عربستان از جام جهاني روسيه حذف مي شود؟
شماره خبر : 144028
فيفا در روزهاي اخير به شدت عليه سياسي‌کاري‌هاي سعودي‌ها در فيفا واکنش نشان داده است، بنابراين در سفر رئيس فيفا به تهران بسياري از ناگفته ها بايد بيان شود.

بايد اعتراف کرد که واژه «سياسي کاري در فوتبال» به نظر مي رسد با سعودي‌ها عجين شده است. روزنامه آس اسپانيا روز گذشته گزارشي را از تخلفات سعودي-اماراتي‌ عليه قطر را عنوان کرد که فدراسيون جهاني فوتبال(فيفا) تمام اين تخلفات را زيرنظر خود دارد و درحال بررسي رفتارهاي کاملا غيرورزشي عربستان و امارات نسبت به قطر است.

البته سوژه هاي مطرح شده از سوي رسانه اسپانيايي چيز جديدي نيست ولي مهمترين نکته اين گزارش خط و نشان جدي فيفا به عربستان است که تا پاي کنار گذاشتن آنها از مسابقات جام جهاني 2018 روسيه پيش رفته است. چراغ قرمز فيفا به سعودي‌ها اين بار شوخي بردار نيست چون سياسي‌کاري آنها براي همه دنيا آشکار شده است.

فدراسيون جهاني فوتبال(فيفا) چرا يقه سعودي ها را گرفته است. سوالي است که بايد پاسخ روشن داشته باشد. در زير چند مورد از تخلفات سعودي‌ها و اماراتي ها عليه قطر بيان مي کنيم تا لابي و سياسي کاري آل سعود بيشتر در زمينه فوتبال آشکار شود.

* گرفتن ميزباني از قطر با زورگويي و قلدري!

مسابقات جام ملت‌هاي کشورهاي عربي در سال اخير قرار بود به ميزباني دوحه برگزار شود اما عربستان و امارات اعلام کردند که به هيچ وجه حاضر نيستند در دوحه بازي کنند. سعودي ها به همراه متحدانشان از طريق سياسي فشار زيادي را به قطر وارد کردند تا از ميزباني اين مسابقات منصرف شود. قطري‌ها نيز در يک کار حرفه‌اي سياست را وارد ورزش نکردند و با تعامل خواهان وحدت کشورهاي منطقه شدند و با کناره گيري از ميزباني موافقت کردند تا کويت ميزبان اين مسابقات شود.

*رشوه دادن آشکارا به بحرين براي برد قطر!

البته تخلف سعودي‌ها عليه قطر در مسابقات کشورهاي عربي به پايان نرسيد. آنها به صورت آشکار اعلام کردند که در صورت پيروزي بحرين مقابل قطر در اين مسابقات پاداشي خوبي به آنها خواهد داد. اين هديه سعودي‌ها به آل خليفه و دارو دسته آنها چيزي جز رشوه دادن در روز روشن نبود!

* شکست تاريخي«پرونده زمين بي طرف»-سناريوي ايران براي قطر تکرار نشد 

مهمترين سياسي کاري سعودي ها و اماراتي‌ها عليه قطر باز کردن پرونده «زمين بي طرف» در مسابقات ليگ قهرمانان آسيا بود که ارتباط تنگاتنگي با ايران نيز داشت. اولين طعمه بهانه جويي و سياسي کاري سعودي ها در فوتبال نمايندگان کشورمان بود. عربستان براي اولين بار واژه «زمين بي طرف» را براي ايران استفاده کرد. سعودي‌ها پس از قطع روابط ديپلماتيکشان با ايران شروع به بهانه جويي کردند و با دلارهاي نفتي مسير را براي صدور راي AFC به نفع خودشان هموار کردند تا جايي راي به نفع آنها صادر شد و نمايندگان کشورمان اکنون براي سومين سال متوالي از ميزباني در ورزشگاه خود محروم شد.

سعودي‌ها پس از آنکه در اين پروژه که مبدعشان خود بودند در قبال ايران موفق ظاهر شدند براي اجراي اين پروژه براي قطر وارد عمل شدند. البته اين بار عربستان تنها به جنگ قطر در فوتبال نرفت بلکه امارات به عنوان دست راستش و يار با وفايش آنها را همراهي کرد. رسانه‌هاي عربستان و امارات به همراه هم‌پيمانان سعودي جنگ نرم خود را عليه قطر آغاز کردند تا مسير براي قانع کردن AFC و فيفا هموار شود.

سعودي ها تلاش زيادي کردند تا AFC را قانع کنند که قطر براي آنها امنيت ندارد اما AFC اين بار مقابل سياسي کاري سعودي ها ايستاد و حکم نهايي خود را بازي در دوحه و لغو زمين بي طرف را اعلام کرد. AFC با تهديد سعودي ها و اماراتي عنوان کرد که در صورتيکه آنها براي بازي با نمايندگان قطر به دوحه نيايند، محروميت و جريمه هاي سنگين در انتظارشان خواهد بود. شکست بزرگي سعودي-اماراتي مقابل قطر درس بزرگي براي فيفا و AFC شد تا به بهانه جويي و سياسي کاري آشکار آنها بيشتر پرداخته شود.

* تهديد فيفا به کنار گذاشتن عربستان از جام جهاني فرصتي براي ايران

تهديد آشکار فدراسيون جهاني فوتبال عليه عربستان مي تواند فرصتي باشد تا مسئولان فدراسيون ايران از آن آن به نفع خودشان استفاده کنند و حقانيت خودشان براي ميزباني در ليگ قهرمانان آسيا اثبات کنند. فيفا عربستان را تهديد کرده که از جام جهاني 2018 روسيه کنار مي گذارد و اين سند آشکاري براي همگان است که سعودي‌ها در ورزش سياست را وارد مي کنند و تمام اقدام فوتبالي آنها خط و مشي سياسي دارد. محروميت 3 ساله ايران از ميزباني در مسابقات ليگ قهرمانان آسيا تنها با سياسي کاري سعودي ها رخ داد. فدراسيون جهاني فوتبال در اين برهه حساس مي تواند به پرونده خاک خورده ايران-عربستان ورد کند و مي تواند براي هميشه «قانون زمين بي طرف» در به گورستان سياست آل سعود دفن کند.

*سفر اينفانتينو به ايران بهترين فرصت براي محو «زمين بي‌طرف»

در اين اوضاع حساس و رو شدن دست سعودي‌ها براي فيفا و محافل بين المللي جاني اينفانتينو، رئيس فدراسيون جهاني فوتبال(فيفا) هفته آينده ? اسفند عازم ايران است تا دربي سرخ آبي‌ها را از نزديک تماشا کند. اين سفر رئيس فيفا به ايران مي تواند بهترين فرصت براي مسئولان فدراسيون ايران باشد تا مسئله «قانون زمين بي طرف» را براي هميشه از فرهنگ لغت فوتبالي‌ها محو کند.

ارسال در: جمعه 4 اسفند ساعت 10:36 (1396/12/4)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن