آخرين وضعيت‌ «غول‌هاي قطري» پيش از ديدار با پرسپوليس و استقلال
شماره خبر : 147304
کمتر از 3 هفته تا آغاز مرحله يک‌چهارم نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا باقي مانده است و تيم‌هاي ايراني بايد به مصاف حريفان خود بروند.

 

 

 
 

به گزارش روزنامه نود ، حالا ديگر کمتر از 3 هفته تا آغاز مرحله يک‌چهارم نهايي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا باقي مانده و لحظه به لحظه به پيکار دو نماينده کشورمان يعني سرخابي‌هاي پايتخت برابر دو تيم پرستاره قطري نزديک و نزديک‌تر مي‌شويم.

 

الدحيل و السد قطر دو تيمي هستند که در حال حاضر مقابل پرسپوليس و استقلال ايران قرار گرفته‌اند و مي‌خواهند هر طور شده مانع از صعود آنها به نيمه نهايي شوند.

 

الدحيل در فصلي که گذشت تمام جام‌ها را در کمال بي رحمي براي خودش جارو کرد و به خانه برد و در ليگ قهرمانان هم با 8 برد از هشت بازي به اين مرحله قدم گذاشت. السد هم با اينکه جام داخلي به ارمغان نياورد، اما با کمترين نوسان ممکن، به اين مرحله از رقابت‌ها صعود کرد و حالا آماده رفتن به مراحل بالاتر از اين است.

 

در ادامه نگاهي به وضعيت اين دو تيم قطري مي‌اندازيم و آن را با حال و روز دو نماينده خودمان مقايسه مي‌کنيم:

 

الدحيل قطر:

بدون هيچ گونه ترديدي بهترين تيم غرب آسيا و همچنين شايد بهترين تيم قاره کهن در يک سال اخير همين تيم قطري بوده است. ادغام دو تيم الجيش و لخويا به معجوني بسيار ترسناک براي تيم‌هاي آسيايي تبديل شده است. آنها با جمال بلماضي الجزايري و ستاره‌هايي که در ترکيب داشتند به راحتي هر چه تمام‌تر از پس تيم‌هايي، چون ذوب‌آهن اصفهان، الوحده امارات، لوکوموتيو ازبکستان و العين امارات برآمدند و در مجموع ?? گل زدند و ? گل دريافت کردند. با اين حال در 2،3 ماه اخير اتفاقات نه چندان خوشايندي براي قهرمان بلامنازع ليگ قطر به وجود آمده که موجي از نگراني را براي هواداران اين تيم به راه انداخته است.

 

اولين اتفاق دور از انتظار رفتن جمال بلماضي بود. سرمربي اسبق قطر و تيم لخويا با الدحيل بهترين دوران ممکن را پشت سر گذاشت، اما در تصميمي عجيب از کار برکنار شد و خيلي زود هدايت تيم ملي کشورش يعني الجزاير را به عهد گرفت. به جاي او نبيل معلول از جام جهاني برگشته، هدايت شواليه‌ها را بر عهده گرفت. سرمربي تونس در جام جهاني که مهمترين مشخصه‌اش علاقه مفرط به فوتبال هجومي بود؛ دقيقا همانند فلسفه فوتبال الدحيل.

 

الدحيل سعي کرد در فصل نقل و انتقالات ستاره‌هاي خود را حفظ کند و اجازه ندهد آنها از اين تيم جدا شوند. همين اتفاق هم تا حد زيادي افتاد، اما سونامي رعب آوري در راه بود. يوسف المساکني يکي از 4 ستاره اصلي تيم در آستانه جام جهاني رباط پاره کرد و اين مسابقات را از دست داد. چند روز قبل کريم بوضياف کاپيتان اين تيم در بازي سوپرکاپ دچار مصدوميت از ناحيه زانو شد و به گفته پزشکان ديدار رفت مقابل پرسپوليس را از دست داده است. البته که اين پايان بدبياري‌هاي تيم «معلول» نبود و اسماعيل محمد بازيکن شماره هفت تيم در بازي اول ليگ مقابل الشحانيه دچار شکستگي مچ پا شد و کل فصل را از دست داد.

 

براي مصدوم شماره يک، خيلي سريع جايگزين پيدا شد و ادميلسون جونيور برزيلي و جوان به خدمت گرفته شد. اين بازيکن 23 ساله و راست پا که در پست وينگر بازي مي‌کند و اصليتي بلژيکي دارد پيش از اين در استاندارد ليژ و سنت تروئيدن بازي مي‌کرد در سايت ترانسفر مارکت ارزشي حدود شش و نيم ميليون يورو دارد؛ تقريبا دو ميليون بيشتر از مساکني.

 

اما براي نفرات دوم و سوم که هر دو هم جزو نفرات اصلي بودند هنوز جايگزيني پيدا نشده و فرصت زيادي هم براي اين کار وجود ندارد. نبيل معلول بعد از اينکه سوپرجام را به الريان باخت حالا بايد تيمش را کمي از لحاظ روحي روي فرم بياورد. آنها در هفته اول ليگ ستارگان هم با درخشش العربي توانستند با سه گل از سد الشحانيه بگذرند، اما براي پي بردن به عمق مشکلات آنها مي‌بايست کمي صبر کرد.

 

الدحيل هنوز ستاره‌هاي پرشماري در تيمش دارد. نفراتي، چون نام تائه هي کره‌اي، کريم العربي مراکشي، لوئيز جونيور برزيلي که حالا کاپيتان جديد تيم به حساب مي‌آيد؛ لوکاس مندز که مي‌توانند مسير مسابقه را عوض کنند. با اين حال به نظر مي‌رسد الدحيل در مدت زمان باقيمانده يک يا دو بازيکن را جذب کند و به وضعيت خود سرو سامان ببخشد.

 

آنها تا پيش از بازي با پرسپوليس بايد ابتدا 4 روز ديگر مقابل الخور قرار بگيرند که نمي‌تواند چالش سختي براي عنابي پوشان باشد. سپس در چارچوب هفته سوم ليگ ستارگان در خانه خود رو در روي الريان قرار مي‌گيرند و با ? روز وقت مکفي به استقبال بازي با پرسپوليس مي‌آيند. بعد از بازي رفت الدحيل دو ديدار ديگر را بايد با تيم‌هاي قطر اس سي و السيليه به انجام برساند که نکته جالب موجود اين است که بازي با السيليه دو روز قبل از ديدار با تيم برانکو در تهران است و قطعا به تعويق مي‌افتد. اين در حالي است که پرسپوليس تا بازي با الدحيل بايد سه بازي ليگ را انجام دهد که آخرين آن 5 روز قبل از بازي در قطر خواهد بود.

 

السد قطر:

وقتي قرعه کشي مرحله يک چهارم انجام شد خيلي‌ها بر اين باور بودند که استقلال به تيم بهتري خورده و با توجه به سير صعودي تيم شفر، صعود آنها به نيمه نهايي بسيار محتمل‌تر از پرسپوليسي خواهد بود که از پنجره نقل و انتقالاتي محروم است. اما دست روزگار پلني را طراحي کرده بود که همه پيش بيني‌ها حداقل روي کاغذ نقش بر آب شود. استقلال تضعيف شد و پيش فصل بدي را پشت سر گذاشت؛ پرسپوليس علي‌رغم از دست دادن 4 ستاره‌اش آماده سازي فوق‌العاده‌اي را ترتيب داد؛ الدحيل 3 ستاره اصلي خود را به دليل مصدوميت از دست داد و در نهايت السد به طرز شگفت انگيزي قدرتمند و خطرناک شد.

 

تيم فريرا براي گرفتن زهر چشم از استقلال در همان هفته اول ليگ ستارگان يک تيم آبي پوش به نام الخريطيات را کيسه گل کرد. شش گل با هنرنمايي بغداد بونجاح و اکرم عفيف ملي‌پوش. صدرنشيني براي تيمي که با هدف کسب چند گانه کارش را آغاز کرده است.

 

سفيدپوشان در فصل نقل و انتقالات کار‌هاي بزرگي را انجام دادند. مهمترين صيد آنها جذب گابي، کاپيتان اتلتيکو مادريد بود. ستاره روخي بلانکو به عنوان بازيکن آزاد به قطر آمد تا با ژاوي در ميانه ميدان آقايي کند. آنها در کنار گابي 34 ساله يک جوان 20 ساله بومي به نام تارک سلمان را هم به خدمت گرفتند. نفر بعدي وو يونگ جونگ بود. بازيکن 28 ساله کره‌اي که در تيم ويسل کوبه ژاپن توپ ميزد و در پست هافبک مرکزي ايفاي نقش مي‌کند. حمزه سنهاجي دو گه مراکشي قطري هم آخرين خريد السد بود که از تيم ديفا الجديداي مراکش آمد و قرار است بازيکن رزرو بونجاح باشد.

 

مهم‌ترين جدا شده شير‌هاي قطري مرتضي پورعلي گنجي بود. ستاره ايراني و ملي پوش السد بعد از تمام شدن قراردادش از اين تيم جدا شد و البته هنوز هم مديران اين باشگاه شماره 88 خود را مي‌خواهند، اما بعيد است ستاره ايراني دوباره به قلب خط دفاعي آنها برگردد. ديگر جدا شده اين تيم باسابقه بازيکن ايراني قطري آنها علي فريدون بود که به الشمال ملحق شد.

 

السد پيش فصل پر و پيماني را هم پشت سر گذاشت. آنها پيش از بازي با استقلال در تاريخ ? شهريور در ورزشگاه آزادي بايد با العربي و الغرافه در خانه خودي ديدار کنند و سپس رو در روي استقلال قرار بگيرند. آنها بعداز بازي رفت هم در برابر الشحانيه و الخور قرار مي‌گيرند که رقابت با الخور يک روز قبل از جدال برگشت با استقلال است و طبيعتا آن ديدار لغو و به زماني ديگو موکول مي‌شود.

 

حال بايد ديد در اين روز‌ها باقي مانده تا بازي دو نماينده ايران در برابر دو غول قطري چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد. بي ترديد مهمترين خواسته ما يک دربي تمام ايراني در تاريخ‌هاي 10 مهر و يک آبان خواهد بود.

ارسال در: پنجشنبه 18 مرداد ساعت 15:50 (1397/5/18)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن