اين ترکيب ،کار برانکو نبود ؟! ( ايرج طالع )
شماره خبر : 144303
اما براي برانکو مي نويسم نه در ارنج و نه در ادامه اصلا خوب نبودي شايد هم روز بازي بدل برانکو روي نيمکت بود مگر مي شود اين حجم از سادگي و اشتباه براي مربي اي که دو فصل با اختلاف تيمش را قهرمان کرده ؟!

 اين ترکيب ،کار برانکو نبود ؟!

ايرج طالع

دربي که تمام شد بياد فيلم شجاع دل افتادم و ديالوگ ماندگار اين فيلم که ويليام والاس مي گويد " بجنگيد ممکنه بميريد، فرار کنيد زنده ميمونيد.! دست کم مدتي ولي چند سال بعد توي رختخواب هاتون ميميريدکدوم رو انتخاب مي کنيد ؟ اگر بخواهيم بدور از احساس و براساس پيش نياز و داده هاي خروجي بازي به تحليل دربي  بپردازيم علامت سوال بزرگي در ذهن بوجود مي آيد که پاسخ به آن براي کودک درون هم مشکل مي شود . ترکيب پرسپوليس را چه کسي چيده بود .آيا برانکو مشاور يا امر کن داشت ؟

 

در پيش بازي عرض نموده بودم که برانکو بايد مراقب خط هافبک توانمند استقلال باشد . اين خط طي 24 هفته ليگ برتر نسبت به ديگر تيمها گل هاي بيشتري به ثمر رسانده بود . قبل از اضافه شدن تيام هم در خط حمله خيلي داده ها براي استقلال پررنگ نبود . برانکو آمد با دو هافبک دفاعي  کامل و بدون طراح در مقابل استقلال تيمش را چيد . پست مدافع راست  محرمي را از ترکيب ابتدايي حذف کرد که کاملا اشتباه بود . در دفاع مياني مجدد به شيفت حسيني و خليل زاده فرصت داد که نتيجه منفي بود . در خط سوم اوج  بي حوصله گي و بد سليقه گي برانکو به چشم آمد . سه بازيکني که کاملا شبيه بهم بازي مي کنند . هيچ هماهنگي هم با هم نداشتند . جنس بازي اين سه بازيکن  بهم نمي خورد . خدا آنها را آفريد ه تا در خط طولي توپ را بردارند و بروند نه اينکه در ميانه زمين يک جباراف براي پرسپوليس باشند .

 

نيمکت برنده

ما در بازي يک تيم داخل زمين و يک تيم بيرون از زمين داريم . در تيم داخل زمين تکليف مشخص است اما در تيم بيرون زمين بايد بينيم دو تيم در مقام قياس به چه ميزاني قدرت برخورد با همديگر را دارند . انجا روي نيمکت بازيکنان پلن  B و C هم نشسته اند . اما پرسپوليس نيازي به پلن B نداشت . اسامي بازيکنان دو تيم روي نيمکت در داربي را ببينيد .

 

بازيکنان استقلال : حيدري ،قرباني،انصاري،سهرابيان،اقابابازاده،کريمي،منتظري 

بازيکنان پرسپوليس : محرمي ،نورالهي ،طاهرخاني ،مصلح،مسلمان،نعمتي ، منشا

 

اعتقاد دارم  محرمي ، نوالهي ،مسلمان ، نعمتي ، منشا  بايد در ترکيب اصلي قرار مي گرفتند . براي هر کدام از بازيکنان هم  دلايل فراوان فني وجود دارد که شايد از حوصله مخاطب خارج باشد . اما وقتي مي بينيم محرمي در دقيقه 68 وارد ميدان مي شود . ناگهان کانال عمودي راست پرسپوليس دچار تغيير شده و اين تيم از يک سوم دفاعي خود تا يک سوم دفاعي حريف  رو به حمله و توليد مي پردازد . و يا  در پرسپوليس محسن مسلمان مرکز ثقل پاسها مي باشد اين را نگارنده ادعا نمي کند بلکه بايگاني آناليز اين باشگاه در فصل گذشته نيز نشان مي دهد هر وقت مسلمان در بازي بوده آمار پاسهاي پرسپوليس شدت گرفته و اين مالکيت باعث توليد موقعيت شده . برانکو ،مسلمان را روي نيمکت جهنمي نگه داشت تا در داخل زمين ربيع خواه فقط پاسهايي را بدهد که به اينگونه پاسها رفع مسئوليت اطلاق مي شود . عليپور زماني مي تواند گل بزند که مهاجمي مثل منشا تمرکز دفاعي حريف را بهم بريزد و عليپور از نقطه کور وارد شده و ضربه را بزند وگرنه در سيستم تک مهاجم دل بستن به عليپور يک اشتباه بود وقتي کيفيت فني منشا و تيام را مقايسه مي کنيم به اين نتيجه مي رسيم گلي که آنطرف تيام زد اينطرف هم منشا مي توانست بزند چون هر دو بازيکن فقط کافي است نيم متر فضا داشته باشند . نعمتي هم که در پيکان پاس "پوست کنده "به منشا مي داد . ما را بگو که توهم زده ايم . به چه چيزهايي فکر مي کنيم . که قطعا پرفسور برانکو مي تواند آنها را تدريس کند . پس عيب کار کجاست اين ترکيب پرسپوليس را چه کسي يا کساني چيده بودند . اظهر من الشمس است که يک مربي در حد اندازه و تجربه و سه دهه مربيگري نمي ايد خود را خلع سلاح کند ؟ ترکيب بوي عجيبي مي داد شبيه به غذاي سوخته اي که حال هواداران را هم  بهم مي زد . وقتي ابزار خوب داري چرا استفاده نکني آنهم در بازيي که خون تا زانو است . اگر نيمکت دو تيم يک مسابقه در زميني کوچکتر برگزار کنند کدام تيم برنده خواهد شد . درد هوادار پرسپوليس همين است . برانکو شبيه به ثروتمندان ،خسيس شده ؟!

 

باور بفرماييد بعد از بازي تا همين امروز هم وقتي جايي مي نشينم از دربي مي نويسم و به سطل مي اندازم . چون خيلي مطالب نه بدرد مخاطب مي خورد و نه اينکه  رسانه اي شود . برايم عجيب است در داخل محوطه جريمه پرسپوليس هفت صدم فشار حملات استقلال در شماتيک  مشخص شده . اما در همين درصد هم حسيني و خليل زاده تماشاگر هستند . صحنه ارسال پاس  به تيام از سوي جباراف هفت در مقابل يک است . يا اينکه غفوري از پشت صحنه خودش را به تماشاگران داخل زمين پرسپوليس مي رساند . مي دانيد بايد مدافعين مياني پرسپوليس بايد لااقل پانزده دقيقه از کيفيت بازي تيام را بارها و بارها مرور مي کردند تا در جدال طبيعي بدانند نبايد به او فضا بدهند ولي ايندو فضا را براحتي به مهاجم استقلال دادند . در آناليز فردي هم پرسپوليس هميشه مشکل داشته درست مثل ديدار هايي که در آسيا نيز اقاي گل معرفي کن شده است  . چرکنويسي داشتم تا مختصر بنويسم .باخت پرسپوليس براي امثال نگارنده با اين کيفيت بازي سوال برانگيز است . هر چند نبايد منکر توانايي هاي شفر شد او خيلي راحت امد هر چه داشت داخل زمين قرار داد .به گل رسيد و با چنگ دندان دفاع کرد . نوش جانش ! اما براي برانکو مي نويسم نه در ارنج و نه در ادامه اصلا خوب نبودي شايد هم روز بازي بدل برانکو روي نيمکت بود مگر مي شود اين حجم از سادگي و اشتباه براي مربي اي که دو فصل با اختلاف تيمش را قهرمان کرده ؟!

ارسال در: يکشنبه 13 اسفند ساعت 11:28 (1396/12/13)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن