بزرگاني که هرگز ليگ قهرمانان را فتح نکردند
شماره خبر : 143982
حميدرضا صدر به بزرگاني پرداخته که هرگز ليگ قهرمانان را فتح نکردند...

سال هاست قهرماني در چمپيونزليگ، با فتح افتخارات فردي گره خورده اما بزرگاني هم هستند که بدون بالاي سر بردن اين جام، نام شان در پانتئون خدايان فوتبال ابدي شده است؛ حميدرضا صدر نگاهي داشته به اين اسطوره ها که هيچ وقت جام گوش دراز را بالاي سر نبردند:

 

 


 

رود فن نيستلروي

او 56 گل در رقابت هاي ليگ قهرمانان به ثمر رسانده، با اين وصف حتي راهي به فينال ليگ قهرمانان هم پيدا نکرده. هم براي منچستر يونايتد به ميدان رفته و هم رئال مادريد. ولي وقتي در يونايتد بوده رئال قهرمان اروپا شده و زماني که در مادريد بسر مي برده منچستري هاي ليگ قهرمانان را فتح کرده. او در 2003 با يونايتد تا نيمه نهايي پيش رفته، تا يک قدمي فينال، ولي يونايتد پس از تساوي 2-2 در اولدترافورد برابر بايرلورکوزن که او گل دوم را زده با تساوي 1-1 در آلمان حذف شده. همان بازي که آلکس فرگوسن را براي قناعت کردن به يک مهاجم - فن نيستلروي - به نقد کشيده اند.

 

 

 

پاتريک ويرا

هم براي آرسنال عصر طلايي بازي کرد، هم براي يوونتوس و هم براي اينتر، ولي هرگز ليگ قهرمانان را فتح نکرد. ويرا در ژانويه 2010 از اينتر جدا شد و نراتزوري چهار ماه بعد ليگ قهرمانان را فتح کرد.

 

 

 

هرنان کرسپو

طي 65 بازي در ليگ قهرمانان 25 بار دروازه ها را باز کرد و در فينال جنون آساي 2005 دو گل در استانبول زد، ولي در پايان راه سرش پايين بود و گونه اش خيس. کرسپو پس از آن فينال، چهار بار متوالي قهرمان ليگ شد، يک بار با چلسي و سه بار با اينتر، ولي طعم فينال ليگ قهرمانان دوباره زير زبانش نيامد.

 

پاول ندود

نيمه نهايي ليگ قهرمانان 2003: رئال در مادريد 1-2 يووه را شکست داده بود، ولي نبرد تورين به او تعلق داشت. به او که طي پيروزي 1-3 بانوي پير گل سوم را زد، تير خلاص را. ولي کارت زردي که آن شب گرفت او را از بازي در فينال برابر ميلان بازداشت و يووه بدون ندود طي ضربه هاي پنالتي مغلوب شد. او براي درخشش بي حصرش در آن فصل توپ طلا را گرفت، ولي ويترينش عاري از مدال ليگ قهرمانان باقي ماند. او دو بار ديگر در دو فصل متوالي با يووه تا يک چهارم نهايي پرواز کرد و بار اول مغلوب ليورپول شد و بار دوم مقهور آرسنال.

 

 

فابيو کاناوارو

آخرين بازيکني که توپ طلا را برد و ليگ قهرمانان را فتح نکرده کسي جز او نيست: فابيو کاناوارو. حتي جمي تراوره مدال قهرماني اروپا را آويخته، ولي کاپيتان ايتاليا که جام جهاني را بالا برده در ليگ قهرمانان ناکام مانده. او با پيراهن اينتر تا نيمه نهايي پيش رفت، ولي در محاسبات گل خورده در خانه برابر ميلان بازماند، ولو آن که هر دو ديدار در سن سيرو برگزار شدند. کاناوارو هم کنار ندود با پيراهن يووه دو بار متوالي در يک چهارم نهايي مغلوب انگليسي ها شد و زماني رئالي شد که مادريدي ها نمي توانستند طلسم گذر از مرحله يک هشتم را بشکنند.

 

 

 

دنيس برکمپ

او وقتي آرسنال پا به فينال ليگ قهرمانان 2006 گذاشت تا برابر بارسا بجنگد سي و هفت ساله شده بود، نيمکت نشين بود و اخراج ينس لمان دست و پاي آرسن ونگر را براي تعويض ها بست. او راهي ميدان نشد و توپچي ها هم مغلوب شدند. برکمپ بعدها شکوه کنان گفت "... خدايا، اي کاش آن شب پنج سال جوان تر بودم". احتمالا کسي يادش نمي آيد دنيس سه جام اروپايي کوچک تر را برده، با آژاکس جام در جام 1987 و جام يوفا 1992 را و با اينتر جام يوفا 1994 را.

 

 

 

 

گابريل باتيستوتا

باور کردني که باتي گل هرگز راهي به مرحله حذفي ليگ قهرمانان پيدا نکرد. با اين وصف هر بار مي خواهند بهترين گل هاي تاريخ ليگ قهرمانان را نشان دهند به دو گل او در جامه فيورنتينا روي مي آورند: گل سال 1999 او برابر آرسنال و گل سال 2000 اش مقابل منچستر يونايتد. همان دوراني که بي آن که جامي را بالا ببرد براي بازي هاي خاطره انگيزش شد بازيکن سوم مردان سال فيفا.

 

 

زلاتان ايبراهيموويچ

او طي پانزده فصل ليگ قهرمانان 124 گل در 48 ديدار زده، ولي در ويترين شلوغش مدال اروپايي قرار نگرفته. زلاتان با آژاکس تا يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان پيش رفته و مغلوب ميلان شده. با يووه دو بار تا يک چهارم نهايي پرواز کرده و کنار ندود و کاناوارو مقهور ليورپول و آرسنال شده. با بارسلونا به نيمه نهايي پا گذاشته و برابر اينتر که فصل پيش در آن بازي مي کرده زانو زده.

 

با ميلان دوباره به مرحله يک چهارم نهايي رسيده و اين بار مغلوب بارسا تيم سابقش شده. با پاري سن ژرمن دوباره تا يک چهارم نهايي صعود کرده و دوباره برابر بارسا زانو زده، سپس برابر چلسي، دوباره بارسا، همين طور برابر منچستر سيتي... آمار طعنه آميز اين بوده زلاتان طي چهل بازي اش در مرحله حذفي ليگ قهرمانان فقط ده بار دروازه ها را باز کرده. خودش را ملامت کرده ولي اين را هم تکرار کرده پپ گوارديولا را براي تعويضش در هر دو بازي نيمه نهايي ليگ قهرمانان 2010 برابر اينتر نبخشيده. پپ در ديدار رفت زماني که بارسا 1-3 عقب افتاده زلاتان را در دقيقه 63 بيرون کشيد و اريک آبيدال را راهي ميدان کرد و در ديدار برگشت دوباره در همان دقيقه 63 بويان کريکچ را جاي زلاتان راهي ميدان کرد و هرچند بارسا با گل ديرهنگام پيکه پيروز شد ولي از راهيابي به فينال بازماند.

 

 

 

جي جي بوفون

 

سه فينال 2003، 2015 و 2017 و سه شکست.

 

 

رونالدو نازاريو

مصدوميت بارها زمين گيرش کرد و فقط چهل بار در ليگ قهرمانان به ميدان رفت. وقتي در 2003 راهي برنابئو شد به نظر مي رسيد ليگ قهرمانان را فتح خواهد کرد. سه گل تماشايي اش برابر منچستريونايتد در اولدترافورد  از او يک "شمايل ليگ قهرماناني" ساخت، ولي در ديدار برگشت فقط 38 دقيقه دوام آورد و با درد ميدان را ترک کرد. رونالدو و رئال سال بعد به سوي ليگ قهرمانان هجوم بردند، ولي سقوط برابر موناکو و يک مادريدي پيشين، فرناندو مورينتس مادريد، پايان همه چيز بود.

ارسال در: چهارشنبه 2 اسفند ساعت 14:32 (1396/12/2)

اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن