روايت خداداد از کنايه وحمله به نامزد رياست جمهوري
شماره خبر : 148715
حماسه ساز ملبورن يک بار ديگر با انتشار فيلمي از دوران قبل از جام جهاني 1998 فرانسه بر سر زبان ها افتاد.

 

خداداد عزيزي تحت هر شرايطي چهره اي خاص در فوتبال و ورزش ايران است. مهاجمي تيزپا که با گل او به استراليا تيم ملي ايران به جام جهاني 98 فرانسه صعود کرد تا بعد از بيست سال کام فوتبالدوستان شيرين شود. چند روزي هست ويدئويي از اين چهره محبوب و ساير ملي پوشان در فضاي مجازي دست به دست مي شود که باز هم خداداد را همان بازيکني نشان مي دهد که بي محابا راجع به همه چيز از مال و منال، رئيس وقت سازمان تربيت بدني و ترس از سقوط با هواپيما صحبت مي کند. به همين بهانه با حماسه ساز ملبورن گفتگويي متفاوت انجام داديم که خواندن آن خالي از لطف نيست.

 

مال و منالي نداشتيم که بخواهيم بترسيم و وصيت نکنيم


اين فيلم خيلي قديمي است. فکر مي کنم براي سال 1997 باشد که با بچه هاي تيم ملي داشتيم مي رفتيم خارج از ايران براي يک بازي دوستانه. هواپيما واقعا تکان هاي شديدي مي خورد و بودند بچه هايي که از اين تکان خوردن و سقوط هواپيما مي ترسيدند. خب اون موقع هنوز بيشتر ما به مال و منالي نرسيده بوديم و شايد دو سه نفر بوديم که تک و توک چيزي براي خودمان دست و پا کرده بوديم. من، علي دايي و کريم باقري که در آلمان بازي مي کرديم سردسته پولدارهاي آن روز تيم بوديم خير سرمان(باخنده)

 

جو داديم تا نفرات مازاد تيم ملي سکته کنند


مال و منالي در کار نبود. تنها وصيت مي کرديم براي جو دادن به آن لحظات و بچه هايي که از تکان هاي هواپيما مي ترسيدند. هيجان مي داديم که اين ترس بيشتر بشود چون چند نفري بايد قبل از جام جهاني از فهرست تيم ملي خط مي خوردند به همين خاطر گفتيم با جو دادن به سقوط کاري کنيم نفرات اضافه سکته کنند تا کار سرمربي تيم ملي براي انتخاب نفرات اصلي راحت تر شود.

 

مرگ با سقوط هواپيما راحت ترين مرگ است


الان تعداد آنهايي که از سقوط هواپيما مي ترسند خيلي بيشتر شده است چون مال و منال مردم زياد شده و کسي دوست ندارد اين ثروت دست نخورده را بگذارد و برود(باخنده) اما نصيحت من به آنهايي که چه از قديم چه حالا از هواپيما و سقوط مي ترسند اين است که مرگ با سقوط هواپيما بهترين مرگ دنيا است. چون وقتي سقوط کني قبل از اين که به زمين برسي سکته مي کني و مي ميري. مرگي آسان و راحت که به نظرم بهتر از مرگ با دود قليان و سرطان ريه يا خوردن بيش از حد مشروبات الکلي در حالت مستي با معده و روده خراب است(باخنده)

 

يک دختر داشتم و همه چيز به او مي رسيد


يادم نيست چقدر مال و منال داشتم اما خب آن سال فقط يک دختر داشتم که بايد همه چيز را براي او به ارث مي گذاشتم به همين خاطر نمي دانم زمين بود يا يک باب مغازه که گفتم براي دخترم فاطمه .بنده خدا همسرم که چيزي نمي خواست چون مي دانستم او هم هر چه داشته باشم را براي دخترک بابا مي خواست آن حرف ويزاي شينگن را پيش کشيدم. البته الان يکي شده سه تا چون در کنار فاطمه حالا اميرحسين و معصومه هم هستند و همه چيز بايد بين آنها تقسيم شود.

 

ميناوند از رشت تا تهران سه بار سکته زد


نمي توانم از بازيکن خاصي اسم ببرم و بگويم چون او ترسيده بود تصميم گرفتيم به ماجراي تکان ها و سقوط احتمالي جو بدهيم. البته بودند دو سه نفري که واقعا مي ترسيدند و طبيعي هم بود. نه آن موقع که همين الان هم هستند کساني که تا سر حد مرگ مي ترسند. نمونه آن مهرداد ميناوند دوست خوب من است که وقتي داشتيم با پرواز رشت برمي گشتيم با تکان هاي کوچک هواپيما سه تا سکته مي زد يا حتي وقتي زميني با مهدوي برمي گشتيم هم با يک دست انداز افتادن خودرو واقعا مي ترسيد.گفتم که آن روز هم وقتي ديديم برخي بازيکنان مي ترسيد هيجان داديم که هم بخنديم هم حوصله مان سر نرود.

 

با هاشمي طبا مشکلات اساسي داشتم


من شخصا با آقاي هاشمي طبا که آن روزها به عنوان رئيس سازمان تربيت بدني نقش وزير ورزش و جوانان الان را بازي مي کردند مشکل داشتم. مشکل از جايي شروع شد که بعد از بازي با عربستان در مقدماتي جام جهاني که حاجي مايلي من را بازي نداد تعدادي از طرفداران به تمرين آمدند. آن روزها اين شکلي نبود که تمرين را ببندند و پشت درهاي بسته برگزار کنند تا فيلم اين اتفاق در فضاي مجازي بپيچد! تمرين باز بود و همه مي آمدند. طرفداران آمدند و شعارهايي در حمايت از من سر دادند. من بازيکن سال آسيا شده بودم اما هاشمي طبا در واکنش به اين اتفاق گفت ما بهتر از فلاني خيلي بازيکن داشتيم نمي دانم چرا afc خداداد عزيزي را به عنوان مرد سال آسيا انتخاب کرد!

 


آقايان از انتخاب من به عنوان مرد سال آسيا ناراحت بودند


همه مسئولان کشورهاي مختلف دعا و تلاش مي کنند که يکي از کشور خودشان بهترين عناوين را کسب کند اما رئيس وقت سازمان تربيت بدني ايران يا وزير ورزش الان گفت چرا من را به عنوان مرد سال انتخاب کردند؟ اين مشکل بعدها با انتشار کتابي که هاشمي طبا از خاطراتش نوشته بود بيشتر هم شد چون ايشان طوري در اين کتاب يادآوري صعود ايران و موفقيت هاي فوتبال ملي را به خودش چسبانده بود که انگار ما بازيکنان و مربيان هيچ زحمتي نکشيديم و خود او همه کارها را انجام داده است.

 

هاشمي طبا موفقيت هاي فوتبال را به نام خود سند زد


در اين که با او مشکل داشتم هيچ شکي وجود ندارد اما واقعا از اين که در اين فيلم گفتم هاشمي طبا را ... مي کنم منظور بدي نداشتم گرچه هر کس مي تواند برداشت مخصوص خودش را داشته باشد. ولي شايد منظور من اين بود که او را مي بخشم يا نمي بخشم!

 

همه بازيکنان آن دوره الان ستاره هاي واقعي ايران هستند


جو داخل اردوي تيم 98 فوق العاده بود. اصلا چيز ديگري بود و قابل توصيف نيست. تيمي که بدون امکانات ، بدون مسخره بازي، بدون فيلم اکشن بازي کردن، بدون بهانه تراشي و جنگ با همه عالم و آدم راهي جام جهاني شد تمامي بازيکنانش ستاره هاي فوتبال ايران باقي ماندند. از عابدزاده درون دروازه بگيريد تا تک تک بازيکنان ثابت و حاضر روي نيمکت ذخيره هايش الان براي خود ستاره اي درخشان و محبوب هستند که اسم هاي خود را در دل مردم ثبت کردند. آن تيم همه جايش استثناهايي داشت که تکرارنشدني باقي مانده از جمله خصوصيات اخلاقي بود که نمونه اش را ديگر نمي تواني ببيني سواي از خصوصيات فني. شما به ياد داريد که يک بازي بد از کريم باقري در تيم ملي ايران ديده باشيد؟ صدر درصد جواب تان به اين سئوال نه است.

 

رفاقت هاي الان همه در زبان است برخلاف سال 98

 

فوتباليست هاي الان اما خيلي فرق کردند. تفاوت شان به قدري فاحش است که من اگر حرفي نزنم بهتر است چون خود مردم با اين هجمه از اطلاع رساني ها مي توانند بهترين قاضي براي اين موضوع باشند. اين که من بيايم و بگويم آن نسل ستاره بود اما اين نسل ... قشنگ نيست چون واقعا تفاوت زياد است. فقط يک واقعت را نبايد فراموش کرد آن هم بحث رفاقت در تيم بود، رفاقتي که به معناي واقعي کلمه رفاقت بود نه اين که فقط در زبان بگويي رفيق هستي پشت سر هزار تا کار انجام بدهي. شايد يکي دو تا بودند که در تيم ساز مخالف مي زدند و همه چيز را براي خودشان مي خواستند اما بقيه يکدل، يک صدا و متحد همه چيز را براي تيم و ايران مي خواستند. آدم لذت مي برد در کنارشان باشد.

 

از هتلي که در فرانسه گرفته بودند فرار کرديم


آن موقع اصلا فيفادي در کار نبود. هيچ وقت يادم نمي رود ما قبل از سفر به فرانسه يک بازي با اينترميلان داشتيم، يک بازي با رم و يک بازي هم با کرواسي. براي ما جايي در فرانسه اجاره کرده بودند تا ساکن شويم که روز اول وقتي وارد آنجا شديم همه بازيکنان فرار کردند و نماندند. اما الان ... ولش کن اصلا قابل قياس نيست و حرف نزنيم بهتر است.

 

اگر به اوزه بيو و فيگو بي احترامي کنم کي روش ساکت مي ماند؟


من در خصوص جريانات چند روز گذشته نياز نمي بينم حرف بزنم چون از طريق بچه هاي تيم 98 بيانيه خود در حمايت از حميد استيلي را منتشر کرديم. تنها حرفم اين است خب احترام کارلوس کي روش برحسب جايگاهي که به عنوان سرمربي تيم ملي دارد و خوب هم نتيجه گرفته تا محبوب مردم باشد براي ما محفوظ  اما اين که دستيار ايشان که معلوم نيست چگونه سر از ايران در آورد و از طريق چه روندي دستياري منصوريان در استقلال را گرفت! بخواهد بيايد و راجع به يک سرمايه فوتبالي ايران، يکي مثل حميد استيلي که زننده گل قرن بود تا مردم با گل او به آمريکا يک شب تا صبح رويايي را در خاطرات شان ثبت کنند، حرف بزند آن هم اين گونه را نمي دانيم کجاي دل مان بايد بگذاريم. اين مثل رفتن من به فوتبال پرتغال و صحبت عليه اسطوره هايي مثل اوزه بيو يا لوئيز فيگو است. فکر مي کنيد اگر اين اتفاق آن جا مي افتاد خود کي روش ساکت مي نشست؟!

 

بدبخت بيچاره که نيستيم هر کس هر چه دلش خواست بگويد


حرف من اين است. احترام کي روش به خاطر جايگاه و زحماتي که مدام به زبان مي آورد محفوظ اما بالاخره بايد با يک سري چيزها برخورد شود . اين درست ايران را کشوري جهان سومي مي نامند و فوتبال مان به فوتبال اروپا نمي رسد اما ما بدبخت بيچاره نيستيم که هر کسي بخواهد از راه برسد و به ما هر چه لايق خودش است، بگويد. ما ايراني ها آدم هاي شريفي هستيم که براي خودمان تمدني بزرگ داريم و به راحتي هم زبان دفاع از خودمان را داريم. پس مستعمره برخي آقايان نيستيم که بيايند هر چه دل شان خواست بگويند و بروند. خواهشم از آقايان تاج و ساکت اين است که به ماجرا ورود کنند و اجازه اين اتفاقات تلخ را ندهند.

ارسال در: سه شنبه 24 مهر ساعت 16:31 (1397/7/24)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن