90/ بازگشت بارسلونا چطور اتفاق افتاد؟
شماره خبر : 138267
گيوم بلگه کارشناس TV2 نروژ نوشته است: من بازي بارسلونا و پي اس جي را از استوديوي TV2 نروژ، جايي که به عنوان کارشناس کار مي‌کنم، تماشا کردم.

بازگشت بارسلونا چطور اتفاق افتاد؟

گيوم بلگه کارشناس TV2 نروژ نوشته است: من بازي بارسلونا و پي اس جي را از استوديوي TV2 نروژ، جايي که به عنوان کارشناس کار مي‌کنم، تماشا کردم. صبح که مي‌خواستم اسلو را ترک کنم، از داخل محوطه امنيتي رد شدم. يک نيروي پليس خيلي جدي پاسپورت مرا گرفت و پرسيد که به کجا سفر خواهم کرد. اما قبل از اين که من جواب دهم منيجر او گفت:«اوه، تو اهل بارسلونا هستي! بارسلونا! شب گذشته! واو! عالي بود، بايد خيلي خوشحال باشي، حتما به بارسلونا هم مي روي، عجب تيمي»!

خنديدم و رفتم. من هوادار اسپانيول هستم، اما نمي‌توانم منکر شوم که از اين برد خيلي خوشحال شدم. اين برد فوق‌العاده همان طور که روي همه مردم تاثير داشت، روي من هم تاثير گذاشته است. وقتي توپ سرخي روبرتو وارد دروازه شد، همه کارکنان برنامه نروژي از روي صندلي‌هايشان پريدند. عکس‌ها و ويدئوهاي هواداران را هم ديدم. ديدم که ليونل مسي هم به سمت سکوها مي‌دويد، در حالي که لباسش را در دست داشت. تصاوير انريکه و خيلي‌ها را ديدم. پيش از بازي هم مي‌شنيدم که خيلي‌ها اين بازگشت را غيرممکن مي‌دانستند. اين بازي براي هميشه در ذهن کساني که آن را تماشا کردند خواهد ماند. مطمئنا دوران خيلي‌ها را هم عوض خواهد کرد. بارسلونا به همه موفقيت‌هاي دهه اخيرش يک بازگشت رويايي را هم اضافه کرد. بازيکنان پي اس جي و اوناي امري، مربي آن‌ها هم تا يک دقيقه قبل از بازي مي‌دانستند که کار سختي مقابل بارسلونا خواهند داشت. اما همه اين اتفاقاتي که افتاد چند دليل داشت.

اول اين که هواداران به تيمشان ايمان داشتند، به بازيکنان و مربي هم همين طور. اين تيم يک برنامه داشت، در شرايطي که شديدا تحت فشار بود قرار بود از ابتداي بازي فرصت‌هاي زيادي خلق کند تا به گل‌هايي که نياز داشتند برسند. بارسلونا در اين بازي بسيار تاثيرگذار بود، هرچند که در صحنه دو گل اين پي اس جي بود که مقصر بود. دو گل ديگر پنالتي بود و يکي هم ضربه کاشته بود. پس مي‌بينيد اين گل‌ها گل‌هايي نيستند که معمولا بارسلونا مي‌زند و بازي‌ها را با آن‌ها مي‌برد. شانس هم دخيل بود، ادينسون کاواني و آنخل دي ماريا فرصت‌هاي خوبي را از دست دادند. اما نظر من اين است که در اين بازگشت‌هاي تاريخي نمي‌توان همه چيز را به پاي شانس نوشت.

بازيکنان بارسلونا در اين بازي تصميم‌هاي خوبي هم گرفتند. بعد از دقيقه 88 پي اس جي تنها 4 بار لمس توپ داشت و 3تا از آن‌ها هم براي شروع مجددها بود. مسي در اين بازي بيشتر از هميشه تلاش مي‌کرد، اما نتوانست گل بزند. نيمار بسيار تاثيرگذار بود، در هر حرکتش هيجان و تنش ديده مي‌شد، چه با توپ و چه بدون توپ.

اينيستا شايد گل‌هاي زيادي نزده باشد، اما بازي بارسا را بسيار بهتر مي‌کند. در اين بازي هم دوباره او تاثيرگذار بود. دروازه بانشان، تراشتگن، حتي يک اشتباه هم نکرد و در متوقف کردن پي اس جي عالي کار کرد.

سرخي روبرتو هم فصل فوق‌العاده‌اش را تکميل کرد. به عنوان يک دفاع راست در بيشتر بازي‌هاي فصل عالي بود. البته که در بازي رفت پي اس جي او را اذيت کرده بود. به همين دليل زدن گل برتري بايد براي او بيشتر از هرکس ديگري شيرين باشد.

لوئيز انريکه از 3 بازي قبل براي اين بازي امتحان‌هايش را آغاز کرده بود. زماني که با سيستم 3-4-3 بازي کرد. با اين سيستم سعي کرد از عقب بازي‌سازي کند. در نهايت هم باعث شد تيمش بهتر شده و بازيکنانش از بازي‌شان بيشتر لذت ببرند. در واقع او راه خوبي براي تثبيت کردن نام خودش در تاريخ بارسلونا پيدا کرد، چيزي که همه مي‌دانيم برايش قبل از رفتن خيلي مهم بود.

شنيدم که صحبت‌ها و بحث‌هايي وجود دارد که از به نفع گرفتن‌هاي داور و تقلب در اين بازي مي‌گويد. درست است که پنالتي لويس سوارس نبايد گرفته مي‌شد وخاوير ماسچرانو هم در محوطه جريمه روي دي‌ ماريا خطا کرد. اما براي اين که يک چيز عجيب و بزرگ اتفاق بيفتد، در زندگي فوتبال، هميشه بايد اشتباه‌هاي غيرعمدي هم دخيل باشند. اما اگر بخواهي فقط روي اين مسائل تمرکز کني، به نظرم کمي شور و شوق کودکانه‌ات براي اين بازي را از دست داده‌اي.

اين بازي‌اي بود که بارسلونا در آن برد مي‌خواست. اما صادقانه بگويم، يکي از فوق‌العاده‌ترين بازگشت‌هايي بود که من تا به حال ديده بودم. حتي بالاتر از قهرماني اسپانيا در جام جهاني در ژوهانسبورگ و بالاتر از آن شب در استانبول در سال 2005.

 

 

خلق بزرگترين حماسه جهان فوتبال؛ نيوکمپ

اميرحسين شبانکار-نويسنده مهمان

در مسابقه برگشت دو تيم بارسا و پاري‌سن‌ژرمن از مرحله يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان اروپا، جايي که تقريبا اکثرفوتبال‌دوستان و حتي مردم کاتالان کار بارسا را يکسره تلقي مي‌کردند و خداحافظي زودهنگام اين تيم با ليگ قهرمانان را متصور بودند، حماسه‌اي در جهان فوتبال خلق شد که نه تنها تاکنون نظير آن کمتر ديده شد بلکه شايد تا سال‌هاي سال چنين حادثه‌اي را هيچ فوتبال‌دوستي به چشم خود نبيند. چيزي در حد داستان‌هاي حماسي و افسانه‌اي و نيز فراتر از انجام يک ماموريت غيرممکن.

اهميت کار بارسا وقتي صد چندان مي‌شود که تيم مقابل‌شان پاري‌سن‌ژرمن در بازي رفت طي يک بازي کاملا برتر و يکطرفه و مقتدرانه انريکه و بازيکنانش را تحقير نموده و سرخورده به خانه فرستاده بود و توانسته بود قدرت خود را به رخ ساير رقبا نيز بکشاند. بر همين اساس اکثر کارشناسان راهي براي غلبه بر اين تيم و صعود بارسا متصور نبودند.

نکته کاملا متمايزي که پيش از اين مسابقه مشهود بود اين بود که مسائل تاکتيکي و آناليزهاي رايج در فوتبال امروز به هيچ عنوان نمي‌توانست رأي به صعود بارسا به دور بعد بدهد و شايد به همين دليل هيچ مربي در سراسر دنيا دوست نداشت در اين شب خاص به جاي انريکه روي نيمکت بارسا در نيوکمپ بنشيند.

پس چه چيزي باعث بوجود آمدن چنين اتفاق بزرگ و تاريخي در اين ديدار شد؟

وقتي از ابتدا به بازي دقيق شويم و به حرکات بازيکنان داخل زمين و التهاب و رفتار تماشاگران روي سکوها توجه کنيم، متوجه خواهيم شد که تنها مسائل روحي و رواني بود که باعث خلق چنين نتيجه‌اي گرديد.

عجين شدن تيم فوتبال بارسلونا با زندگي تک تک اهالي کاتالان، آن هم نه امروز بلکه از بدو تأسيس اين باشگاه که در برهه‌اي از زمان رفتار ظالمانه ژنرال فرانکو اين قرابت و نزديکي را صدچندان نمود، باعث گرديد تا در چنين شبي، وقتي بازيکنان پاريسي پا به نيوکمپ گذاردند خود را نه فقط رودرروي تيم بارسا بلکه در حال مبارزه با يک مکتب، اصالت و تاريخ باشکوه و همه مردم يک سرزمين ببينند و از همان ابتدا تحت تأثير اين شکوه و قدرت قرار بگيرند.

شايد بتوان گفت اين ميزان هيجان، انگيزه و مبارزه جويي که به بازيکنان تزريق شد نه فقط حاصل دانش و تجربيات و زحمات کادر فني بود بلکه به واسطه خواست و اراده مردم يکدل و متحد کاتالان به تيم تحميل گرديد تا جبران شکست تحقيرآميز دور رفت گردد که اگر چنين نمي‌شد بارسا تا سال‌ها زير سايه سنگين اين تحقير مي‌ماند. به همين دليل اين سربازان تا آخرين قطره خون خود براي پرچم کاتالان مبارزه کردند و سرانجام با خلق حماسه‌اي بزرگ، نام خود را براي هميشه در تاريخ فوتبال دنيا حک کردند تا ازين پس به عنوان الگويي براي اميد به موفقيت، برخاستن از شکست و مبارزه تا آخرين نفس در اذهان باقي بمانند.

 

 

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن