90/ نيمار ، روياها، خاطرات و اولين روز 25 سالگي
شماره خبر : 137758
وقتي بعد از باز کردن دروازه مکزيک در دومين بازي مرحله گروهي برزيل در جام کنفدراسيون‌هاي 2013، سامبا مي‌رقصيد، نماد برزيل بود

ستاره برزيلي در رسيدن به ربع قرن زندگي به آينده‌اي طلايي مي‌انديشد

 

وقتي بعد از  باز کردن دروازه مکزيک در دومين بازي مرحله گروهي برزيل در جام کنفدراسيون‌هاي 2013، سامبا مي‌رقصيد، نماد برزيل بود؛ نماد يک برزيلي بيشتر اوقات خوشحال، هميشه عاشق خنده و  شوخي و فوتبال و برخي مواقع لجباز! مثل رونالدينيو ستاره قبلي برزيل مي تواند ادوات موسيقي دستش بگيرد و مثل کاري که اعجوبه، آخر فينال جام کنفدراسيون‌هاي 2005 کرد،خوشحالي را مضاعف کند، مي تواند با شوخي‌ها و خنده‌‍‌هايش به بمب روحيه در رختکن تبديل شود. حتي مي‌تواتد مثل آن کليپي که حدود 3 سال قبل از خودش منتشر کرد، وسط بحران و فرداي باخت بارسا در تمرين و بيرون زمين شاد باشد و البته قادر است با دريبل‌ها و لايي‌هايش، جماعتي را شاکي کند.

 

شروع رشد

کار او از يک سوء تفاهم شروع شد. در 14 سالگي به آکادمي رئال مادريد رفت ؛ جايي که زيدان، بکام، رونالدوي برزيلي، روبرتو کارلوس و روبينيو حضور داشتند. آنجا نماند. پسند نشد. اما از لحظه اي که در سانتوس پا به توپ شد، همه يادشان رفت تا چند وقت پيش مثلث روبينيو، ديگو ريباس و رناتو،  مثل مثلث اهرام ثلاثه پرستيده مي‌شدند.آن قصه خيلي زود تمام شد چون فرعون سانتوس سربرآورده بود؛ با همان تماميت خواهي. در سانتوس همه را ياد پله مي‌انداخت.در بازي رفت نيمه نهايي جام منطقه پائوليستا در سال 2009 گلي تعيين کننده به پالميراس زد.سال 2010 شکست تيمش در فينال 2009 را تلافي شده ديد و با زدن زيباترين گل‌هاي ممکن،جام منطقه پائوليستا را براي تيم سابق سلطان پله به ارمغان آورد. تاريخ تلاش‌هايش براي پنالتي گرفتن و ياغي گري به سال 2010 برمي گردد؛ وقتي در بازي روز 15 سپتامبر 2010 مقابل گوآنينزه به حرف مربي مبني بر نزدن پنالتي گوش نکرد و درنهايت نه تنها تصميم مربي براي محروم کردن او وتو شد، بلکه به جاي نيمار، مرد اول نيمکت اخراج شد! آن زمان مثل اکثر بازيکنان برزيلي و آمريکاي جنوبي حق مالکيتش با يک شرکت نقل و انتقالات بود.همين موضوع پروسه لاليگايي شدن او را سخت مي کرد. بالاخره بعد از اينکه اولين قهرماني سانتوس در ليبرتادورس  از دوران پله را رقم زد، درگيري رئال و بارسا براي به خدمت گرفتن نيمار بالا گرفت و بارسا با اعلام يک دروغ بزرگ درمبلغ قراردادش او را آبي و اناري پوش کرد.خيلي زود به ششمين برزيلي زننده گل براي بارسا در اولين ال کلاسيکوي خود تبديل شد. گل بعدي، زودهنگام ترين گل ال کلاسيکوهاي 4 سال اخير بود؛ دقيقه 3 جدال دور رفت.تيمش در اين بازي باخت؛ خيلي بدتر از شکست در دادگاهي که باعثش نيمار بود.

 

جنجال بزرگ

روسل، رئيس وقت بارسلونا مبلغ قرارداد نيمار را کم تر از آن چيزي که بود اعلام کرد و همين موضوع، شايعه پول شويي بارسا به کمک شرکت نيمار و پدرش را به وجود آورد.مي گفتند اين پدر و پسر در شرکتي که در  يک گاراژ قرار دارد و از ترس ماموران، نشاني ندارد، کارهاي غير قانوني براي بارسا انجام مي‌دهند. با محرز شدن جرم، روسل رفت و بارتومئو آمد اما ماجرا هنوز تمام نشده است.

 

درخشش در رده ملي

 نيمار اما در رده ملي اين قدرها هم داستان ندارد. از آن گل معروف به مکزيک که کانديداي گل سال بود تا درخشش در نيمه نهايي و فينال جام کنفدراسيون‌ها، سال 2013 همه چيز بروفق مرادش بود.بهترين بازيکن جام شد وعلاوه بر جام قهرماني، کلي جايزه برد؛ برخلاف سال بعد. يکي از آن‌هايي بود که موقع پخش سرود برزيل قبل هر بازي طلايي پوشان در جام جهاني 2014، حتي بعد قطع شدن سرود از ورزشگاه با مردم هم آوايي مي کرد اما جام جهاني با او هم آوايي نکرد.اخطار به خاطر زدن بازيکن کرواسي با آرنج در افتتاحيه، گل زدن به کرواسي و کامرون و گل کردن ضربه در ضربات پنالتي يک هشتم نهايي مقابل شيلي، پاياني به تلخي مصدوم شدن دربازي با کلمبيا به دليل حرکت خشن زونيگا داشت. اگر ضربه کمي پايين‌تر مي‌خورد، زندگي‌اش را از دست مي‌داد.مردم در بيمارستان محل بستري شدن او تجمع کردند و خودش در برنامه تلويزيوني، اشک ريزان از پايان جام جهاني گفت. نبود و برزيل درغيابش مقابل آلمان وهلند دود شد و به هوا رفت. سومين گلزن برتر جام جهاني، بعد جام از سوي دونگا، سرمربي جديد تيم به جاي تياگو سيلوا کاپيتان شد.

سيزدهمين فوتباليست ثروتمند جهان در سال 2012 و مردي با 50 ميليون هوادار در فيس بوک، به لطف 2 هت تريک و زدن 4 گل در يک بازي، نزديک ترين رقيب براي علي دايي در گرفتن عنوان بهترين گلزن ملي تاريخ فوتبال است. نمايشهاي رنگارنگ او هنوز شور پيدا شدن يک پله ديگر را براي برزيلي ها ايجاد مي‌کند؛ يک پله با کلي تزوير، يک پله با کلي هياهو،‌ يک پله با همه مختصات دوست داشتني بودن.

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن