انتقاد فدراسيون آلمان از عکس جنجالي اوزيل با اردوغان
شماره خبر : 146291
فدراسيون فوتبال آلمان به عکسي که روز گذشته مسوت اوزيل در کنار رئيس جمهور ترکيه منتشر کرد، اعتراض کرد.


اردوغان روز گذشته به انگليس سفر کرده بود و اوزيل که ريشه ترک دارد، در کنار گوندوگان که او نيز ريشه ترک دارد و جنک توسون، مهاجم اورتون، عکسي به همراه رئيس جمهور ترکيه در فضاي مجازي منتشر کرد.در حالي که دولت آلمان با سياست‌هايي که اردوغان در چند سال اخير پيش گرفته مخالف است، فدراسيون اين کشور به انتقاد از اوزيل براي عکس گرفتن با اردوغان پرداخت.

 

در دوراني که اردوغان رئيس جمهور ترکيه بوده، انتقادات از اين کشور براي نقض حقوق بشر مطرح بوده است. در بيانيه فدراسيون آلمان آمده:" فدراسيون آلمان به شرايط ويژه بازيکنانش که ريشه مهاجر دارند احترام مي‌گذارد ولي فوتبال و فدراسيون آلمان، در کنار ارزش‌هايي ايستاده اند که آقاي اردوغان به آنها احترام نمي‌گذارد. بنابراين، اينکه بازيکنان ملي ما با او عکسي بگيرند که در تبليغات انتخاباتي از آنها سوء استفاده شود، اتفاق خوبي نيست. مطمئنا به تلاش فدراسيون آلمان هيچ کمکي نخواهد کرد."

 

 

 

 

اوليور بيرهوف، مدير تيم‌هاي ملي آلمان در اين رابطه گفت:" شکي ندارم که مسوت اوزيل و ايلکاي، هر دو به تيم ملي آلمان تعهد دارند و براي ارزش‌ها و اهداف ما احترام قائلند. آنها از سمبوليسمي که در اين عکس بود مطلع نبودند و در اين رابطه با آنها صحبت خواهد شد."

 

اين مسائل در حالي مطرح مي‌شود که اوزيل پيش تر در روبرو شدن با سوالات سياسي اعلام کرده بود که علاقه اي به اين موضوع ندارد و نمي‌خواهد راجع به آن صحبت کند. پس از انتشار عکس، عده زيادي در توئيتر به اعتراض به اوزيل پرداختند. در حقيقت اروپايي ها معتقدند که اردوغان، براي ماندن بر سر قدرت، بارها حقوق بشر را نقض کرده و تلاش مي‌کند شبکه‌هاي اجتماعي را نيز کند کرده و دسترسي به آنها را محدود کند. به اعتقاد منتقدين، در دوران اردوغان بيشترين روزنامه نگار نسبت به ديگر کشورهاي جهان زنداني شده اند و از همين رو، رسانه‌هاي بسياري در جهان مخالف او هستند.

 

هر چند که هم اوزيل و هم گوندوگان در آلمان به دنيا آمده اند ولي هر دو ريشه ترک دارند. توسون نيز در آلمان به دنيا آمده ولي براي تيم ملي ترکيه بازي مي‌کند.

 

در حالي که يورگن کلوپ هنوز فهرست تيم ملي آلمان براي جام جهاني را اعلام نکرده، انتظار مي‌رود که اوزيل و گوندوگان در اين فهرست حضور داشته باشند، هر چند برخي هواداران از يوگي لوو خواسته اند که اين دو را از فهرست جام جهاني خط بزند.

ارسال در: سه شنبه 25 ارديبهشت ساعت 12:21 (1397/2/25)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن