سکوت سامپائولي درباره ناکامي آرژانتين شکست
شماره خبر : 148595
خورخه سامپائولي، سرمربي سابق تيم ملي آرژانتين در مصاحبه اي با مارکا، از دلايل کنار کشيدنش از فوتبال پس از جام جهاني و اتفاقات در طول جام صحبت کرد.

سامپائولي با آرژانتين نتوانست به موفقيتي در جام جهاني برسد و در مرحله يک هشتم نهايي، با شکست مقابل فرانسه از دور رقابت ها کنار رفتند. پس از جام، سامپائولي از هدايت اين تيم اخراج شد و هنوز سرمربي جديدي براي تيم انتخاب نشده و اسکالوني به عنوان سرمربي موقت روي نيمکت تيم فعاليت مي‌کند. نشريه مارکا، مصاحبه جالبي با سامپائولي ترتيب داده که در زير مي‌خوانيم:

 

شما از جام جهاني در هيچ جايي حضور نداريد. چرا؟

 

تصميم گرفتم که عملکردم با تيم ملي آرژانتين را پس از جام جهاني آناليز کنم. به اين کار براي اينکه نگاهم به آينده واضح و مشخص باشد، نياز داشتم.

 

 

 

 

برخي مي‌گويند که شما از همه جا پنهان شده ايد. آيا واقعا اينطور است؟

 

به هيچ وجه. کمي زمان برد تا در تجربه اي که کسب کرده بودم، عميق شوم. من براي اين کار زندگي کرده ام و مي‌خواستم مدتي دور از همه چيز باشم. شغل من مربي گري فوتبال است. از رسانه ها فاصله گرفته ام ولي اينطور نيست که با دنياي فوتبال ارتباطي نداشته باشم، همينطور زندگي اجتماعي ام را نيز از دست نداده ام.

 

از جام جهاني چه درسي گرفتيد؟

 

سال خيلي سختي با تيم ملي آرژانتين بود. انتظارات از ما بسيار بالا بود و همه ما مجبور بوديم که در اين شرايط به پيروزي برسيم. خيلي سخت تلاش کرديم و بازيکنان از جان مايه گذاشتند. بار سنگيني بر دوش تمام بازيکنان بود و همه ما تمام تلاشمان را کرديم تا به جايي برسيم ولي نشد.

 

جو طوفاني، مسئوليت سنگين.... شما خيلي سختي کشيديد.

 

هر چند که تعهد بازيکنان فوق العاده بود ولي براي بازيکنان ديگر فوتبال يک بازي نبود. ما خيلي سفرها کرديم و با بازيکنان صحبت کرديم و کار خيلي سختي بود زيرا ما فقط يک گزينه داشتيم: قهرماني جهان. همه چيز خيلي سخت و پيچيده بود. هيچگاه نتوانستيم از جام جهاني لذت ببريم.

 

 

 

 

آيا از اتفاقاتي که رخ داد ناراحت هستيد؟

 

من راجع به ناراحتي صحبت نمي‌کنم، راجع به حس ويژه خودم حرف مي‌زنم. من مسئوليت قبول کردم و نتوانستم سبکم را به تيم ملي منتقل کنم. اين موضوع روي آينده من تاثير خواهد گذاشت زيرا من دوست دارم از فوتبال لذت ببرم و از همين رو از اين موضوع سود خواهم برد. نگاه کنيد در جام جهاني چه اتفاقاتي رخ داد. ما مقابل تيمي باختيم که صرفا ضد حمله مي‌زد و همچنين اسپانيا که از نگاه من شانس اصلي بود، خيلي زود حذف شد. قهرمان رقابت ها، جام را با دويدنهاي طولاني و توپ ربايي کسب کرد. آنهايي که عاشق فوتبال هستند، يک گام عقب تر ايستاده اند. امروزه، بازي نکردن و استفاده از موقعيت‌هايي که نتيجه را مي‌سازد، کار آسان تري شده است.

 

در طول جام جهاني، گاهي حس مي‌کرديد که ديگر مربي تيم نيستيد؟

 

خيلي وقت‌ها براي اينکه از کار لذت ببرم، بايد به بازيکنان نزديک مي‌شدم. نمي‌دانم، فکر مي‌کنم خيلي خوب براي جام جهاني اماده شده بوديم ولي خود جام خيلي خوب نبود. بايد در تيم تعادل ايجاد مي‌کرديم ولي تقريبا در هر بازي دچار مشکل شده بوديم.  با اين حال هيچگاه ذره اي در تمرينات افت نکرديم و به خوبي براي هر بازي اماده شديم.

 

از ملاقاتي که بازيکنان عليه شما داشتند عصباني شديد؟

 

حتي اين ملاقات هم براي بهبود عملکرد تيم بود. لحظات خيلي پيچيده اي بود. همه سعي مي‌کردند بهتر از قبل باشند، بهتر کار کنند. مشکل خود جلسه نبود، مشکل اين بود که اين جلسه رسانه اي شد. در سال 1986 هم بازيکنان آرژانتين دائم با يکديگر ملاقات داشتند ولي 20 سال پس از اينکه قهرمان شدند، متوجه اين موضوع شديم. به نظرم فلسفه تيم بايد تعهد باشد. در فوتبال و زندگي تعهد مهم ترين است. بايد کنار هم باشيم تا راه حلي پيدا کنيم و نبايد چشممان به صحبت هاي تلويزيون‌ها و شبکه هاي اجتماعي باشد. بدترين چيز براي ما در اين زمينه اين بود که براي تخريب متحد شويد يا از هم فاصله بگيريم.

 

 

 

 

از چيزي پشيمان هستيد؟

 

من باور دارم که همه ما که در روسيه بوديم، از جمله من، خيلي صادقانه تلاش کرديم. من با تمام وجود براي تيم جنگيدم ولي کافي نبود. خودم را سرزنش نمي‌کنم، خيلي چيزها براي آينده ياد گرفتم.

 

شما با تمام وجود تلاش کرديد ولي انتقادات بسياري از شما در آرژانتين شد.

 

اين بخشي از کار ماست. انتقادات به خاطر انتظارات بالا بود. من با تاييد 95 درصدي مردم آمدم و همه فکر مي‌کردند که خورخه سامپائولي با بهترين عملکرد ممکن راهي جام جهاني خواهد شد. وقتي اين اتفاق نيفتاد، انتقادات شروع شد ولي مخالفتي با منتقدين ندارم.

 

تمرين دادن مسي چطور است؟

 

فوق العاده بود، به خصوص اينکه ديدم او انقدر به تيم متعهد است و وقتي تيم پيروز نشد، انقدر ناراحت شد. بهترين بازيکن تاريخ به تيمش متعهد است. لئو بيش از همه سختي کشيد و وقتي نتوانستيم موفق باشيم، بيش از همه ناراحت بود.

 

تمرين دادن مسي دشوار است؟

 

حضور بهترين بازيکن جهان در تيمتان باعث مي‌شود انتظارات به اوج برسد و همه بازيکنان بايد هم قد او شوند. ولي گاهي مي‌توان چنين کاري کرد و گاهي نه. اين موضوع يک جنگ براي تمام روزهاست. حضور لئو باعث مي‌شود که شما هيچ جاي اشتباهي نداشته باشيد.

ارسال در: چهارشنبه 18 مهر ساعت 19:35 (1397/7/18)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن