حمله فغاني به رکورد دربي‌هاي ترکي
شماره خبر : 148247
پُر افتخارترين داور فوتبال ايران ديدار هشتاد و هشتم استقلال و پرسپوليس را قضاوت خواهد کرد تا درآستانه کسب رکورد حضور در دربي‌ها شود.

جهش فوق‌العاده و موفقيت‌هاي متوالي عليرضا فغاني طي ساليان اخير که به قضاوت کم نقص او در روسيه و حضور در ديدار رده بندي جام جهاني ختم شد، او را به مطرح‌ترين داور تاريخ فوتبال ايران تبديل کرد ولي با اين وجود اين داور 40 ساله هنوز رکورددار قضاوت در دربي ايران نيست.


کميته داوران فدراسيون فوتبال امروز نام عليرضا فغاني را به‌عنوان داور دربي هشتاد و هشتم که روز پنج‌شنبه هفته جاري برگزار خواهد شد، انتخاب کرد و در حالي اين اتفاق براي اين داور افتاد که او پيش از اين پنج بار در جدال‌هاي استقلال و پرسپوليس برابر هم حاضر بود.

 

نخستين قضاوت فغاني در شهرآوردها براي پرسپوليس تاريخي شد؛ دربي 74 که اين داور در دقيقه ?? مهرداد اولادي را به دليل خطاي شديد روي اسماعيل شريفات اخراج کرد ولي با اين حال سرخ پوشان توانستند 10 نفره و با هت‌تريک ايمون زايد استقلال را در روز سيزدهم بهمن 90 شکست دهند.

 

 

اولين قضاوت فغاني در دربي که سيزدهم بهمن 90 برگزار شد و او با حضور علي کريمي و پژمان منتظري، کاپيتان‌هاي دو تيم مراسم ابتدايي مسابقه را برگزار کرد.

 

 

اخراج مهرداد اولادي در دربي 74 که بعد از کارت قرمز فغاني، پرسپوليس توانست سه گل به استقلال بزند و با نتيجه 3 بر 2 برنده شود.

 


دربي 77 دومين قضاوت فغاني در جدال سرخ و آبي‌ها بود و او در ديداري که هيچ گل و جذابيتي به همراه نداشت، مسابقه‌اي پُر برخورد و تنش را قضاوت کرد و مجبور شد 10 بار از کارت زرد خود استفاده کند و شهرآورد هشتاد و سوم نيز که فغاني داور آن بود، بدون گل و حاشيه چندان خاصي به پايان رسيد.

 

 

دربي 77 که بدون گل به پايان رسيد و فغاني در آن از 10کارت زرد خود استفاده کرد.

 

 

سومين قضاوت فغاني در دربي 83 اتفاق افتاد که جنجال زيادي به همراه نداشت و با تساوي صفر- صفر خاتمه يافت.


اما بعد از دو قضاوت نسبتا کم دردسر، دربي 84 دوباره براي فغاني و به ويژه تماشاگران استقلال به يادماندني تمام شد؛ ديداري که تا لحظات پاياني بدون حاشيه خاصي با برتري 3 بر يک شاگردان عليرضا منصوريان در جريان بود ولي در وقت‌هاي تلف شده پُر از حاشيه شد و اخراج سيد مهدي رحمتي را به همراه داشت.


در اين ديدار به يادماندني مثل دربي اول فغاني در بهمن ماه برگزار شد، او در جريان مسابقه سه کارت زرد به بازيکنان استقلال و يک اخطار به پرسپوليسي‌ها نشان داده بود ولي در زمان‌هاي تلف شده سه کارت زرد و يک کارت قرمز داد.


مصدوميت رحمتي در دومين دقيقه وقت‌هاي تلف شده که با اعتراض سيد جلال حسيني به دليل اعتقاد به اتلاف وقت دروازه‌بان استقلال همراه بود، موجب شد تا کاپيتان‌هاي دو تيم با يکديگر درگيري پيدا کنند و هر دو با کارت زرد فغاني جريمه شوند ولي يک دقيقه پس از اين اتفاق، بعد از پرتاب اوت وحيد اميري و ضربه سر سيد جلال که وارد دروازه استقلال شد، رحمتي ضربه‌اي به حسيني زد که تنش‌هاي دوباره در محوطه 6 قدم به وجود آورد و کاري کرد که آبي‌ها در حالي که هيچ تعويضي نداشتند، دروازه‌بان خود را از دست دهند و سيد مجيد حسيني را به‌عنوان گلر در لحظات پاياني داخل چارچوب داشته باشند؛ مسابقه‌اي که در نهايت با پيروزي 3 بر 2 آنها خاتمه يافت.

 

 

جنجالي‌ترين دربي که فغاني قضاوت آن را بر عهده داشت، دور برگشت ليگ پانزدهم اتفاق افتاد که او در دربي 84 مهدي رحمتي را اخراج کرد تا استقلال لحظات پاياني را با مجيد حسيني درون دروازه به پايان ببرد.


البته در دربي 86 تعدادي از کارشناسان داوري اعتقاد داشتند که فغاني بايد در دقيقه 27 به رابسون جانواريو کارت زرد دوم را نشان مي‌داد و از زمين اخراج مي‌کرد و همچنين گل دوم پرسپوليس توسط سيد جلال حسيني را خطا مي‌گرفت و گل تشخيص نمي‌داد.


چهار قضاوت فغاني در دربي‌ها دو تساوي و يک برد براي استقلال و پرسپوليس به همراه داشت، اما آخرين شهرآورد برگزار شده بين اين دو تيم در دور برگشت ليگ هفدهم که دهم اسفندماه 96 صورت گرفت و فغاني پنجمين داوري خود را پشت سر مي‌گذاشت، با تک گلي که وريا غفوري به ثمر رساند، پيروزي استقلال را به همراه داشت.


در دقيقه 28 آخرين دربي برگزار شده، فرشاد احمدزاده برخوردي با مجيد حسيني در محوطه جريمه استقلال داشت و معتقد به پنالتي بود که فغاني دستور به ادامه بازي داد و اعتراض‌هايي هم که وينفرد شفر به برخوردهاي ميانه زمين به ويژه برخورد شجاع خليل‌زاده و مامه تيام داشت، موجب شد تا اين داور با تجربه تذکر جدي به سرمربي آبي‌ها دهد و او را به نيمکت تيمش فرا بخواند؛ مسابقه‌اي که با حضور جاني اينفانتينو، رئيس فيفا برگزار شد، چهار کارت زرد براي استقلال داشت و پرسپوليسي‌ها هيچ اخطاري دريافت نکردند.

 

 

اعتراض فرشاد احمدزاده به فغاني در آخرين دربي برگزار شده، بخاطر عدم اعلام خطاي پنالتي به سود پرسپوليس در برخورد با سيد مجيد حسيني.


حالا فغاني با تجربه پنج دربي نسبتا موفق، دوباره به‌عنوان بازي استقلال و پرسپوليس انتخاب شده و در شرايطي اين اتفاق براي او رخ داده که تنها يک قضاوت ديگر در دربي براي رسيدن به رکورد هفت حضور محسن ترکي در اين ديدار حساس فاصله دارد و با توجه به شرايط سني، به نظر مي‌رسد بتواند به اين مهم هم دست پيدا کند.


فغاني بخاطر حضور در جام جهاني روسيه در دو هفته ابتدايي ليگ برتر امسال قضاوتي نداشت و در هفته سوم نيز به علت شرکت کردن در کلاس‌هاي داوري کنفدراسيون فوتبال آسيا داوري نکرد ولي در چهارمين مسابقه فصل قضاوت ديدار تيم‌هاي سپيدرود و پديده را بر عهده گرفت و يک هفته بعد هم در قائم‌شهر براي بازي تيم‌هاي نساجي مازندران و نفت مسجدسليمان سوت زد.


او که به دليل حضور در ديدارهاي تدارکاتي ملي دو هفته در ايران قضاوتي نداشت، براي ششمين بار به‌عنوان داور دربي معرفي شده است که محمدرضا منصوري و رحيم شاهين به‌عنوان کمک داوران او را در ديدار ساعت 18:45 روز پنج‌شنبه همراهي خواهند کرد؛ ضمن اينکه سيد رضا مهدوي داور چهارم و مهدي عاليقدر کمک داور ذخيره اين ديدار است.


تيم فغاني در آخرين دربي‌اي که قضاوت کرد، رضا سخندان، منصوري و موعود بنيادي‌فر بودند که حالا يکي از کمک داوران و داور چهارم او تغيير داشته و تنها منصوري باقي مانده است.

 

 

 

به نظر مي‌رسد فغاني مثل دربي نيم‌فصل دوم سال قبل تعيين زمين و توپ بازي را با سيد مهدي رحمتي و سيد جلال حسيني، کاپيتان‌هاي استقلال و پرسپوليس آغاز کند.

ارسال در: دوشنبه 2 مهر ساعت 22:48 (1397/7/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن