"خانه فوتبال کجاست ؟" /تورج عاطف
شماره خبر : 146806
يک شعار از سوي انگليسي ها در روسيه زمزمه مي شد" فوتبال به خانه باز مي گردد" که منظورشان اين بود که انگلستان قهرمان و پس از 52 سال به زعم آنها جام به خانه بازمي گردد!


بايد پرسيد " خانه فوتبال کجاست ؟" شايد فوتبال در سال  1866 در انگلستان  به شکل کنوني سازماندهي شد و از شکل اوليه آن که از چين به  يونان و سپس به رم رفت فاصله گرفت اما آيا مي توان تنها خانه فوتبال را  انگلستان دانست ؟

 اين واقعيت  است که نقش بزرگي را  فوتبال انگلستان در  رشد رقابتهاي فوتبال ارائه مي کنند که يکي از  اثرات آن حضور 40 بازيکن در ترکيب 4 تيم نهائي اين مسابقات هستند که  از ليگ برتر انگلستان  آمده اند و يا اين که انگلستان  يک بار فاتح رقابتهاي جام جهاني 1966 است وتيمهاي  باشگاهي اين کشور تا به حال 12 مرتبه  قهرمان اروپا شده اند و بازيکنان بزرگي  از فوتبال انگلستان آمده اند اما وطن فوتبال مي تواند تنها انگلستان باشد ؟

 امروز شاهديم که جام جهاني  پس از 56 سال يک نماينده از شرق اروپا يعني کرواسي را در فينال مي بيند وکرواتها در کنار مجارستان و چکواسلواکي  به اين مهم رسيدند   و در طي دوره هاي مختلف جام جهاني بارها تيمهاي شرق اروپا  چون لهستان و يوگسلاوي سابق و شوروي سابق و حتي فيناليست امسال کرواسي جز چهار تيم بوده اند آيا مي توان فوتبال را متعلق به اين کشور ها ندانست ؟

آيا مي توان موطن  فوتبال را آلمان و ايتاليا  با  هشت  بار عنوان قهرماني جهان ندانست؟آيا مي توان از فوتبال اسپانيا و پرتغال و بلژيک و هلند بي توجه  گذشت ؟ از فوتبال اسکانديناوي با سوئد با يک عنوان نايب قهرمان جام جهاني و دانمارک با عنوان قهرماني اروپا و .. مي توان حرف نزد ؟
از فوتبال آمريکاي جنوبي  و کسب  نه عنوان قهرماني جام جهاني برزيل و اروگوئه و آرژانتين بي تفاوت مي توان عبور کرد ؟  به جام جهاني 2010 بر مي گرديم اگر غنا آن  ضربه پنالتي را در مقابل اروگوئه در يک چهارم نهائي به ثمر مي رساند جز چهار تيم مي شد آيا  امروز آفريقا  در کنار قهرمانان المپيک اين قاره در رشته فوتبال يعني نيجريه و کامرون  پر افتخار ترنبوده و  با تمامي اين نتايج مي توانيم  آفريقا را از فوتبال جدا بدانيم ؟  نمايش فوتبال ژاپن  در اين دوره و تساوي تيم ملي فوتبال ما با پرتغال و پيروزي کره جنوبي بر آلمان .. نمي تواند دليلي بر داشتن جايگاه بالاي فوتبال در آسيا  موطن اوليه فوتبال باشد؟
پيروزي کرواسي در  نيمه نهائي جام جهاني در برابر انگلستان يک نکته بسيار مهم را حداقل براي طرفداران افراطي فوتبال انگلستان  روشن کرد که فوتبال متعلق به جهان است و وطنش همه  پهنه گيتي است .@navaddaily

ارسال در: پنجشنبه 21 تير ساعت 18:34 (1397/4/21)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن