برزيلي هاي اروپا / تورج عاطف
شماره خبر : 146422
تيم ملي کرواسي براحتي تيم ملي آرژانتين را در بازي دوم خود شکست داد . کروات ها آن گونه آرژانتين را بردند که طوفاني از بي احترامي را نصيب سامپولي سر مربي تيم آرژانتين کردند.نمايش کرواسي آنقدر پخته بود که هيچ کس براي آرژانتيني ها دلسوزي نکرد .

کروات ها نشان دادند ادعائي که سالها پيش در مورد  فوتبال سرزمين آن روزگار يوگوسلاوي مي کردند و آنها را برزيل اروپا مي ناميدند بي اعتبار نبوده است .
 در ترکيب تيم ملي کرواسي  در مقابل آرژانتين يازده بازيکن ازموناکو و ليورپول و سمپدوريا و بشيکتاش و آتلتيکو مادريد و بارسا و  رئال مادريد و يوونتوس و اينتراخت فرانکفورت و دو بازيکن از اينتر ميلان مي ديديم. آنها براي پنجمين  بار است که از زمان استقلالشان در دهه 90 به رقابتهاي جام جهاني آمده و يک مقام سومي با  زوج  بلاژويچ و ايوانکوويچ در سال 1998 بدست آوردند و در اروپا هم 5 بار حاضر بوده که دو بار به نيمه نهائي رسيده اند.
چگونه اين کشور شبه جزيره بالکان با سابقه کم تا اين حد موفق بوده است؟
  پاسخ به اين سوال را بايد در سابقه تاريخي آنها ديد . اين کشور تا قبل از پايان جنگ جهاني دوم متعلق به مجارستان بود و در پايان جنگ به پادشاهي يوگوسلاوي سابق و سپس به جمهوري فدرال يوگوسلاوي ملحق شد و در سال 1991 از يوگوسلاوي جدا و اعلام استقلال کرد. با توجه به ريشه نژادي کروات ها مي بينيم که از دو کشور مجارستان  با 9 بار سابقه حضور در جام جهاني و  کسب دو عنوان نايب  قهرماني  در اين تور نمنت در سالهاي 1938 و 1954 و يک مقام سومي در جام ملتهاي اروپا در سال 1964 و کشور يوگوسلاوي سابق با آن سابقه درخشان ارتباط ژنتيکي دارند.
نژادهاي مختلفي در يوگوسلاوي سابق عمدتا ورزشکار و در زمينه  ورزشهاي تيمي چون بسکتبال و واليبال وفوتبال داراي  افتخار هستند و در همين جام جهاني آنها به همراه صربستان مي توانند  قدرت فوتبال شرق اروپا که همواره در جامهاي جهاني  با تيمهائي چون مجارستان و لهستان و بلغارستان و چک و... رقيب سر سختي بوده اند را بار ديگر عيان نمايند.
 کروات ها از يک سر مربي جوان و مقتدر به نام زلاتکو داليچ بهره مي گيرند که براي فوتبالدوستان آسيائي نامي آشنا است او با العين  امارات قهرمان و نايب قهرمان آسيا شده است . کروات ها مردان با تکتيک و همراه با ديسيپلين هستند  و در همين جام جهاني شاهد بوديم  که چگونه نيکولا  کالينيچ بازيکن ميلان که به صورت قرضي از فيورنتينا به روسونري ها پيوسته  بعلت عدم تمکين از فرمان داليج از اردو اخراج مي شود
کروات ها منظم تاکتيکي  و با قدرت بدني و تکنيکي و پر ستاره  مي توانند به  نيمه نهائي و حتي به  فينال برسند ؟

ارسال در: سه شنبه 1 تير ساعت 21:39 (1389/4/1)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن