" درد فوتبال تنها فرار سرمايه ها نيست " / تورج عاطف
شماره خبر : 147065
فوتبال ما خوب نفس نمي کشد زيرا درگير مشکلات اقتصادي است که ارتباط مستقيم به کلان سياستهاي اقتصادي دارد. اقتصاد ايران دچار مشکل است زيرا با توجه به موقعيتش بايد موازنه مثبت اقتصادي اش چندين برابر شود.

صحبت از موازنه اقتصادي به  اين معني است که ما بايد نگاهي جدي به واردات داشته باشيم . اشتباه ما اين است که مي انديشيديم که واردات حداقل مي تواند کمکي به حال ما بکند و اين رياضت را به خودمان مي داديم اما مي پرسيم  کشوري چون کره شمالي که  اين گونه است مي تواند جز کشورهاي پيشرو در اقتصاد دانست ؟ پاسخ به اين سوال را همه مي دانيم . ما واردات خود را بر اساس سياست هاي غلط و عمدتا بر پايه رانت و فساد اقتصادي پايه ريزي کرديم زيرا مديريت ناکار آمد به دنبال برنامه دراز مدت نيست و از اين رو ما بجاي آن که مواد اوليه مناسب و ماشين آلات و فن آوري و متخصص  وارد کرده و توليد محصولاتي  بکنيم که بتوانيم آنها را صادر کنيم تنها نفت مي فروشيم و هزاران قسم کالاي يک باره مصرف مي آوريم  و  يکي از نتايج  اين مي شود که ارزش پول ما کمتر مي شود زيرا جايگاه بالائي در تجارت جهاني نداريم. فوتبال ما اين روزها مشکل دارد زيرا صادرات دارد بي آن که در ازاي آن واردات مفيد داشته عايدي از آنها البته  بجز براي دلالها داشته باشد.
اين که  بازيکنان شاخص ليگ داخلي ما که در جام جهاني بودند منتقل شدند  غير طبيعي نيست آنچه که دردناک است  فوتبال ما و خصوصا باشگاه هاي ما عايدي از اين انتقالها  ندارند. باشگاه هاي ما ضعيف هستند و به همين دليل لاغر تر مي شوند. امروز در چلسي کورتوآ و ازارد و ويليان  فروخته نمي شوند مگر آن که جانشينانشان بيايند. فوتبال ما  نمي تواند اين گونه باشد.
 ما نمي توانيم از فروش بازيکنان عايدي داشته باشيم . ما مواد خام خوبي در داخل کشور داريم که بايد با استفاده از دانش و فن آوري به بهره وري برسانيم .امروز  سجاد آقائي و صيادمنش  وآذري در استقلال  دشتي و رمضاني در سايپا وطاهرخاني و عباسيان در پرسپوليس و... هستند اما وقتي که موقع بهره برداري از آنها مي رسد موازنه اقتصادي تيمها صفر و حتي  منفي  مي شود زيرا اقتصاد کلان فوتبال  ما مديريت بلند مدت و برنامه ريزي نداريم و تيمهاي ما خالي مي شوند و وقتي جوانه ها به  سر انجامي مي رسند ( که در بسياري از اوقات بخاطر فساد و عدم صبر و نداشتن آموزش و روحيه حرفه اي  به آن نمي رسند ) ما عوايدي از صادرات نداريم و بايد زانوي غم بغل کنيم . درد فوتبال ما فقط فرار سرمايه ها نيست ما مديريت مالي صحيحي نداريم

تورج عاطف(سايت روزنامه نود)

ارسال در: يکشنبه 7 مرداد ساعت 00:17 (1397/5/7)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن