فغاني: دنيا ايران را تحسين کرد
شماره خبر : 146845
شايد کمتر کسي تصور مي‌کرد که يک داور بتواند نام ايران را در سراسر جهان، سر زبان‌ها بياندازد، داوري که از ديد کاربران به عنوان بهترين داور جام جهاني شناخته شد و با عملکرد خوبش توانست رده بندي جام جهاني را سوت بزند. به اعتقاد بسياري از کارشناسان دنيا، حق عليرضا فغاني و تيمش، قضاوت در فينال جام جهاني روسيه بود

شايد کمتر کسي تصور مي‌کرد که يک داور بتواند نام ايران را در سراسر جهان، سر زبان‌ها بياندازد، داوري که از ديد کاربران به عنوان بهترين داور جام جهاني شناخته شد و با عملکرد خوبش توانست رده بندي جام جهاني را سوت بزند. به اعتقاد بسياري از کارشناسان دنيا، حق عليرضا فغاني و تيمش، قضاوت در فينال جام جهاني روسيه بود، اما نشد تا منتظر جام جهاني قطر بمانيم.

به گزارش سايت روزنامه نود ، عليرضا فغاني درباره اولين تجربه اش بعنوان داور اول جام جهاني و قضاوت در اين سطح گفت: خدا را شکر که نماينده خوبي براي کشورم بودم. من قبل از جام جهاني هم گفته بودم که تمام هدفم، سرافرازي کشورم است و حالا خدا را شاکرم که توانستم سربلند باشم. نکته مهمي که بايد بگويم اين است که در جام جهاني روسيه هيچ کس من را به فغاني نمي‌شناخت. در اين مدت هر جا مي‌رفتيم همه مي‌گفتند "تيم ايران". کلا به اين نام مشهور بوديم. قضاوت در جام جهاني سخت بود. هر چند براي من به شخصا لذت بخش بود، در اين چند بازي که قضاوت کردم انصافا استرس زيادي داشتم. من البته قبلا هم در جام جهاني حضور داشتم، اما اين بار به عنوان داور وسط حس خاصي داشتم ضمن اين که سطح مسابقات هم خيلي بالا بود. البته من توقع اين نوع سطح بازي‌ها را داشتم، اما انصافا قابل قياس با بازي‌هاي آسيايي و المپيک نيست. من حتي تجربه قضاوت در المپيک 2014 بين برزيل و آلمان را هم داشتم، اما جام جهاني موضوع ديگري است. در جام جهاني بازيکنان بزرگي بودند که هر کدام براي خودشان يک تيم هستند و مي‌توانستند نتيجه بازي را در يک لحظه عوض کنند، حالا اگر داور در همان يک لحظه اشتباه کند نتيجه بازي به يکباره عوض مي‌شود. در کل جام جهاني خوبي بود و بنظرم روسيه توانست نمره خوبي از برگزاري اين جام جهاني بگيرد.

وي درباره عملکرد خوبش و بازتاب آن در جام جهاني اظهار داشت: اولا که هر کاري انجام شد 3 نفره بود و هر کاري کرديم براي افتخار آفريني کشورمان بوده است. مي‌دانم که عملکرد مان بازتاب زيادي در روسيه داشت. حتي خود داوران جام جهاني به ما تبريک مي‌گفتند. رسانه زيادي از سراسر جهان درباره تيم ايران مطالبي را مثبت مخابره کردند. نکته جالب اين که حتي توريست‌ها هم از ما تشکرمي کردند که برايم خيلي خوشايند بود. همه اين عوامل دست به دست هم داد تا ما با انگيزه بيشتري قضاوت کنيم و خدا را شکر که ديدار نيمه نهايي را به تيم ايران سپردند. البته براي من همه بازي‌هايي که سوت زدم مهم بود، اما بازي آرژانتين و فرانسه و بازي کرواسي و انگليس از ديگر بازي‌ها حساس‌تر بود، بخصوص ديدار نيمه نهايي برايم از اهميت بيشتري برخوردار بود.

فغاني در پاسخ به جوان آنلاين درباره اين که چطور شد داور فينال انتخاب نشديد گفت: ببينيد به شخصه خيلي حساسيتي روي اين موضوع نداشتم و هنوز هم ندارم. البته همه حتي خود داوران هم از شانس تيم داوري ما براي قضاوت در فينال صحبت مي‌کردند، اما نظري خاصي دراين باره ندارم، چون معتقدم اين انتخاب‌ها بر اساس يک سري معيار‌ها مشخص مي‌شود. البته طبيعي است که همه داوران دوست دارند در جام جهاني بهترين عملکرد را داشته باشند تا در فينال سوت بزنند، اما همين که ديدار رده بندي را يک تيم ايراني سوت زد افتخار بزرگي بود.

وي درباره سيستم ويدئو چک و تاثير گذاري آن در ديدار‌هاي جام جهاني گفت: به نظرم فناوري VAR توانست نمره خوبي از فيفا بگيرد. ببينيد درست است تيم ايران در هيچکدام از ديدارهايش از اين فناوري کمک نگرفت، اما در ديگر ديدار‌ها، کمک بسيار خوبي براي داوران بود. در فوتبال در برخي صحنه‌ها تصميم گيري بسيار سخت مي‌شود. خاطرم هست همين تيم فرانسه که قهرمان جهان شد در اولين بازي اش برابر استراليا مهاجمش در محوطه جريمه متوقف شد که داور پنالتي نگرفت و حتي دستور ادامه بازي داد، اما VAR در بازبيني آن را پنالتي اعلام کرد و حتي مدافع استراليا را يک کارت زرد داد. حالا اگر VAR نبود و آن پتالتي گرفته نمي‌شد بازهم فرانسه مي‌توانست قهرمان شود.

اين داور بين المللي درباره شايعه خداحافظي اش هم گفت: من نمي‌دانم اين شايعات از کجا بروز مي‌کند. اما فعلا قصد استراحت دارم. بعد انشاله در ليگ قهرمانان آسيا قضاوت خواهم داشت و مي‌خواهم خودم را براي جام جهاني قطر آماده کنم. دوست دارم در جام جهاني بعدي هم انتخاب شوم وعملکرد خوبي ارائه کنم. در اين مدت همه در روسيه تيم ما را تحسين مي‌کردند و دوست دارم اين افتخارآفريني‌ها براي کشورم ادامه يابد. البته من در اين افتخارآفريني تنها نبودم و اگر آقاي سخندان و منصوري نبودند شايد اين عملکرد بدست نمي‌آمد.

@navaddaily
 

ارسال در: پنجشنبه 28 تير ساعت 10:57 (1397/4/28)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن