32 هزار دلار و 300 سکه در جيب «مايکل فلپس» ايرانى!
شماره خبر : 148712
نابغه شناي ايران در جاکارتا 32 هزار دلار پاداش دريافت کرده و در تهران هم حدود 300 سکه انتظارش را مي‌کشد.

شاهين ايزديار، نابغه شناي ايران که در بازي‌هاي پاراآسيايي با کسب 6 مدال طلا و يک نقره رکوردي تاريخي را به نام خود ثبت کرد، حالا چشم انتظار پرداخت پاداش براي رقم زدن اين کار بزرگ از سوي مسئولان است.


در روزهاي گذشته صحبت‌هاي زيادي پيرامون چگونگي پرداخت پاداش پسر طلايي ايران در جاکارتا مطرح شده است. شاهين که حالا لقب «مايکل فلپس آسيا» را يدک مي‌کشد، انتظار دارد بيش از يک مدال طلا پاداش دريافت کند.


در شرايطي که از سوي مسئولان وزارت ورزش براي مدال آوران طلا 160 سکه، مدال آوران نقره 80 سکه و دارندگان مدال برنز 40 سکه در نظر گرفته اند؛ ابهام هايي درباره نفراتي که بيش از يک مدال کسب کرده اند، وجود دارد. با اينکه اين ماجرا چند ورزشکار از جمله ساره جوانمردي با 2 طلا در تيراندازي، زهرا نعمتي با يک طلا و يک نقره در تيروکمان و شاهين ايزديار با 6 طلا و يک نقره در شنا را در برمي گيرد، بيش از همه براي اين شناگر طلايي اهميت دارد.


در حالي که شنيده مي شد ورزشکاران چند مداله در بازي هاي پاراآسيايي به اندازه همان يک مدال پاداش مي گيرند، ديروز محمود خسروي وفا، رييس کميته ملي پارالمپيک در هنگام ورود کاروان ورزشکاران به ايران اعلام کرد که از نظر خودش هم بايد براي شاهين ايزديار که به تنهايي بيش از 10 درصد مدال هاي طلاي ايران را کسب کرده، استثنا در نظر گرفته شود.

 


البته پاداش پاي سکو به شاهين ايزديار همانطور که کميته ملي پارالمپيک وعده داده بود، در همان جاکارتا پرداخت شده است. يعني اين نابغه شنا 6 بار پاداش 5 هزار دلاري را در جريان بازي هاي پاراآسيايي دريافت کرده و يک بار هم 2 هزار دلار به خاطر مدال نقره اش گرفته است. اين يعني شاهين ايزديار با 32 هزار دلار از جاکارتا بازگشته و حالا انتظار دارد بيش از 160 سکه طلا در مراسم تجليل از مدال آوران به او پرداخت شود.


وقتي اين موضوع را با شاهين ايزديار درميان مي گذاريم، متوجه مي شويم که خودش هم اين ماجرا را پيگيري کرده است. اين شناگر طلايي با اطلاعاتي که از مسئولان کاروان ايران کسب کرده، فرمول اهداي پاداش به ورزشکاراني که بيش از يک مدال کسب مي کنند را اينطور به "ورزش سه" توضيح مي دهد: «آنطور که اعلام کرده‌اند، 160 سکه به مدال‌آوران طلايي بازي‌هاي پاراآسيايي اهدا مي‌شود. گويا قانون اينطور است که وقتي کسي مثل من بيش از يک مدال مي‌گيرد، مدال دوم 50 درصد پاداش، مدال سوم 25 درصد پاداش و مدال چهارم 10 درصد پاداش را دريافت مي کند؛ اما بعد از مدال چهارم ديگر هيچ پاداشي پيش‌بيني نشده است!»


با اين حساب شاهين ايزديار به خاطر مدال طلاي اول 160 سکه، براي طلاي دوم 80 سکه، براي طلاي سوم 40 سکه و براي طلاي چهارم 16 سکه دريافت مي کند. مجموع اين پاداش‌ها 296 سکه مي‌شود و در واقع به طلاي پنجم و ششم او و همچنين مدال نقره‌اي که کسب کرده، پاداشي تعلق نمي‌گيرد. البته جالب است که ايزديار مدعي است مسئول مالي کميته ملي پارالمپيک به او اعلام کرده با اين فرمول 320 سکه پاداش خواهد گرفت.


نابغه شناي ايران البته حتي با دريافت حدود 300 سکه هم خيلي راضي به نظر نمي رسد: « اميدوارم براي من استثنا قائل شوند چون با همين 6 طلايي که گرفتم، ايران از رده چهارم بازي‌هاي پاراآسيايي به رتبه سوم رسيد. برخي حساب کرده بودند که خودم به صورت انفرادي وارد جدول مدال‌ها مي‌شدم، در بين کشورها سيزدهم بودم! من پرافتخارترين ورزشکار اين دوره شدم و در جاکارتا هم خارجي‌ها از اين تعداد مدال تعجب کرده بودند.»

ارسال در: سه شنبه 24 مهر ساعت 16:01 (1397/7/24)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن