نگاهي به عجيب ترين حريف ايران در جام ملت هاي آسيا
شماره خبر : 149170
يمن يکي از حريفان تيم ملي ايران در جام ملت هاي آسيا، عليرغم درگير جنگ بودن خود را آماده حضور در اين مسابقات مي کند.

 جنگ بزرگي در سالهاي اخير در کشور يمن صورت گرفته و فجايع فراواني در اين کشور به بار آمده است. عليرغم همه اين مشکلان تيم ملي يمن اخيرا در جام ملت هاي کشورهاي عربي شرکت کرده و گرچه با 2 شکست برابر قطر و عراق عملکرد فوق العاده اي ارائه نداد اما همين حضور آنها در رقابت ها يک موفقيت محسوب مي شود.

 

با توجه به وضعيت فعلي بازيکنان و باشگاه هاي يمن، ليگ داخلي اين کشور به حالت تعليق درآمده است و بيشتر باشگاه ها در بحران مالي قرار دارند. بسياري از تيم ها قادر به دادن حقوق سرمربي و بازيکنان خود نيستند و برخي از بازيکنان در صورت امکان به سوي ليگ هاي ديگر سرازير شده اند که در اين ميان ليگ ستارگان قطر يک مقصد محبوب است.

 

 

حسين قاضي بازيکن يمني که در حال حاضر ساکن مصر و سابقه بازي در ليگ عراق را در کارنامه دارد در اين رابطه گفت: "جنگ بر روي حرفه من در تمام جنبه ها، از لحاظ فني، اخلاقي و ذهني موثر بوده است. بازيکنان بايد روي فوتبال بازي کردن تمرکز کنند زيرا آينده آنها در ورزش رقم مي خورد و آنها بايد ديگر جنبه ها را ناديده بگيرند. شرايط يمن تاثير بدي روي فوتبال ما داشته و با توجه به اين که ليگ يمن در 3 فصل گذشته تعطيل شده است، فوتبال بازيکنان تحت تاثير قرار گرفته است."

 

تقريبا تمام بازيکنان سابق يمن مجبور به انجام ساير مشاغل براي گذران زندگي خود و خانواده هايشان هستند و به مشاغلي چون رانندگي اتوبوس، تاکسي و موتور سيکلت و يا کار در سوپر مارکت ها و فروشگاه هاي مواد غذايي روي آوزده اند.

 

برخي بازيکنان مانند يوسف شکري يا محمد آيسا نيز گرچه مشاغل دولتي دارند اما دستمزد آنها به قدري کم است که مجبورند شغل دومي نيز براي خود انتخاب کنند.

 

ابراهيم اقلان که در تيم ال يارموک بازي مي کند حدود يک سال به عنوان يک معلم در يک مدرسه خصوصي کار مي کند. او صبح به طور منظم کار کرده و بعد از ظهر براي تمرين به باشگاه مي رود. اقلان در مورد شرايط گفت: "وضعيت مالي در همه باشگاه ها ضعيف است و حقوقي پرداخت نمي شود اما ما با وجود تعليق ليگ، هنوز تمرين مي کنيم."

 

در اين ميان برخي بازيکنان در اين جنگ کشته شده اند. علي قرابا و عبدالله عارف عضو ارتش يمن در سال 2015 توسط نيروهاي حوثي کشته شدند وعبدالله العزيز با 3 گلوله در مقابل خانه اش از دنيا رفت.

 

همانند عراق و سوريه که در اين باشگاه ها و استاديوم ها توسط بمب ها هدف قرار گرفته اند اين اتفاق در يمن هم رخ داده است. استاديوم 30 هزار نفري در عدن در تاريخ 22 ارديبهشت ماه سال جاري که ميزبان برگزاري جام خليج 2010 در يمن هم بود، توسط نيروهاي ائتلاف بمباران شد. در اين بمباران 70 درصد از اين ورزشگاه به طور کامل نابود شده و فقط تعداد کمي از ستون ها و بلوک هاي بتني باقي مانده است.

 

باشگاه اليارموک در صنعا توسط يک طرف در اواخر سال 2014 بسته شد و استاديوم اين تيم که توسط نيروهاي ارتش به عنوان پايگاه نظامي مورد استفاده قرار گرفت و بعدها بمباران شد. تيم هايي چون ال تيلال و القصر نيز مدتي بسته بودند اما ال تيلال دوباره فعاليت دوباره شروع کرده است. المحبوبي مدير باشگاه گفت: "با اين وضعيت، فعاليت هاي باشگاه به حالت تعليق درآمده است. اين باشگاه به واسطه تلاش بيداري برخي نيروها در ماه هاي اخير را دوباره شروعي جديد تجربه کرده است اما مي دانيم هنوز يک راه طولاني براي رفتن وجود دارد."

 

 

 

 

عبدالرحمان اکيل که در گذشته در اتحاديه فوتبال يمن فعاليت مي کرده و حالا به عنوان روزنامه نگار ورزشي کار مي کند، از زمان آغاز جنگ 3 بار از جلوي درب خانه اش دستگير شده است. آکيل در مورد شرايط خود گفت: "من 3 روز پس از آغاز جنگ از پايتخت يمن صنعا به حومه گريخته و تا پايان سال 2015 آنجا بودم، اما نيروهاي نظامي من از از در خانه ام در صنعا ربوده و همه چيز را از بين برده اند. "

 

روزنامه نگاران ورزشي مانند عباد ال جراحي و قاسم البيسي در حال حاضر تحت فشار نيروهاي نظامي قرار دارند. يکي ديگر از آنها بازل الويهاشي به تازگي پس از بيش از يک سال زنداني بودن آزاد شد.

 

اما فوتبال هنوز در يمن زنده بوده و آنها به دنبال آماده سازي براي شرکت در جام ملت هاي 2019 هستند. بازيکنان يمني با بازي در ليگ هاي خارجي خصوصا ليگ ستارگان قطر، يکي از بهترين هاي اين مسابقات بوده اند. قطر همچنين به عنوان ميزبان موقت برنامه ي بين المللي يمن عمل کرده و به آنها اجازه مي دهد اردوهاي تمريني خود را در اين کشور برگزار کنند. فدراسيون فوتبال قطر اخيرا تصميم گرفته است که بازيکنان يمني را به عنوان ساکنان بازي و ثبت کند.

 

انتظار نمي رود يمن به هيچ وجه شگفتي  ساز جام ملت ها باشد و همين حضور آنها نيز دستاورد بسيار بزرگي است. وضعيت اردو و بازيکنان آنها مشخص نيست اما در ميان مرگ و مير، تخريب، تجزيه و مشکلات سالهاي اخير، همين حضور آنها نيز اتفاق مهمي خواهد بود.

 

يمن در گروه چهارم رقابت هاي جام ملت در شرايطي با ايران، عراق و ويتنام همگروه است که همه اين کشورها در يک قرن اخير تجربه جنگ هاي طولاني مدت و دشواري را داشته اند.

ارسال در: پنجشنبه 24 آبان ساعت 11:59 (1397/8/24)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن