راهنماي تاکتيکي سوپرکلاسيکوي فوتبال ايران
شماره خبر : 148271
پرسپوليس و استقلال روز پنجشنبه دربي پايتخت را مقابل هم برگزار مي کنند. اين ديدار همواره از نظر مسائل مختلف فني و تاکتيکي جذابيت هاي ويژه اي داشته و بسيار حائز اهميت بوده است.

روز پنجشنبه پنجم مهر ماه تيم هاي استقلال و پرسپوليس هشتادوهشتمين دربي پايتخت را برگزار مي کنند. دربي اين هفته در شرايطي انجام مي شود که پرسپوليسي ها به نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا رسيده اند و استقلالي ها هم پس از شکست مقابل السد، تمرکز خود را به صورت ويژه روي برد در بازي سنتي ليگ و بازگشت به جمع مدعيان بالانشين جدول گذاشته اند.

 

در بازي دربي هميشه نکات مختلفي از نظر حاشيه اي توجهات را جلب مي کند؛ اما از بُعد فني هم مسائل گوناگوني وجود دارد که مي تواند مورد توجه قرار بگيرد و بسياري معماها را در مورد اين دوئل جذاب فوتبال ايران حل مي کند. امسال برانکو ايوانکوويچ و وينفرد شفر براي سومين بار رودرروي هم قرار مي گيرند. صف آرايي شاگردان اين دو مربي مقابل يکديگر، نکات فني و تاکتيکي بسياري دارد که بخشي از آنها را در اين مطلب مي خوانيم.

 

 

سيستم استقلال؛ بازي با تک مهاجم


استقلال دربي 88 پايتخت را با همان سيستمي آغاز مي کند که در هفته هاي گذشته با آن به مصاف رقباي داخلي و آسيايي خود رفته است. 1-3-2-4 چيدماني است که وينفرد شفر براي ورود به حساس ترين بازي فصل در دستور کار قرار داده و به احتمال فراوان آبي هاي پايتخت روز پنجشنبه با کمترين تغيير در چيدمان به نسبت دو بازي  مقابل السد در دوحه همين طور نساجي در قائمشهر مقابل پرسپوليس به ميدان خواهند رفت.

 

 

 

***

 

سيستم پرسپوليس؛ لوزي محبوب پروفسور


مدافع عنوان قهرماني با تمام کمبودها و مشکلاتي که به واسطه بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتي از سوي فيفا با آن دست به گريبان بودند اين فصل همچون فصول گذشته روي يک پلان تاکتيکي پافشاري داشتند و حالا با همين پلان در دربي به مصاف رقيب سنتي خواهند رفت. 2-4-4 لوزي برانکو ايوانکوويچ به خوبي توانسته روند موفقيت هاي پرسپوليس را تداوم ببخشد از همين رو روز پنجشنبه سرخ هاي پايتخت با همين چيدمان تاکتيکي به ميدان خواهند رفت.

 

 

***دروازه بان استقلال؛ حسيني باز هم روي نيمکت


سيدمهدي رحمتي انتخاب اول شفر براي حراست از چارچوب دروازه آبي ها خواهد بود. دروازه باني باتجربه طولاني در تاريخ دربي ها بعد از 9 بازي متوالي در ليگ برتر و ليگ قهرمانان آسيا اين بار هم فرصت حراست از دروازه استقلال مقابل رقيب سنتي را پيدا خواهد کرد تا خاطره اي خوش از خود برجا بگذارد.رحمتي که در آخرين دربي هم گلر استقلال بود تا اين تيم به برد شيرين 1-0 برسد اميدوار است روز پنجشنبه کلين شيت ديگري به ثبت برساند.

 

 

دروازه بان پرسپوليس؛ بيران نامبروان


عليرضا بيرانوند، مرد شماره تيم ملي و پرسپوليس بعد از تجربه يک جام جهاني رويايي همچنان انتخاب اول برانکو در دربي خواهد بود. بيرانوند با سيو پنالتي کريس رونالدو همين طور درخشش در بازي هاي مهم ليگ قهرمانان آسيا حالا انگيزه هاي زيادي دارد تا در بزرگ ترين ديدار باشگاهي ايران درخشش دوباره اي داشته باشد تا همه نگاه ها به او معطوف شود، کسي که بردن جنگ از رقيبي همچون رحمتي نيز براي او اهميت زيادي دارد.

 


***

غايب بزرگ استقلال؛ هموطن شفر


مارکوس نويماير اين بار هم شرايط حضور در ترکيب استقلال را به دليل مصدوميت پيدا نکرد تا غايب بزرگ آبي ها در دربي هموطن شفر از آب در بيايد.

 

 

غايب بزرگ پرسپوليس؛ نگردين، نيست


پرسپوليس مگر چقدر بازيکن آماده بازي دارد که بخواهد يکي از آنها را هم از دست بدهد. برانکو با خوش شانسي اين بار در شرايطي وارد دربي مي شود که همان 10 تا 11 بازيکن آماده هميشگي را در اختيار دارد.

 

 


***


نامزد اولين اخطاري استقلال؛ فرشيد باقري


در جمع استقلالي ها نامزد کسب اولين اخطار کسي نيست جز فرشيد باقري که استعداد اين اتفاق را دارد. تنها کافي است به عملکرد او در بازي هاي گذشته نگاهي داشته باشيم.

 

 

 

نامزد اولين اخطاري پرسپوليس؛ بدون درنگ کمال


کمال کاميابي نيا نزديک تر به دريافت اولين اخطار از داور دربي است.

 

 


***


کاپيتان استقلال؛ سپر آهني


مهدي رحمتي کاپيتان اول آبي ها در دربي 88 خواهد بود، گلري که خاطرات تلخ و شيرين با اين بازوبند در مصاف هاي سنتي با رقيب ديرينه کم نداشته و اين بار هم انگيزه هاي مضاعفي براي درخشش مقابل قهرمان ليگ دارد. سپر آهني که تجربه نجات تيمش در دربي ها زياد در کارنامه اش ديده مي شود روز سرنوشت سازي پيش رو خواهد داشت.

 

 

 

کاپيتان پرسپوليس؛ صخره سرخ


سيدجلال حسيني با آن تعصب مثال زدني به عنوان رهبر داخل زمين سرخپوشان پيشاپيش همه بازيکنان وارد مستطيل سبز خواهد شد، مردي که اين روزها محبوبيتش در ميان طرفداران هر روز بيشتر از روز قبل مي شود.صخره سرخ بعد از سربلندي در آزمون آسيايي اين بار به دنبال درخشش در دربي هم هست.
***

 

 


مدافع راست استقلال؛ بازگشت وريا به پست موردعلاقه


وريا غفوري در بازگشت دوباره به پست تخصصي اين بار هم نقش دفاع راست آبي ها را بازي خواهد کرد. اين بازيکن ملي پوش که در هفته هاي گذشته هم دفاع راست بازي کرده هم وينگر راست بعد از نمايش نه چندان خوب مقابل نساجي باز هم به عنوان دفاع راست در برنامه هاي تاکتيکي شفر قرار گرفته است بلکه اين بار نمايش تاثيرگذارتري از خود ارائه بدهد.

 

 

مدافع راست پرسپوليس؛ ماهيني مصدوم


حسين ماهيني با وجود مصدوميتي که اين روزها تحمل مي کند همچنان انتخاب اول برانکو  در پست دفاع راست خواهد بود. بازيکن باتجربه سرخپوشان با کوچ صادق محرمي بدون جانشين تنها گزينه اصلي براي دفاع راست است گرچه برانکو در بازي با سپيدرود از شجاع خليل زاده هم در اين پست بهره برد اما بعيد است غير از ماهيني در دربي بازيکن ديگري را به ميدان بفرستد.
***

 

 


مدافع چپ استقلال؛ آرمين به جاي زکي


دو گزينه براي پرکردن اين پست روي ميز وينفرد شفر وجود دارد که از ميان اين دو گزينه شانس آرمين سهرابيان بيشتر از ميلاد زکي پور است تا در دربي 88 نقش مدافع چپ را براي آبي ها بازي کند. نقل مکان کردن آرمين از پست مدافع مياني به چپ با بهبودي روزبه چشمي و بازگشت اين بازيکن ملي پوش به ترکيب قطعي به نظر مي رسد از همين رو بايد منتظر نيمکت نشيني زکي پور در اين بازي حساس بود.

 

 

 

مدافع چپ پرسپوليس؛ بازگشت انصاري


محمد انصاري انتخاب اول خواهد بود. مدافع محجوب اما تاثيرگذار بعد از اين که مقابل سپيدرود نقش مدافع وسط را بازي کرد دوباره پست تخصصي خود را از شايان مصلح پس مي گيرد تا به عنوان مدافع چپ نقش کليدي در برنامه هاي تاکتيکي پروفسور داشته باشد. رويارويي انصاري با مدافع راست استقلال قطعا مي تواند در سرنوشت نهايي دربي 88 تاثير مستقيمي از خود برجا بگذارد.

 


***


يار 12 استقلال؛ خريدي از اسکانديناوي


نزديک ترين بازيکن به ترکيب اصلي در دربي 88 کسي نيست جز الحاجي گرو. خريدي از اسکانديناوي و کشور سوئد که به عنوان جانشين موتور گلزني فصل قبل آبي ها يعني مامه تيام به استقلال اضافه شد اما نتوانست انتظارات را برآورده کند.

 

 

 

يار 12 پرسپوليس؛ اميدي به نام عاليشاه


با توجه به حضور بشار رسن و سيامک نعمتي براي اولين بار در اين فصل روي نيمکت خواهد نشست تا در نيمه دوم و لحظاتي که بازي گره خورد به عنوان اولين بازيکن تعويضي کنار خط طولي مشاهده شود.

 

 

 


***


مدافعان مياني استقلال؛ پژمان به دربي رسيد


*پژمان منتظري؛ باتجربه ترين بازيکن استقلال در پست دفاع يکي از کليدي ترين مهره هاي اين تيم در دربي 88 خواهد بود. پژمان که فصل قبل در هر دو بازي رفت و برگشت غايب بزرگ آبي ها بود و از روي نيمکت و سکو شاهد تلاش جانشينان جوان تر خود بود حالا به عنوان يکي از ستون هاي تدافعي تيم شفر به مصاف رقيب سنتي مي رود تا بعد از سال ها طعم درخشش در دربي را بچشد.

 

 


*روزبه چشمي؛ ملي پوش جوان استقلال

 

در شرايطي کاملا متفاوت گام به دربي خواهد گذاشت. از اشتباه مرگبار در دوحه مقابل السد تا غيبت مقابل نساجي به علت  مصدوميت باعث شد تا روزبه در شرايطي خود را براي دربي حساس روز پنجشنبه آماده کند که فشارهاي روحي رواني زيادي را تحمل مي کند. چشمي براي از ياد بردن خاطره تلخ مقابل السد خوب مي داند درخشش در دربي تاثير مستقيمي خواهد داشت به خصوص که او همواره يکي از بهترين هاي استقلال در دربي هاي اخير بوده است.

 

 

 

مدافعان مياني پرسپوليس؛ زوج شمالي


*سيدجلال حسيني؛ کاپيتان به عنوان دژ مستحکم دوباره مرد اول سرخ ها در ساختار تدافعي خواهد بود. سيدجلال متعصب و جنگنده درست مثل تمام بازي هاي گذشته اميد اصلي برانکو و طرفداران براي بسته نگه داشتن دروازه اين تيم است و نقش او در عملکرد فني پرسپوليس غير قابل کتمان. حسيني که کوله باري از تجربه در تاريخ دربي ها است مسلما سواي از مباحث فني از نظر روحي و انگيزشي نيز مي تواند برگ برنده برانکو قلمداد شود.

 


*شجاع خليل زاده؛ شجاع هم ديگر انتخاب برانکو براي تکميل زوج مياني خواهد بود، بازيکني که در آخرين صحبت هاي خود بعد از تجربه پست دفاع راست گفت براي برانکو در هر پستي حاضر است به ميدان برود. خليل زاده مطمئنا اگر بتواند برخي ضعف هاي خود را برطرف کند يکي از کليدي ترين مهره هاي پرسپوليس در دربي پيش رو خواهد بود.
***

 


مغز متفکر استقلال؛ شماره هشتي به نام فرشيد


هميشه استقلال به شماره هشت هاي جادويي خود در دربي ها باليده و اين بار طرفداران اين تيم اميدوار به درخشش فرشيد اسماعيلي با اين پيراهن به عنوان مغز متفکر خود هستند. اسماعيلي که در جدال با السد آسيب ديد حالا با رسيدن به آمادگي بازگشت به موقعي خواهد داشت بلکه باز هم فرشته شادي لقب بگيرد.

 

 

 

مغز متفکر پرسپوليس؛ بشار صادره از عراق


بشار رسن ستاره بي چون و چراي پرسپوليس در ميانه ميدان در هفته هاي گذشته بود، ستاره اي صادره از عراق به فوتبال ايران که با دلربايي هاي خود اين روزها محبوبيت زيادي نزد طرفداران اين تيم پيدا کرده است. مسلما اگر اين بازيکن باهوش روي فرم باشد پرسپوليس مشکلي از بابت تغذيه و بازيسازي نخواهد داشت.

 


***


تخريبچي آبي؛ از دربي نصف جهان تا دربي پايتخت


علي کريمي سال ها با پيراهن سپاهان دربي هاي نصف جهان را به عنوان يار تخريبچي در کارنامه خود ثبت کرده و حالا در اولين تجربه دربي هاي پايتخت اميدوار است اين نقش را به نحو احسن براي استقلال انجام بدهد گرچه پيرامون خصوصيات فني او اظهارنظرهاي زيادي وجود دارد.

 

 

 

تخريبچي سرخ؛ از کمال تا احمد


کمال کاميابي نيا انتخاب اول برانکو در نقش تخريبچي خواهد بود، بازيکني که جنگندگي خوبي در ميانه ميدان دارد و به موقع بازيسازي رقبا را به هم مي ريزد. البته کمال انتخاب اول سرمربي کروات خواهد بود اما هيچ بعيد نيست احمد نورالهي هم اين وظيفه را برعهده بگيرد.

 

 


***


سکاندار آبي؛ پرجنب و جوش مثل شفر


يک باخت يک برد، نتيجه دو تجربه شفر از دربي هاي بزرگ پايتخت ايران است. مردي پرجنب و جوش و باتجربه از آلمان که حالا در سومين تجربه خود در اين بازي بزرگ شاگردانش را براي فرار از بحران خودساخته مهياي بردي ارزشمند کرده است. مرد آلماني که برخلاف نيم فصل دوم شرايط خوبي با استقلال ندارد بعد از وداع با آسيا چاره اي ندارد تا با برتري در دربي به اوضاع و احوال نامساعد استقلال در جدول سرو سامان بدهد چون در غير اين صورت ممکن است حاشيه هاي ويران کننده اي گريبان او را بگيرد.

 

 

 

سکاندار سرخ؛ پروفسوري از بالکان


هفت بار حضور روي نيمکت پرسپوليس در دربي ها با 3 برد، دو تساوي و دو باخت توام شده است تا هشتمين تجربه اين بازي بزرگ براي پروفسور کروات اهميتي دو چندان پيدا کند. برانکو که بعد از دربي 88 بايد شاگردانش را براي بازي بزرگ ديگري اين بار در نيمه نهايي ليگ قهرمانان آسيا آماده کند اصلا دوست ندارد در دومين تقابل مستقيم با شفر دست هاي خود را به علامت تسليم بالا ببرد از همين رو همه در انتظار هوش و زيرکي او هستند تا قهرمان ليگ با روحيه بالا به آسيا بازگردد.

 

 

ارسال در: سه شنبه 3 مهر ساعت 14:58 (1397/7/3)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن