استارت جهاني واليبال به اميد يک پايان خوش +زمان دقيق بازي ها
شماره خبر : 148009
مسابقات واليبال قهرماني جهان از فردا براي بلندقامتان ايراني با ديدار مقابل پورتوريکو آغاز مي شود.

به گزارش  "روزنامه نود"، بعد از 4 سال انتظار واليبال دوستان در سطح جهان به پايان رسيد و از 2 روز قبل رقابت هاي قهرماني جهان 2018 به ميزباني 2 کشور ايتاليا و بلغارستان استارت خورد. 24 تيم در اين دوره حضور دارند که در 4 گروه 6 تيمي با يکديگر تقسيم شدند. اولين بازي هاي نوزدهمين دوره مسابقات قهرماني جهان با پيروزي ايتاليا مقابل ژاپن و بلغارستان برابر فنلاند يکشنبه شب با حضور پرتعداد تماشاگران 2 ميزبان بازي ها در وارنا و رم پيگيري شد.


از فردا ساير مسابقات پيگيري مي شود و تيم ملي ايران هم با هدايت ايگور کولاکوويچ و تمام ستارگان باتجربه و جوانش در گروه چهارم کار خود را آغاز خواهد کرد.

 


14 سرباز و 6 بازيکن باسابقه


سعيد معروف، محمد طاهر وادي، اميرحسين توخته، سيد محمد موسوي، ميلاد عبادي پور، فرهاد قائمي، محمدجواد معنوي نژاد، مرتضي شريفي، علي شفيعي، سامان فائزي، امير غفور، صابر کاظمي، مهدي مرندي و محمدرضا حضرت پور 14 بازيکن اعزامي ايران به مسابقات واليبال قهرماني جهان 2018  هستند. اينکه فقط 6 بازيکن از ميان اين 14 نفر در دوره قبلي حضور داشتند، نشان مي دهد که کولاکوويچ با ترکيب نسبتا کم تجربه اي تيمش را راهي معتبرترين مسابقات در سطح واليبال جهان کرده است. معروف، موسوي، فائزي، غفور، قائمي و عبادي پور 4 سال قبل توانستند با تيم ملي به عنوان ششمي جهان دست پيدا کنند.

 

 

 

پورتوريکو؛ حريف نسبتا آسان در گام اول


تيم ملي واليبال ايران فردا از ساعت 18:30 در وارناي بلغارستان به مصاف پورتوريکو مي رود. چند باري اين تيم از قاره آمريکاي شمالي در سال هاي اخير مقابل تيم هاي بزرگ ايستاده؛ اما هيچ وقت نتوانسته در حد تيم هاي سطح اول جهان خودش را نشان دهد.با اينکه نبايد در رقابت هاي بزرگي چون قهرماني جهان هيچ حريفي را دست کم گرفت؛ اما در گام اول فقط انتظار برد از شاگردان کولاکوويچ مي رود تا آنها براي بازي هاي سخت روزهاي آتي آماده شوند.

 


بلغارستان و لهستان؛ حريفان خطرناک


فنلاند، کوبا، بلغارستان و لهستان ديگر حريفان ايران در گروه D به جز پورتوريکو هستند. بلغارستان با توجه به قدرت خودش و استفاده از شرايط ميزباني و لهستان هم به عنوان قهرمان دوره قبلي جزو حريفان اصلي ايران در مرحله گروهي به شمار مي روند. البته که نبايد کوبا را که با نسلي جوان و جديد وارد مسابقات شده، دست کم گرفت. از اين گروه 4 تيم به دور بعدي صعود مي کنند؛ اما جايگاه تيم ها از اهميت بسيار بالايي برخوردار است چون حريفان آنها را در دور بعدي مشخص خواهد کرد.

 

 


مروري بر سابقه ايران؛ ششمي بهترين عنوان


* حضور در نوزدهمين دوره رقابت هاي قهرماني جهان که به ميزباني ايتاليا و بلغارستان برگزار مي شود، ششمين حضور ايران در اين رقابت هاست. تيم ملي واليبال ايران براي نخستين بار در دوره هفتم رقابت هاي قهرماني جهان و در سال  1970 به اين رقابت ها راه يافت که با هدايت «ميروسلاو اجيم» 5 شکست در کارنامه خود ثبت کرد و به عنوان بيست و يکمي رسيد.


*  28 سال طول کشيد تا واليبال ايران دومين حضورش در قهرماني جهان را تجربه کند و«موهيکو ماتسوموتو» ژاپني براي دومين بار روي نيمکت سرمربيگري تيم ملي ايران نشست و همراه تيم ملي ايران در رقابت هايي که کشور خودش ميزبان بود، شرکت کرد. در اين دوره واليباليست هاي ايران در گرفتن يک ست از حريفان خود ناکام بودند و تمام بازي هاي خود را سه بر صفر به حريفان قدرتمند خود کوبا، لهستان و آرژانتين واگذار کردند.


* بعد از يک دوره غيبت تيم ملي واليبال ايران بازهم موفق شد راهي رقابت هاي جهاني 2006 شود. «ميلوراد کيجاچ» صربستاني روي نيمکت ايران حضور داشت؛ اما او هم نتوانست تفاوتي را براي واليبال ايران رقم بزند و با رکورد صددرصد شکست اين رقابت ها را ترک کرد.


* اين بار حضور ايران در رقابت هاي جهاني با وقفه رو به رو نشد و تيم ملي ايران موفق شد براي نخستين بار در تاريخ دو دوره پشت سرهم در اين رقابت ها حاضر شود. شاگردان مرحوم حسين معدني در مسابقات جهاني 2010 با ايتالياي ميزبان، مصر و ژاپن هم گروه شدند.اين دوره براي ايران با مقام نوزدهمي به پايان رسيد؛ اما اتفاق مهم براي واليبال ايران کسب اولين برد در اين رقابت ها بود.ژاپن اولين تيمي بود که در رقابت هاي جهاني برابر ايران شکست مي خورد و تيم ملي ايران موفق شد با نتيجه 3 بر يک برابر ژاپن صاحب برتري شود. تيم ملي در سه ست پياپي مغلوب مصر شد؛ اما نمايش فوق العاده اي برابر ايتالياي ميزبان داشت و ايتاليا با سختي و با نتيجه 3 بر 2 ايران را شکست داد.

 

* تيم ملي واليبال ايران در سومين دوره حضور متوالي خود در رقابت هاي جهاني نمايش فوق العاده اي با اسلوبودان کواچ داشت.ملي پوشان ايران در اين دوره با فرانسه، آمريکا، ايتاليا، بلژيک و پورتوريکو هم گروه شدند. نمايش تيم ملي در سال هاي گذشته باعث شد که همه انتظار نتايج بهتري نسبت به دوره هاي گذشته اين رقابت ها داشته باشند. همين اتفاق هم رخ داد و تيم ملي در پايان در جايگاه مناسب ششمي جهان قرار گرفت. در دور گروهي شاگردان کواچ ايتاليا، آمريکا، بلژيک و پورتوريکو را بردند و با يک باخت برابر فرانسه با 11 امتياز در جايگاه دوم گروه خود قرار گرفتند. در دور دوم نيز ايران با فرانسه، لهستان، آمريکا، صربستان، آرژانتين، ايتاليا و استراليا هم گروه شدند. نمايش خوب ايران ادامه داشت. استراليا، آرژانتين، صربستان سه تيم مغلوب برابر ايران بودند اما لهستاني ها موفق شدند 3 بر 2 ايران را ببرند. برد مقابل ايتاليا و باخت برابر فرانسه در دور اول در اين مرحله هم محسوب شد. با اين نتايج تيم ايران با 15 امتياز در جايگاه سوم گروه قرار گرفت و همراه با فرانسه و لهستان به دور بعد راه يافت. براي صعود به جمع چهارتيم برتر رقابت هاي قهرماني جهان ايران بايد به مصاف فرانسه و آلمان مي رفت. تيم ملي 3 بر صفر برابر آلمان و 3 بر 2 برابر فرانسه شکست خورد ونتوانست جايي در نيمه نهايي داشته باشد. در بازي تعيين تيم هاي پنجم و ششم نيز ايران 3 بر صفر مغلوب روسيه شد و در جايگاه ششم قرار گرفت.

 

 

سکوي جهاني رويا نيست


با توجه به عنوان ششمي دوره قبل و همچنين مدال برنزي که تيم ملي ايران سال گذشته در رقابت هاي قهرمانان قاره ها کسب کرد، حالا مي توانيم بگوييم سکوي جهاني ديگر براي واليبال ايران رويا نيست. با مرور خاطره هاي گذشته به ياد مي آوريم که حتي گرفتن يک ست هم در مسابقات جهاني براي واليبال رويا بوده؛ اما حالا درباره مدال گرفتن در مسابقات قهرماني جهان صحبت مي کنيم. چند باخت اخير در بازي هاي تدارکاتي برخي علاقه مندان به واليبال را نگران کرده؛ اما به نظر مي رسد کولاکوويچ از اين مسابقات بهترين استفاده را برده تا هم ترکيب اصلي تيمش را بشناسد و هم ضعف هاي بازيکنان را به آنها يادآوري کند. بايد ديد ايران مي تواند در نوزدهمين دوره مسابقات قهرماني جهان نمره 20 بگيرد يا اتفاقات ديگري در راه است.

 


برنامه تيم ملي واليبال ايران در دور مقدماتي اين چنين خواهد بود:


* چهارشنبه 21 شهريور
ساعت 18:30: ايران -پورتوريکو


* پنجشنبه 22 شهريور
ساعت 22:10: ايران-بلغارستان


* شنبه 24 شهريور
ساعت 18:30: کوبا-ايران


* دوشنبه 26 شهريور
ساعت 22:00: لهستان-ايران


* سه شنبه 27 شهريور
ساعت 18:30: ايران-فنلاند

 

 @navaddaily

ارسال در: چهارشنبه 21 شهريور ساعت 08:32 (1397/6/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن