وينفرد شفر: با دربي 90 - 10 مخالفم
شماره خبر : 148294
از ليگ قهرمانان آسيا کنار رفتيم اما مي توانيم در دربي برنده باشيم و بايد شجاعانه بازي کنيم. مي دانم 50 هزار تماشاگر در آزادي و ميليون ها هوادار ما را تماشا مي کنند و با حمايت آنها مي توانيم قوي تر باشيم

وينفرد شفر سرمربي استقلال  براي سومين مرتبه در نشست خبري پيش از دربي شرکت کرد تا پاسخگوي سوالات اصحاب رسانه درباره اين ديدار باشد. مشروح صحبت هاي وينفرد شفر در سالن مملو از خبرنگار سازمان ليگ در ادامه مي آيد:

 

صحبت هاي اوليه؟


هميشه در حالت عادي با شما دست مي دادم اما امروز تعداد زياد است اما به همه سلام مي گويم و از ديدار با شما خوشحالم. شب گذشته يک مهماني بسيار خوب از سوي باشگاه برگزار شد و تمامي اعضاي باشگاه از جمله کادر مديريتي، کادرفني، بازيکنان، مسئولان و افراد بزرگ و بازيکنان سابق باشگاه مانند علي جباري، نصرالله عبداللهي، قراب و ديگر بازيکنان بزرگ باشگاه حضور داشتند. از اين بابت بسيار خوشحالم. خوشحالم ک باشگاه بازيکنان قديمي خود را فراموش نکرده و اين موضوع براي هويت باشگاه بسيار خوب است. به اين موضوع افتخار مي کنم و خوشحالم که عضو خانواده استقلال هستم.
مديرعامل باشگاه شب گذشته درباره مسائل مختلفي صحبت کرد. درباره بازيکنان، گذشته، آينده و تيم جديدي که داريم، صحبت هاي خوبي انجام دادند. همه ما مانند يک خانواده هستيم و ايشان همه را حمايت کردند و ما نيز از ايشان حمايت مي کنيم و مي دانم که با ترکيبي از بازيکنان جوان و با تجربه تيم خوبي براي آينده مي سازيم. ما بازيکنان جوان، با استعداد و خوبي در اختيار داريم و در تيم ما همه با هم هستند و مثل يک خانواده هستند و کار خود را انجام مي دهند.

 

ديدار  دربي؟


دربي بسيار فوق العاده است. من دربي را واقعا دوست دارم زيرا يک بازي خيلي بزرگ است. من دو دربي قبلا در ايران داشتم و چندين دربي را نيز به عنوان بازيکن و مربي در کشورهايي مانند آلمان پشت سر گذاشتم. ديدار ما با تيم جاماييکا برابر آمريکا نيز يک دربي بود که ما برنده شديم. اهميت دربي باعث شده همه در اينجا باشيم و همه تب دربي دارند. ما در روزهاي قبل تيم خود را از نظر ذهني و تاکتيکي اماده کرديم. وقتي نيمي از ورزشگاه براي ميزبان و مهمان باشد، بسيار خوب است. بازيکنان ما جوان هستند و برخي در تيمي بازي مي کردند که 5 هزار تماشاگر داشت اما حالا بايد در ورزشگاه پر از تماشگار بايد بازي کنند و ما آنها را از نظر ذهني و تاکتيکي آماده کرديم.
ما بازي هاي مختلف پرسپوليس را آناليز کرديم. کارهاي تاکتيکي آنها را مرور کرديم و هر دو ديدار اين تيم را برابر الدوحيل تماشا کرديم. اکنون خيلي از تيم ها پرس مي کنند و پرسپوليس نيز اين کار را در تهران برابر الدوحيل خوب انجام داد. اين خيلي خوب است که با همه وجود 93 دقيقه بجنگيم و همه توان خود را در زمين بگذاريم. از ليگ قهرمانان آسيا کنار رفتيم اما مي توانيم در دربي برنده باشيم و بايد شجاعانه بازي کنيم. مي دانم 50 هزار تماشاگر در آزادي و ميليون ها هوادار ما را تماشا مي کنند و با حمايت آنها مي توانيم قوي تر باشيم. بعد از تمرين امروز، يازده بازيکن اصلي خود را انتخاب مي کنم. هنوز شرايط نهايي نيست اما مي دانم که بازيکنان صد در صد توان خود را در زمين مي گذارند.
نکته آخر اينکه دربي هميشه يک هيجان بسيار بزرگي دارد. نه فقط داخل بلکه خارج از زمين. اميدوارم مثل سال گذشته نيز دربي به خوبي برگزار شود و هيچ مشکلي داخل ورزشگاه نباشد. سال گذشته اين اتفاق رخ داد و من از اين بابت خوشحالم و هميشه بايد به داور احترام گذاشت. همه اتفاقي که در آبادان رخ داد را ديديد که ناراحت کننده بود اما مهم اين است که هواداران مانند سال گذشته بدون مشکل به خانه خود بروند.

 

براي دربي با يک هافبک دفاعي جسورانه بازي مي کنيد؟


از سوال شما بسيار خوشحال شدم و مي توانم خوب راجع به آن صحبت کنم. در بازي آخر ما يک بازيکن در پست شماره 6 و دو بازيکن در پست شماره 10 و 8 داشتيم. اما مشکل ما اين بود که يک بازيکن نيز به پست شماره 6 اضافه مي شد. يکي از اين بازيکنان بايد به حمله اضافه شود و نبايد هافبک دفاعي باشد. ما سال قبل با اميد ابراهيمي و باقري خوب اين کار را انجام داديم. روي کاغذ شايد دو نفر باشند اما در خط حمله بايد يک نفر اضافه شود. برابر السد و تراکتور اين کار را خوب انجام داديم و برابر تراکتورسازي حتي با اين روش گلزني هم کرديم. بازيکنان بايد کاري که ما مي گوييم را انجام دهند تا مشکلي نباشد.

 

در صورتيکه بازي 90 به 10 برگزار مي شد، هجومي بازي مي کرديد يا براي شما مشکل ساز مي شد؟


دربي 90 به 10 نيست و بازي 50-50 است و اين بهترين تصميمي است که اتخاذ شد. وقتي 90 درصد هوادار در ورزشگاه باشد، اتفاق خوبي نيست. اوايل که اينجا آمدم، عکس آزادي پر از تماشاگر را ديدم که نصف آبي و نصف قرمز بود و اين عالي است.

 

روزبه براي حضور در دربي بعد از بازي السد آماده است؟


طبيعي است بعد از بازي با روزبه چشمي درباره کارت زرد اول و دوم صحبت کرديم. موضوع کارت زرد دوم نبود و کارت زرد اول بود. همه مي دانند که نبايد با داوران سنگاپور و مالزي خيلي صحبت کرد و بايد به آنها لبخند زد. روزبه بازيکن و مدافع بسيار خوبي است و برابر مراکش خوب بازي کرد. او به حمايت ما نياز دارد و حمايت کامل من را دارد و مي دانم که براي دربي کاملا آماده است.

 


مشکل هماهنگي بازيکنان تازه وارد براي دربي رفع شده است؟


شما چگونه مي گوييد تيم از نظر تاکتيکي خوب و هماهنگ نيست. در حالت عادي نمي خواهم راجع به گذشته صحبت کنم و بايد راجع به آينده صحبت کنم و اين آخرين بار است که مي گويم. نيمي از تيم ما در پايان فصل رفتند و 6 بازيکن جديد آمدند. فصل گذشته در 3 ماه تيم خوبي ساختيم و در پايان فصل در جمع 8 تيم برتر آسيا بوديم. تيم ساختن مانند فشار دادن دکمه نيست. وقتي زبان شما فارسي است، نياز به زمان داريد تا انگليسي صحبت کنيد. وقتي بازيکني از تيمي مي آيد که با سبک ما تفاوت دارد، در شرايط تاکتيکي جديد نياز به زمان دارند. برخي مسائل و انتقادات شايد به آنها فشار وارد کند ولي به صورت ذهني و عملي براي يادگيري به زمان نياز دارند. مطمئن باشيد که مانند سال گذشته تيم خوبي خواهيم داشت و مانند بازي هاي کامپيوتري يک اتفاق با زدن دکمه نمي افتد.
گوارديولا در سيتي گفت که نياز به زمان دارد. سرمربي دورتموند نيز بعد از حضور در اين تيم گفت براي نتيجه گرفتن نياز به زمان دارد و مطمئن باشيد هواداران نيز مي دانند که ما مي جنگيم تا به نتيجه برسيم.


سرمربي پرسپوليس گفت ترکيب استقلال را مي داند اما شفر مي گويد ترکيب بعد از تمرين مشخص مي شود؛ سورپرايزي داريد؟


براي اجلاس فدراسيون فوتبال آسيا 3 روز در شانگهاي کنار آقاي برانکو بودم. به ايشان علاقه دارم و ايشان انسان خوبي است.

 

دربي گاهي قرباني مي گيرد؛ نگران اين موضوع نيستيد؟


زرندي در واکنش به اين سوال گفت که سرپرست باشگاه اعلام کرده از آقاي شفر حمايت مي کند و نتيجه دربي تاثيري در اين موضوع ندارد.

 

شرايط استقلال در جدول خوب نيست و نظر سنجي ها به نفع پرسپوليس است؛ چه واکنشي داريد؟


هواداران استقلال اگر بگويند ما دربي را نمي بريم، هواداران خوبي نيستند. هوادار هر تيمي بايد راجع به برد تيم خود صحبت کند. اين دربي يکي از بزرگترين دربي ها نه فقط در آسيا است و از آلمان با من تماس مي گيرند و شايد يک شبکه تلويزيوني آلماني به ايران بيايد. در دربي اول به من مي گفتند که بايد برنده باشيم و تنها اين را مي خواستند اما هواداران ديدند ما جنگيديم و ما را تشويق کردند با وجود شکست. من نگراني از بابت دربي ندارم و نگراني من تنها زماني است که تاريخ تولد همسرم و يا تاريخ سالگرد ازدواجم را فراموش کنم.

ارسال در: چهارشنبه 4 مهر ساعت 15:33 (1397/7/4)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن