جهانبخش؛ پنجمين ايراني در مقابل منچستريونايتد (گزارش)
شماره خبر : 147509
عليرضا جهانبخش پنجمين بازيکن ايراني خواهد بود که مقابل منچستريونايتد ظاهر مي شود.

به گزارش "روزنامه نود"، امروز تيم برايتون در خانه ميزبان منچستريونايتد خواهد بود. اين فصل علاوه بر هواداران شياطين سرخ، ديگر اهالي فوتبال در ايران هم اين بازي را دنبال مي کنند چرا که ستاره فوتبال ايران يعني عليرضا جهانبخش نيز در آن حضور خواهد داشت. جهانبخشِ 26 ساله اين فصل به برايتون اند هوو آلبيون پيوسته و در بازي نخست اين تيم به عنوان بازيکن تعويضي وارد زمين شد و هيچ بعيد نيست در اين بازي هم يار تعويضي «مرغان دريايي» باشد.

 

اما جهانبخش اولين بازيکن ايراني نخواهد بود که مقابل منچستريونايتد بازي مي کند. 43 سال قبل تيم پرسپوليس به عنوان اولين و تنها تيم ايراني برابر منچستر حاضر شد و بازي در حضور 20 هزار هوادار قرمزپوش در امجديه با تساوي 1-1 به پايان رسيد. در آن بازي انگليسي ها نخستين گل را به ثمر رساندند اما پروين توانست از روي نقطه پنالتي بازي را به تساوي بکشد.

 

 

اولين بازيکن ايراني که در مقابل منچستريونايتد بازي کرد، علي دايي بود. شهريار فوتبال ايران در مرحله گروهي ليگ قهرمانان 1998-99 در بازي هاي مرحله گروهي مقابل يونايتد 27 دقيقه بازي کرد و بازي هم در نهايت با تساوي 2-2 به پايان رسيد. اما علي دايي در بازي برگشت به ميدان نرفت و همچنين در اتفاقي جالب اين دو تيم به فينال رسيدند و بازهم علي دايي نمايش تيمش را از روي نيمکت مشاهده کرد.

 

 

در فصل بعد ليگ قهرمانان يک ايراني ديگر مقابل منچستريونايتد بازي کرد. اين بار هم گروه شدن اشتروم گراتس بلژيک و شياطين سرخ سبب شد تا مهرداد ميناوند فرصت بازي برابر يکي از بهترين هاي دنيا را پيدا کند. ميناوند در بازي رفت که با پيروزي 3-0 يونايتدها خاتمه يافت به ميدان نرفت اما در اولدترافورد فيکس بود و در جريان اين ديدار عملکرد خوبي از خود نشان داد، بازي برگشت هم با پيروزي 2-1 ميزبان خاتمه يافت.

 

در ليگ قهرمانان 2000-2001 اشتروم گراتس موفق شد به مرحله دوم ليگ قهرمانان صعود کند و آنجا با والنسيا، منچستريونايتد و پاناتينايکوس روبرو شد. بازي رفت با پيروزي 2 گله حيف انگليسي به پايان رسيد و ميناوند هم بازي نکرد اما در بازي برگشت پيشکسوت باشگاه پرسپوليس 45 دقيقه براي تيمش به ميدان رفت و مسابقه هم با نتيجه 3-0 شاگردان فرگوسن تمام شد.

 

در تاريخ، مهرداد ميناوند تنها بازيکن ايراني بوده که به صورت فيکس مقابل منچستريونايتد بازي کرده است. او ?? دقيقه در اولد ترافورد بازي کرد تا اين رکورد جالب را از خود برجاي بگذارد.

 

 

يک دهه بعد نوبت ستاره دو مليتي فوتبال ايران بود که برابر شياطين سرخ حضور پيدا کند. در ليگ قهرمانان 2009-10 اشکان دژاگه در بازي برگشت مرحله گروهي از دقيقه 72 وارد زمين شد و نکته جالب اين که پس از حضور او در ميدان، آلماني ها نتيجه 1-1 را با شکست 3-1 عوض کردند. بازي رفت که با برد 2-1 شاگردان سرالکس فرگوسن خاتمه يافته بود نيز در حضور اشکان دژاگه روي نيمکت برگزار شده بود. چند فصل بعد دژاگه راهي فولام شد و آنجا هم توانست برابر منچستريونايتد بازي کند.

 

 

 آخرين فوتباليست ايراني که برابر يونايتد بازي کرد، سردار آزمون بود. او در سال 2017 و در چارچوب مسابقات يورو ليگ در مرحله يک هشتم نهايي مقابل اين تيم به ميدان رفت و در جريان تساوي 1-1 بازي رفت 16 دقيقه فرصت بازي پيدا کرد. در ديدار برگشت آزمون فيکس بود و 61 دقيقه مقابل تيم خوزه مورينيو به ميدان رفت.

 

نکته منحصر به فرد براي سردار آزمون اين است که او فعلا تنها بازيکن ايراني به شمار مي رود که برابر منچستر خوزه مورينيو بازي کرده است.

 

 

بازيکناني نظير کريم باقري هم فرصت بازي برابر منچستر يونايتد را داشتند. باقري در فصل 2000-2001 در عضويت تيم چارلتون انگلستان بود اما به دليل مشکلات مختلف فرصت کمي براي بازي يافت و در طول فصل تنها مقابل ايپسويچ بازي کرد. قرارداد او چارلتون سه ساله بود اما کاپيتان تيم ملي تصميم گرفت در پايان فصل قراردادش را فسخ و به عنوان گران ترين بازيکن تاريخ باشگاه السد، راهي اين تيم شود.

 

در اين بين حسين کعبي هم با حضور در لسترسيتي فرصت اين را داشت تا در مقابل منچستريونايتد بازي کند اما او هم نتوانست مقابل قرمزها به ميدان برود.

 

حال بايد ديد آيا عليرضا جهانبخش فرصت بازي مقابل منچستريونايتد را پيدا خواهد کرد يا خير؟ شايد اتفاق ويژه براي او بازي و گلزني باشد تا جدا از علي دايي، مهرداد ميناوند و اشکان دژاگه اولين ايراني باشد که دروازه شياطين سرخ انگلستان را باز مي کند.

 

همچنين نبايد فراموش کرد که جهانبخش دومين ايراني خواهد بود که در ليگ انگلستان مقابل منچستريونايتد بازي مي کند. پيش تر اشکان دژاگه موفق به انجام اين مهم شده بود اما ستاره فعلي تراکتور نتوانسته بود 90 دقيقه مقابل يونايتدها بازي کند.

ارسال در: يکشنبه 28 مرداد ساعت 16:47 (1397/5/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن