، مي گويند بايد 4 طلاي المپيک بگيري!

آقاي خاص کشتي، لقبي برازنده براي اوست. حتي در 60 سالگي ذره اي از انگيزه اش در تمرينات کم نشده و پا به پاي شاگردان در روزهاي شلوغ اردوي تيم ملي با آنها سرشاخ مي شود و نکات را يادآوري مي کند. براي يک کشتي گير شايد در يک تمرين بيش از نيم ساعت وقت بگذارد؛ اما بايد فنوني که مي خواهد را به آن فرنگي کار ياد بدهد. 


همين رفتارها و مجموعه اتفاقات بود که باعث شد محمد بنا به يک رکورد تاريخي در المپيک لندن دست پيدا کند. 3 مدال طلاي تکرار نشدني کشتي فرنگي در المپيک 2012 باعث شد تا نام اين مربي در تاريخ کشتي ايران جاودانه شود.


حالا بعد از چند بار رفت و برگشت بازهم محمد بنا را در خانه کشتي روي تشک مي بينيم که با نسلي جديد مي خواهد دست به يک کار بزرگ بزند. خوش تيپ، با پرستيژ و ريزبين. اين ها نکاتي است که با ديدن يک نوبت از تمرينات تيم ملي کشتي فرنگي از محمد بنا مي توانيد به زبان بياوريد. 


در حاشيه اولين اردوي تيم ملي کشتي فرنگي با محمد بنا درباره گذشته، حال و آينده خودش و تيمي که به آن دل بسته، همکلام شديم. در ادامه مشروح صحبت هاي سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي با خبرنگار "ورزش سه" را مي خوانيد.


با ديدن اين جوان ها انگيزه مي گيرم


من کارم همين است که روي تشک بروم و به کشتي گيران نکات جديدي ياد بدهم. تازه امروز کمي خسته بودم؛ وگرنه هر روز خيلي بيشتر از اين انرژي دارم و با آنها سروکله مي زنم. الان جوان هاي خوبي در اردو داريم و با ديدن آنها روحيه ام بالاتر مي رود.  


فعلا سخت نمي گيرم؛ اردوي بعدي کنسل شد


هنوز خيلي به کشتي گيران خيلي سخت نمي گيرم. اين اولين اردوي ما بود و اردوي بعدي هم که قرار بود از چند روز ديگر آغاز شود را به خاطر سرماخوردگي ها و آسيب ديدگي هاي زياد در ميان بچه ها لغو کرديم. قرار شد براي جام تختي خود کشتي گيران مستقيما از شهرشان به محل برگزاري مسابقات بيايند. 4 و 5 بهمن ماه جام تختي در انديمشک برگزار مي شود؛ اگرچه حدود 10 نفر که به جام وهبي امره اعزام مي شوند به اضافه مهدي علياري و حسين نوري در جام تختي روي تشک نمي روند. 

 


نمي خواهيم کشتي گيران را از بين ببريم


درست است که بردن و باختن در جام تختي مهم است؛ اما اين را نگفتيم که اين رقابت ها معيار اصلي ما براي انتخاب تيم جهت حضور در مسابقات قهرماني آسيا است. منهاي اين 12 کشتي گيري که گفتم، همه فرنگي کاران بايد در جام تختي کشتي بگيرند. مهدي علياري تنها مدال آور کشتي فرنگي در مسابقات جهاني 2018 بود و پاداش مدالش را مي گيرد. حسين نوري هم متاسفانه شرايط خوبي ندارد. او از نظر بدني با توجه به مشکلات شخصي که دارد، شرايط خوبي ندارد. نمي خواهيم کشتي گيران را از بين ببريم و آنها را به زور به مسابقه بفرستيم. جايزه بزرگ اسپانيا، مجارستان و پيت لانسکي هم ديگر تورنمنت هايي هست که مي توانيم بچه ها را در آن ها بسنجيم. گره هايي که در اوزان مختلف داريم، در همين تورنمنت ها باز مي شود. 


اميدوارم سهميه کامل را در جهاني 2019 بگيريم


ما امسال زياد به فکر رنکينگ نيستيم. براي کسب سهميه المپيک اول از همه مسابقات جهاني 2019 را داريم که 5 نفر آن سهميه مي گيرند. اميدوارم همه فرنگي کاران بتوانند در همين رقابت ها سهميه شان را کسب کنند. اگر هم نشد، بعد از آن چند مسابقه سر راه کشتي گيران قرار داده شده تا بتوانند با فيناليست شدن سهميه کسب کنند. 


طلايي هاي لندن ديگر شرايط بازگشت ندارند


قبلا هم گفتم نفراتي مثل حميد سوريان، اميد نوروزي و قاسم رضايي بزرگ هستند و به اندازه کافي براي تيم ملي زحمت کشيدند و افتخار کسب کردند. نگاه من به عنوان سرمربي که سال ها با آنها کار کردم، اين است که اين نفرات ديگر شرايط بودن در اردوي تيم ملي و اعزام به مسابقات را ندارند. قاسم رضايي که 2 مدال المپيک دارد، با اينکه بدنش نسبتا آماده است؛ اما به مردم شهرش کمک مي کند و در آمل آموزش کشتي به نوجوانان مي دهد. 

 

سوريان هم مثل يوسين بولت با خاطره تلخ رفت

 

حميد سوريان که موضعش مشخص است و علاقه اي به بازگشت بعد از المپيک ريو نشان نداد. برخي مي گويند شايد او با خاطره اي تلخي رفته و بايد برگردد و يک مدال بگيرد؛ اما اينطور نيست. بالاخره هر کشتي گيري شکست مي خورد. اصلا تا شکست نخوري، نمي روي. خيلي از قهرمان هاي بزرگ جهان بوده اند که با شکست دنياي قهرماني شان به اتمام رسيده و حميد هم يکي از آنهاست. خيلي کم در کشتي و حتي ساير رشته ها پيش مي آيد که قهرمانان بزرگ با خاطره خوش خداحافظي کنند. حتي يوسين بولت هم با آن همه افتخار سال پيش بدون مدال ورزش را کنار گذاشت. ما هم دوست داشتيم که سوريان با خاطره خوشي کشتي را کنار بگذارد؛ اما همين که پرمدال ترين کشتي گير ايراني هست، خاطره خوشي از او بر جاي مي گذارد. 

 


نوروزي رُک حرف هايش را مي زند


اميد نوروزي گفته بود که شايد برگردد. ما هم مشکلي نداريم؛ اگر مي تواند بيايد و ما يک سهميه مي دهيم تا در همين جام تختي کشتي بگيرد و خودش را نشان دهد. او اخلاق خاص خودش را دارد و آدم رُکي است و حرفش را مي زند. يکي مثل قاسم رضايي ساکت است، يکي مثل سعيد عبدولي شلوغ است و يکي مثل اميد نوروزي رُک است. اميد حتي با من هم که سال ها مربي اش بودم نيز خيلي راحت حرفش را مي زند. بعضي ها اينطور هستند و کاري هم نمي توان کرد. بازهم مي گويم به نظر من اگر نيايد، بهتر است. 


عبدولي شلوغ است؛ از دستش عذاب کشيدم!


سعيد عبدولي از اول هم اين شلوغي ها را داشت. خودم هم عذاب دنيا را از دست اين بچه کشيدم. مربياني قبلي مثل همين يکي، 2 سال که اشکاني حضور داشت، جوان بودند و شايد برايشان سخت بود که شلوغي هاي سعيد عبدولي را کنترل کنند. اما سال هاست که از دوره نوجوانان سعيد را مي شناسم و با هم زندگي کرديم. الان که از اولين اردو آمده و خيلي منظم کارش را انجام مي دهد. اميدوارم همينطور بدون مشکل بماند. 


نظم و انضباط داريم؛ اما اينجا پادگان نيست!


براي من کشتي گير جديد و قديم مطرح نيست. من اول از همه نظم و انضباط را سرلوحه کار خودم قرار مي دهم. البته منظورم از نظم و انضباط اين نيست که اردوي تيم ملي را شبيه پادگان درست کنيم. گاهي اوقات بچه ها مي خواستند تا سر خيابان هم بروند، از من اجازه مي گيرند؛ اما من به آنها مي گويم با مربيان ديگرهماهنگ کنيد و خيلي سخت نگيريد. به هر حال هر کار بايد نظم و انضباط خودش را داشته باشد. 

 


هميشه در شرايط بحراني و سخت برمي گردم


کارم با اين جوان ها سخت است چون کشتي گير باتجربه خيلي کم داريم. مخصوصا اينکه من زمان هاي بدي به تيم ملي برمي گردم و هميشه نزديک مسابقات و در يک شرايط بحراني است. شايد بهترين دوره اي که سرمربي تيم ملي شدم، در سال 2009 بود که تيم را براي المپيک لندن آماده کرديم و چند سال زمان داشتيم و نتيجه اش را هم ديديم. بعد از آن ديگر 2 دوره که آمدم، در شرايط خيلي خوبي نبوده است. مثلا سال 2016 تقريبا 10 ماه قبل از المپيک بود. البته شما اگر کارنامه همان 10 ماه را نگاه کنيد؛ قهرماني جام جهاني، قهرماني در آسيا با 3، 4 مدال طلا و 2 برنز المپيک. الان هم مي بينيد که شرايط به هم ريخته است. رفتن آقاي خادم، نتيجه نگرفتن تيم، مشکلات اقتصادي و... باعث اين شرايط شده است. 


گريه ام را نشان دادند و گفتند ناکام است!


شايد من آن موقع زياده خواه بودم و فکر مي کردم کسب مدال 2 برنز در المپيک ريو شکست است؛ اما الان مي بينم شايد اگر کمي درست حرکت نکنيم، يک برنز هم نتوانيم بگيريم. اگر اسم نتيجه اي که ما در المپيک ريو گرفتيم را ناکامي گذاشتند، به نظرم بيشتر به خاطره آن گريه اي بود که من کردم. آن گريه به خاطر تعصب و زياده خواهي من بود. برادران عزيزمان در صداوسيما هم لطف کردند و آن گريه من را بزرگ نشان دادند! اگر آن صحنه ها پخش نمي شد، شايد اصلا کسي نمي گفت در المپيک 2016 کشتي فرنگي ناکام بوده؛ با اينکه خودم انتظارم بيش از اين بود.

 


گفتند از يک نفر در انتخابات حمايت مي کني!


من نمي خواهم خيلي به مسائل مديريتي و بحث انتخابات ورود کنم. يکي، 2 بار در اين مدت صحبت کردم و گفتم بهتر است انتخابات زودتر برگزار شود تا آرامش داشته باشيم؛ اما ديدم طور ديگري برداشت شده است. مثلا مي گفتند تو از يک کانديداي خاص حمايت مي کني! من وقتي اين صحبت را مي کنم، به مسائل فني کار دارم. بحثم اين است که بچه هايم روي تشک آرامش داشته باشند. وقتي تنش هاي مديريتي داشته باشيم، قطعا اثرش در مسائل فني هم ديده مي شود. 


براي من تفکراتم مهم است؛ نه شخص رييس فدراسيون

 

من سال 2012 که مرحوم خطيب، سرپرست فدراسيون بود، بعد از المپيک شرايطي را براي من گذاشتند که من تصميم گرفتم بروم. بعد از چند سال هم که رسول خادم با من صحبت کرد، گفتم با شرايطي که خودم مي گويم، کار مي کنم. در ابتدا قبول کردند؛ اما در عمل اتفاقات ديگري رخ داد. من هم ديدم که نمي توانم کار کنم و رفتم. براي من فرقي نمي کند چه شخصي در راس فدراسيون باشد؛ چون من به مسائل فني کار دارم. اين مسائل فني به تفکرات من مربوط مي شود و با آن پيش مي روم. ديگر دوست ندارم به مسائل مديريتي و پيرامون انتخابات وارد شوم. 


انتظار دارند 4 طلاي المپيک بياوريم!


من هيچ قولي بابت کسب مدال در المپيک به مردم نمي توانم بدهم. شايد بعضي ها بگويند اگر قرار بود قول مدال المپيک 2020 را ندهي، پس چرا تو را آوردند؟! همين که مي گويند محمد بنا را آوردند، توقعات را بالاتر مي برد. هنوز هم نگاهها به المپيک لندن است و برخي مي گويند خب تو آمدي، پس طلاها هم آمد! يکي چند روز پيش به من مي گفت انشاالله اين بار 4 طلا المپيک بياوريم. من هم گفتم کلا 6 وزن است، 4 طلا را ما بياوريم، بقيه دنيا 2 طلا بياورند؟! اين است که کار خيلي سخت است و هيچ قولي نمي توان داد. با اين حال بايد بگويم من الان زندگي مي کنم تا بتوانم بچه هاي کشورم را بالاترين نقطه ها قرار دهم. با تمام توانم تلاش مي کنم و هيچي کم نمي گذارم. اين قول را مي توانم بدهم. بقيه اش به همدلي بچه هاي کشتي برمي گردد و اين را مي بينم که همگي به سوي يک قله زيبا پيش مي رويم.

 

ارسال در: پنجشنبه 20 دي ساعت 13:15 (1397/10/20)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن