وقتي کوهنوردي زنان جنجالي شد!
شماره خبر : 149151
هيات کوهنوردي خراسان رضوي با صدور بخشنامه اي درباره کوهنوردي زنان در اين استان حاشيه ساز شد.

انتشار نامه منتسب به هيأت کوهنوردي استان خراسان رضوي حسابي فضاي مجازي را تحت‌تأثير خود قرار داد و واکنش‌هاي متفاوتي داشت؛ اين‌که دختران چه مجرد و چه متأهل بايد اجازه همسر يا وليّ خود را براي کوهنوردي در اين استان داشته باشند، وگرنه از اين کار منع مي‌شوند!


ماجراي نامه خبرساز چه بود؟


در نامه‌اي که روي کانال هيأت کوهنوردي استان خراسان رضوي قرار داده شد و خطاب به باشگاه‌هاي کوهنوردي اين استان نوشته شده، موارد مختلفي ذکر شده است. در ابتداي اين نامه به برخي شکايات مردمي از تورهاي طبيعت‌گردي اشاره شده که به بهانه گردشگري بي‌حيايي و بي‌قيدي را رواج مي‌دهند! بر همين اساس طبق اين بخشنامه دستورالعملي براي مديران باشگاه‌هاي کوهنوردي تعيين شده است: «در جهت رعايت ماده 1105 قانون مدني و نيز فتاواي علماي دين، براي صيانت از بنيان و اساس خانواده‌ها، اجازه همسر براي شرکت خانم‌هاي متأهل و اجازه وليّ قهري براي خانم‌هاي مجرد و نوجوانان تا سن 20 ‌سال براي حضور در برنامه‌هاي کوهنوردي الزامي است.»


زحمتکش: قرار نيست پاي کوه مامور بگذاريم!


براي اين‌که بيشتر از ماجراي انتشار اين نامه باخبر شويم و پاسخ انتقادهاي مطرح شده از سوي برخي بانوان را نسبت به اين موضوع بگيريم، با محمد زحمتکش، رئيس هيأت استان خراسان رضوي تماس گرفتيم. او در اين‌باره مي‌گويد: «من انتقادها را ديدم و صحبت‌هاي زيادي شنيدم، اما از نظر من اين دستورالعمل مي‌تواند خيلي از مشکلات را حل کند. اين‌که يک فرد جوان يا يک زن متأهل با اجازه خانواده‌اش به طبيعت‌گردي برود، اتفاق عجيبي نيست. مواردي بوده که در قالب گروه‌هاي کوهپيمايي و طبيعت‌گردي افراد اعزام شدند که خانواده باخبر نبوده و دردسرساز شده و کار به شکايت کشيده است. آنها شکايتشان را رسانه‌اي نمي‌کنند و به ما انتقال مي‌دهند. اين‌گونه اتفاقات مي‌تواند بنيان خانواده‌ها را از هم بپاشد.»


او در پاسخ به اين سوال که چطور اين اتفاق فقط در استان خراسان رضوي رخ داده، مي‌افزايد: «ما موارد را ديديم و فقط توصيه کرديم. شايد يک استان ديگر بخواهد توصيه ديگري به باشگاه‌هاي زير نظر خود کند. طبيعي است که يک دختر يا حتي پسر زير 20‌سال براي رفتن به يک تور گردشگري اجازه خانواده‌اش را داشته باشد. تأکيد مي‌کنم که اين موضوع فقط مربوط به دختران نيست و پسران زير 20‌سال نه به حرف ما، بلکه طبق قانون بايد اجازه والدين خود را داشته باشند. خانم‌هاي متأهل هم که بايد از همسر خود اجازه داشته باشند.»


زحمتکش در پاسخ به اين سوال که هيأت خراسان رضوي چگونه نظارت مي‌کند و در صورت رعايت‌نشدن اين دستورالعمل چه برخوردي خواهد داشت، خاطرنشان مي‌کند: «ما فقط توصيه کرديم؛ مثل راهنمايي و رانندگي که براي اجراي قوانين به مردم توصيه مي‌کند. نظارت بر باشگاه‌ها و برخورد با آنها در صلاحيت ما نيست و ديگر ارگان‌ها بايد به آن ورود کنند. اين‌طور نيست که ما افرادي را پاي کوه بگذاريم تا زنان را بدون اجازه همسر و پدرشان به کوه راه ندهند. ما قانون را براي باشگاه‌ها يادآوري کرديم و از خودمان قانون ننوشتيم. البته اگر باشگاه‌ها اين دستورالعمل را نقض کنند و اتفاقي براي کسي بيفتد و فردي شاکي شود، ديگر تبعات قانوني‌اش پاي خودشان است.»


واکنش فدراسيون به نامه غير قانوني


فدراسيون کوهنوردي اما خودش را در اين تصميم سهيم نمي‌داند و حتي رئيس اين فدراسيون نظري مخالف با هيأت استان خراسان رضوي دارد. مسعود زارعي در پاسخ به اين سوال که چرا بخشنامه هيأت خراسان رضوي به تأييد فدراسيون نرسيده، مي‌گويد: «اين نامه اصلا مورد تأييد ما نيست و از نظر من اين کار کاملا ناپخته بوده و ما هم واکنش نشان داديم. من بعد از رويت اين نامه و جو بدي که ايجاد شد، به اداره ورزش و جوانان خراسان رضوي و خود هيأت نامه زدم که اين کار به اشتباه صورت گرفته است. اگر قرار به صدور بخشنامه باشد، هيأت استاني بايد از وزارت ورزش يا فدراسيون مجوز بگيرد تا فدراسيون براساس قوانين وزارت ورزش رفتار کند.»


او همچنين مي‌افزايد: «قبلا گروه‌هاي کوهنوردي را داشتيم که تابع هيچ قانوني نبودند و به همين دليل از ‌سال 94 ابلاغ زديم که بايد منحل شوند. بعد از آن باشگاه‌ها تشکيل شدند تا تابع قوانين وزارت ورزش باشند. متاسفانه گروه‌هاي گردشگري مجوزهاي خود را از هيأت‌هاي همگاني و انجمن‌هاي گردشگري مي‌گيرند، اما تبعات کارهايشان به پاي هيأت‌هاي استاني کوهنوردي است.»

ارسال در: چهارشنبه 23 آبان ساعت 13:54 (1397/8/23)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن