ميهمان‌هاي تازه ليگ برتر فوتبال ايران!
شماره خبر : 145563
ليگ يک به روزهاي هيجان‌انگيزش رسيده است، روزهاي عجيب براي صعود. پر از وحشت براي رسيدن به آرزويي که برايش يک فصل دويده‌اند اما وحشت بزرگ‌تر بايد در ذهن فوتبال ايران پديدار شود، اينکه تيم‌هاي تازه‌وارد به ليگ برتر چه روزگاري خواهند داشت.

بهترين و سازمان‌يافته‌ترين تيم‌هاي ليگ يک که در رقابت سخت هفته‌هاي پاياني براي صعود مي‌جنگند، نه بنيه مالي آنچناني دارند و نه به سرمايه‌گذاري بلندمدت مالکان آنها اميدواري قطعي وجود دارد.

البته تيم‌هاي متمولي هم در جمع رقيبان مي‌بينيم اما توجه کنيم که آنها با معيارهاي اقتصادي ليگ يک متمول محسوب مي‌شوند و معلوم نيست با صعود به ليگ برتر و افزايش هزينه‌ها چه واکنشي داشته باشند.

از صدر جدول شروع کنيم. نفت مسجد سليمان کار دشواري براي صعود پيش رو ندارد و شانس صعودش از همه بيشتر است اما فراموش نکنيم که نفت تهران با بي‌ميلي وزارت نفت براي تيمداري در تهران مواجه شد و در دو فصل اخير به اوج بحران‌هاي مالي و مالکيتي رسيده و آه در بساط ندارد. هر روز طلبکاران عليه باشگاه نفت شکايت مي‌کنند و به مطالبات خود نيز نمي‌رسند. نفت تهران در آستانه سقوط است و نفت مسجد سليمان در آستانه صعود. البته آنها تشکيلات متفاوتي براي مديريت دارند و نفت تهران، تيم بي‌تماشاگري بود که اداره‌اش براي وزارت نفت نه توجيه اقتصادي و حرفه‌اي‌ داشت و نه اين توجيه که به تعلق خاطر تماشاگران احترام بگذارد. نفت آبادان هم اما با مشکلات اقتصادي مواجه است. آباداني‌ها فصل را با روياهاي بزرگ شروع کردند اما بحران‌هاي مالي اجازه نداد که فراز کمالوند از نفت آبادان يک قدرت بزرگ بسازد. حالا اين پرسش پديد مي‌آيد که آيا نفت مسجد سليمان روزگار بهتري در مقايسه با تيم‌هاي ديگر نفتي خواهد داشت؟

ليگ برتر فوتبال ايران ميهمان‌هاي تازه دارد؛ مبهم و جذاب

فجرسپاسي، تيمي که در سالهاي اوج حضورش در ليگ برتر هميشه با مشکلات اقتصادي مواجه بود، بعيد است با صعود دوباره‌اش به ليگ برتر روزهاي متفاوتي را پيش رو داشته باشد. فجر وقتي به واسطه جذب استعدادهاي سرباز که ساخته باشگاه‌هاي ديگر بودند، سالياني حضور مداوم در ليگ برتر داشت، هميشه اشک و آه و ناله غلام پيرواني را مي‌شنيديم. حالا قرار است چه اتفاقي رخ دهد؟ تشکيلاتي مشابه مديريت فجرسپاسي در تراکتورسازي نتوانستند سازمان‌دهي اقتصادي بي‌دغدغه‌اي را پديد آورند و بي‌ترديد بنيه مالي فجرسپاسي بسيار کمتر از تراکتورسازي خواهد بود. فجر اگر صعود کند، اين‌بار شايد قرار است که علي کلانتري هر هفته به جاي غلام پيرواني از بي‌پولي گله کند.

خونه به خونه که در سالهاي اخير در ليگ يک سرمايه‌گذاري کرده و هربار در راه صعود ناکام شده، اين‌بار در رقابتي سخت براي صعود مي‌جنگد. مالک باشگاه خونه به خونه در ليگ يک هزينه‌هاي گزاف را نيز بي‌دليل تقبل کرده اما معلوم نيست اين سرمايه‌گذاري با چه اهدافي انجام مي‌شود، چه بازدهي مالي دارد و چقدر باثبات خواهد بود.

مازندران يک تيم دوست‌داشتني و بزرگ هم دارد، باشگاهي با بنيه اقتصادي ضعيف و تماشاگراني فوق‌العاده. نساجي، تيم ريشه‌دار قائمشهر نيز براي صعود مي‌جنگد. وضعيت مالي نساجي هم بحراني نيست اما اگر آنها صعود کنند، بعيد است که کمرشان زير بار هزينه‌هاي ليگ برتر خم نشود. صعود نساجي روياي مردم مازنداران است اما صعود آغاز دردسرهاي بزرگ‌تر براي باشگاه نساجي خواهد بود. نساجي عمري‌ست که با بحران‌هاي مالي سوخته و ساخته و اگر تماشاگرانش نبودند شايد اثري از اين تيم باقي نمي‌ماند. نساجي مثل ملوان و مثل سپيدرود از جمله تيم‌هايي است که با نفس تماشاگرانش 5 دهه زنده مانده.

بادران هم ديگر تيمي است که در جدول ليگ يک شانس کمي بايد براي صعودش قايل باشيم، تيمي ظاهرا متمول در ليگ يک که تماشاگران غيرواقعي دارد، چيزي شبيه سربازهايي که پاس بي‌تماشاگر تهران گاهي به ورزشگاه اکباتان اعزام مي‌کرد! بادران شرکتي‌ است که به دليل نوع فعاليتش افراد درگير با آن فعاليت اقتصادي را به ورزشگاه مي‌کشاند و نمايشي از يک تيم با تماشاگر را ساخته است. بادران کمترين شانس را بين ديگر تيم‌ها دارد و اگر صعود کند، تجربه عجيب يک تيم تازه در ليگ برتر است که تماشاگرانش وابستگي کاري با باشگاه دارند!

ليگ برتر فوتبال ايران ميهمان‌هاي تازه دارد؛ مبهم و جذاب

شما دوست داريد کدام تيم‌ها به ليگ برتر برسند؟ ‌اي کاش تيم‌هاي پرتماشاگر و ريشه‌دار که تماشاگر نخريده‌اند و با عشق و در گذر روزگار محبوب شده‌اند، به ليگ برتر برسند. ‌اي کاش سرمايه‌گذاران در ورزش ايران تفاوت تيم‌هاي بي‌ريشه را که يک شبه ساخته مي‌شوند با تيم‌هاي بزرگ که ريشه در قلب مردم دارند، درک کنند و دست‌کم اهميت اقتصادي تيم‌هاي پرتماشاگر ترغيب‌شان کند.

فوتبال ايران از بحران‌هاي اقتصادي خسته است و البته بايد متعجب باشيم از سرمايه‌گذاري بي‌حاصل در باشگاه‌هايي مثل پيکان و سايپا که دهه‌هاي پي در پي براي سکوهاي خالي ورزشگاه هزينه مي‌کنند و عجيب‌تر اينکه براي ريشه‌دارترين تيم‌ها و پرتماشاگرترين تيم‌ها در فوتبال ايران از سرمايه‌‌گذاري بلندمدت خبري نيست.

ليگ آزادگان دو هفته ديگر به پايان مي‌رسد و تيم‌هاي جذابي شايد به ليگ برتر برسند اما فوتبال ايران در خطر است، در خطر بحران‌هاي مالي تازه در تيم‌هاي تازه‌وارد.

ارسال در: جمعه 31 فروردين ساعت 01:11 (1397/1/31)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن