90/ جاسوسي آمريکا در ايران از طريق فوتبال!
شماره خبر : 137888
اطلاعات آشکار شده اخير سازمان سيا آمريکا نشان مي‌دهد که آمريکا از طريق فوتبال در ايران جاسوسي مي‌کرده است! گلن گاروين نويسنده آمريکايي روزنامه تريبون نيوز سرويس در شماره يکشنبه اين روزنامه طي مقاله و گزارشي مفصل به اين مسئله پرداخته است.

کامران احمدپور

اطلاعات آشکار شده اخير سازمان سيا آمريکا نشان مي‌دهد که آمريکا از طريق فوتبال در ايران جاسوسي مي‌کرده است! گلن گاروين نويسنده آمريکايي روزنامه تريبون نيوز سرويس در شماره يکشنبه اين روزنامه طي مقاله و گزارشي مفصل به اين مسئله پرداخته است. او در اين باره مي‌نويسد که در سال 1979 (13 آبان 1358) زماني که دانشجويان ايراني به سفارت آمريکا در تهران حمله کردند و آمريکايي‌ها را به اسارت گرفتند سرويس‌هاي جاسوسي آمريکا و در کنار آن يک تيم زبده اطلاعاتي و عملياتي طي 200 ماموريت سعي مي‌کرده اطلاعات لازم را در مورد گروگان‌هاي آمريکايي در تهران کسب کند. اين نويسنده در گزارش خود مدعي شده بر اساس آخرين اطلاعات طبقه‌بندي شده سيا که اخيرا افشا شده که البته هنوز زوايا و اطلاعات زيادي هم از آن منتشر نشده آمريکا سعي مي‌کرده در طي 15 ماه اسارت گروگان هاي کشورش در تهران از نحوه نگهداري و محل اقامت آنها اطلاعات کسب کند. اين اطلاعات و تحقيقات گلن گاروين نشان مي‌دهد که گروهي متشکل از روانشناسان و کارشناسان نظامي و امنيتي با رمز و کد GRILL FLAME 200 بار تلاش کرده تا از وضعيت سلامتي و محل نگهداري اسرا اطلاعات کسب کند. اين روانشناسان و گروه مذکور از طرف سرويس اطلاعاتي ارتش آمريکا تشکيل شده بود. اما مدارک نشان مي‌دهد دولت اين کشور، سيا و فرماندهان ارشد پنتاگون نيز به شدت از آنها حمايت مي‌کردند. قبل از اجراي نقشه حمله آمريکا به سفارت خودش در تهران که با حادثه طبس در آوريل 1980 به يک رسوايي تبديل شد آنها حتي تمام طرح و نقشه خود را با اين گروه هماهنگ کرده و از آنها اطلاعات مي‌گرفتند. در 23 آوريل 1980 طي يک ستون که به خاطرات اين ماموريت اختصاص داشت يک ژنرال آمريکايي نوشته بود که يک روز قبل از اعزام گروه نجات به طبس يک فرمانده ارشد گروه نجات با گروه گريل، فليم تماس گرفته و از آنها خواسته که تلاش‌شان را بيشتر کنند تا ميزان موفقيت اين عمليات بيشتر شود.

اطلاعاتي که بعد از آزادسازي گروگان‌ها از آنها گرفته شد با اطلاعات 202 گزارش گروه گريل فليم مقايسه شد و اينگونه نتيجه‌گيري شد که هفت گزارش اين گروه کاملا درست بوده ولي نصف بيشتر گزارش‌ها غلط و غيرواقعي بودند 59 گزارش اطلاعاتي داشت که بخشي از آنها درست يا احتمالا درست بوده است. بعضي از کارشناسان آمريکايي بعد از انتشار مصاحبه‌هاي گروگان‌ها در آمريکا معتقد بودند اطلاعات به دست آمده اين گروه مذکور اطلاعات کاملا آشغال و به درد نخور بوده که حتي يک ذره هم کارآيي نداشته است. اما آمريکايي‌ها چگونه از طريق فوتبال از ايران جاسوسي مي‌کردند و به دنبال چه هدفي بودند. داستان از اين قرار است که يکي از تيم‌هاي حاضر در ليگ فوتبال براي اسراي آمريکايي فيلم‌هاي ويديويي‌ مي‌فرستاد که آنها اين مسابقات فوتبال را تماشا کنند. گويا مسئولان کشورمان و گروگان‌‌گيرها که با اسرا برخورد مناسبي داشتند با نمايش اين فيلم‌ها مخالفتي نکرده و اجازه مي‌دادند که گروگان‌ها اين فيلم‌ها را ببينند. به محض اين که اين فيلم‌ها در دستگاه ويديو سفارت گذاشته مي‌شد تا نمايش داده شود، يک تراشه و ابزار رديابي فعال مي‌شد و سيگنالي مي‌فرستاد که توسط ماهواره‌ها به هواپيما‌ها و برج‌هاي مراقبت آمريکايي ارسال مي‌گرديد. نمايش هر فيلم در هر نقطه نشانگر اين بود که حداقل يک گروگان در اين مکان وجود دارد. آمريکايي‌ها مي‌خواستند بدانند آيا گروگان‌ها همگي در يک جا به طور متمرکز نگهداري مي‌شوند يا پخش شده‌اند تا برنامه حمله به سفارت يا هر نقطه‌اي که گروگان‌ها در آنها نگهداري مي‌شوند بر اساس آنها طراحي شود!

يکي ديگر از ابزارهايي که آنها در آن زمان از آن استفاده مي‌کردند يک پرنده مکانيکي بود که صداهاي اطراف سفارت را ضبط مي‌کرد و تمام گفت‌وگوي افراد حاضر در محوطه داخل سفارت را ضبط و براي آمريکايي‌ها مي‌فرستاد. اين پرنده که کاملا به صورت يک پرنده واقعي طراحي شده بود بر روي لبه پنجره ساختماني در نزديکي سفارت آمريکا در تهران کار گذاشته شده بود. حتي يکي از جاسوسان آمريکايي که از بخت بدش در زمان گروگان‌گيري به منظور انجام عملياتي کوتاه‌مدت در ايران بود و به دست دانشجويان خط امام دستگير شده بود از اين همه خلاقيت همکاران و هموطنانش به وجد آمده و بعد از آزادي به مطبوعات آمريکايي گفته بود که فکر نمي‌کنم بعد از اين همه سئوال من را به خاطر انتشار اين راز با تير بکشند!

اين جاسوس آمريکايي بود که فهميده بود فيلم‌هاي ارسالي آمريکايي‌ها به طور عمد توسط يک باشگاه فوتبال اين کشور فرستاده مي‌شد احتمالا مي‌توانسته ابزار جاسوسي براي کشورش باشد.

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن