90/ آفت‌هاي نگران‌کننده فوتبال
شماره خبر : 137665
فوتبال ايران را بايد به ساندويچ الويه تشبيه کرد! دست به هر جاي آن مي‌زني، از يک جاي ديگر مواد غذايي مي‌زند بيرون.

بي‌اخلاقي، بي‌سوادي و بي‌فرهنگي

 

فوتبال ايران را بايد به ساندويچ الويه تشبيه کرد! دست به هر جاي آن مي‌زني، از يک جاي ديگر مواد غذايي مي‌زند بيرون. حالا در اين فوتبال هم که همه ما مي‌دانيم از چه دردهايي رنج مي‌برد تا مي‌خواهيم به يک جاي آن توجه نشان دهيم تا به اصطلاح کاستي‌ها را به حداقل برسانيم از جاهاي ديگر مثل درد و مرض‌هاي ناجور عيان مي‌شود. بي‌فرهنگي حاکم بر سکوها، کم‌سوادي اغلب فوتباليست‌ها و بي‌اخلاقي‌هاي رايج بين برخي از مربيان و بازيکنان حسابي اعصاب خرد کن شده است. اما با اين وجود مي‌بينيم که دردهاي اصلي پشت اين کاستي‌ها و کمبودها پنهان شده است. اين که مربيان چنين بي‌رحمانه به يکديگر مي‌تازند و يا ضعف‌هاي فاحش مديريتي مثل قضيه اخير استقلال آبروي فوتبال ما را برده اصلا و ابدا اتفاقي نيست و ما بايد قبول کنيم در فوتبالي فعاليت مي‌کنيم که هيچ‌چيز آن اميدوار کننده نيست و تازه در اين فضا مي‌شويم معلم اخلاق کارلوس کي‌روش و او را به دليل پيگيري مطالبات تيم‌ملي، سياه‌باز و حقه‌باز و پول پرست مي‌ناميم.

با جعفر کاشاني پيشکسوت تحصيلکرده فوتبال ايران و رئيس هيات مديره پرسپوليس براي دقايقي همکلام شديم تا بلکه اين مشکلات را ريشه‌يابي کنيم. بخوانيد تحليل جعفرخان از اين شرايط نامطلوب را...

 

تاسف خوردم

يک روز به من گفتند فلان بازيکن مطرح فوتبال مصاحبه کرده و گفته که از درس خواندن متنفرم! و اين جمله هم تيتر يکي از روزنامه‌ها شده. خيلي غصه خوردم که چرا به لحاظ فرهنگي تا اين حد سقوط کرده‌ايم. البته مقصر آن بازيکن نيست که چنين حرفي بر زبان آورده بايد ديد چه عواملي باعث شده که او چنين نسبت به درس خواندن در دانشگاه واکنش نشان مي‌دهد. البته من شخصا با اين پسر که اتفاقا جوان خوب و فوتباليست باارزشي است صحبت کردم و او هم متوجه اشتباه خود شد. اما سئوال من اين است که چرا بايد ورزشکاران ملي ما در فضايي تربيت پيدا کنند که متنفر بودن از درس خواندن به ارزش براي آنان تبديل ‌شود.

 

به اندازه استقلالي‌ها ناراحتم

وقتي شنيدم استقلال به دليل اشتباهات برخي از مديرانش به سادگي بايد قيد حضور موثر در نقل و انتقالات زمستاني را بزند ناراحت شدم. آن هم به عنوان يک ايراني که کشورم را دوست دارم و در فوتبال و ورزش اين مملکت به اندازه خودم زحمت کشيدم. اينجا ديگر بحث استقلال و پرسپوليس مهم نيست بلکه فقط نام ايران عزيز برايم اهميت دارد. ما تنها ملت شيعه دنيا هستيم که فرهنگ غني و تاثيرگذاري در سطح اول دنيا داريم. با توجه به موقعيت سوق‌الجيشي خود هم مي‌توانيم روي بسياري از کشورها تاثير بگذاريم. واقعاً چرا بايد اين اتفاق تلخ رخ دهد.

 

ورزش، هويت است

برخي‌ها به اشتباه ورزش را تفريح مي‌دانند. در حالي که اين‌طور نيست بلکه ورزش عامل بسيار مهمي است براي ايجاد و زمينه‌هاي مثبت اجتماعي، اقتصادي، سياسي و رفع چالش‌هاي بزرگ بين ملت‌ها و باعث پويايي فرهنگ‌ها خواهد بود. به واقع ورزش هويت همه ملت‌هاست و هرگز به مرام و مسلک و دين وابسته نبوده و نبايد هم باشد. در مسابقات مهم نظير المپيک مي‌بينيم که از همه دنيا در اين رقابت‌ها حضور مستقيم و غيرمستقيم دارند و صحنه المپيک به ميداني براي تبادل فرهنگ و دوستي‌ها تبديل مي‌شود. در يک کلام بايد بگويم ورزش عامل بسيار مهمي براي رفع چالش‌هاي سياسي و اجتماعي است و حتي مي‌تواند پيوند دهنده ملت‌ها با تفکرات گوناگون باشد.

 

ورزش مردمي چاره کار است

بخش خصوصي بايد در ورزش ورود کند و البته اين حضور موثر بايد در چارچوب طرح‌هاي ملي باشد. اگر بخش خصوصي در ورزش مسئوليت داشته باشد به دليل هزينه‌هايي که متحمل مي‌شود ناچار است دلسوزي کند. اما ورزش دولتي هيچ تضميني براي عدم سرمايه‌سوزي در حوزه‌هاي مادي و معنوي نمي‌دهد. در همين قضيه اخيرا استقلال من نمي‌خواهم بگويم که فرد خاصي مقصر است نه، اتفاقا همه آقايان فعال در استقلال مديران توانمندي هستند اما دارند با بودجه دولتي تيم را اداره مي‌کنند در حالي که بخش خصوصي در اين مواقع اجازه نمي‌دهند نه اعتبار کسي خدشه‌دار شود و نه سرمايه کسي هدر رود.

 

پيشکسوتان بايد باشند

در ورزش اين مملکت پيشکسوتان زيادي هستند که هر کدام در ورزش‌هاي مختلفي صاحب‌نظر هستند. اما متاسفانه اغلب اين عزيزان يا خانه‌نشين هستند يا در جاهاي غيرورزشي از آنها استفاده مي‌شود. امروز اگر در همه رشته‌ها پيشکسوتان دعوت به کار شوند با تمام تجربيات گرانبها و تحصيلات بالايي که بيشتر آنها دارند مي‌توانند به درد ورزش برسند تا ديگر شاهد اتفاقات تلخي نباشيم.

به واقع اينها مي‌توانند باعث تاثير فرهنگ در رشد ورزش و باعث ارتقاي سطح کيفي ورزشکاران و مهم‌تر از همه عامل رشد تحصيلي ورزشکاران عزيزمان شوند و با نصايح خود مي‌توانند جوانان مستعد در رشته‌هاي گوناگون را به راه اصلي هدايت کنند.

 

ارتباط بين ملت‌ها از کانال ورزش

ما در طول تاريخ هميشه مورد تهاجم قرار گرفته‌ايم. اما چون ملتي روشن و با تمدن هستيم اجازه نداديم که فرهنگ و هويت ايراني اسلامي تحت‌تاثير ديگران قرار بگيرد. در اين زمينه ورزش خيلي راحت مي‌تواند اهداف سياسي، اجتماعي و فرهنگي را تامين و در ايجاد ارتباط بين‌المللي بين ملت‌ها نقش داشته باشد. بارها ديده شده در المپيک‌ها دو نفر از دو فرهنگ ودو کشور کاملا متفاوت با هم ازدواج کنند که اين نشان دهنده تاثير عميق ورزش بر مناسبات و رفتارهاي بين انسان‌هاست.

 

پرسپوليس مديون طاهري است

پرسپوليس هيچ‌وقت تا اين اندازه مستحکم و به اين درستي که مي‌بينيم فعاليت نداشته است. آقاي طاهري با اين که سرپرست است اما با دانش و پشتکار بالا توانسته پرسپوليس را تا اينجا برساند. حتي انتخاب کادر فني و بازيکنان خوب هم از هنر طاهري بوده که بايد به اين مدير کاردان خسته نباشيد بگويم. همين که پس از سال‌ها داراي استاديوم شده و استاديوم خود را هم کاملا مجهز کرده نشان مي‌دهد طاهري تا چه حد کار خود را بلد است. کار مهم طاهري بيانگر اين نکته مهم است که مي‌شود در اين فوتبال هم کارهاي بزرگ کرد. البته اين مدير خوب و توانا مجري هيات مديره است و از اين بابت اعضاي هيات مديره او را حمايت مي‌کنند.

 

بايد هر باشگاهي موزه داشته باشد

اين بي‌اعتنايي به پيشکسوتان که در اغلب رشته‌ها رايج است به دليل فقدان موزه در باشگاه‌هاست. اگر موزه همه باشگاه‌ها راه‌اندازي شود در واقع تاريخ آن باشگاه احيا مي‌شود و نسل جديد مي‌داند که در گذشته چه کساني پيراهن تيم يا باشگاه فعلي او را بر تن کرده‌اند و در اين صورت مراقب رفتار خود مي‌باشد و سعي مي‌کند مثل اغلب قديمي‌ها براي نسل بعد خود الگوي ورزشي و اخلاقي و تحصيلي باشد. اگر هر باشگاه ما استاديوم داشته باشد آنگاه مديران باشگاه ما بايد براي پيشکسوتان خود علاوه بر موزه جايگاه‌هاي مخصوص درست کنند. مثل کاري که در بارسلونا، رئال مادريد، بايرن مونيخ و... مي‌کنند و باعث رشد و پيشرفت شده‌اند.

 

ورزش برند کشورهاست

امروز مردم دنيا برزيل را که يک قدرت اقتصادي بزرگ و کشوري پهناور است از طريق فوتبال يا واليبال مي‌شناسند و اين بيانگر نقش و تاثيرگذاري ورزش در معرفي کشورهاست. اميدوارم که روزي مردم دنيا علاوه بر فرهنگ، تاريخ و تمدن ما حساب ويژه‌اي هم روي ورزش کشورمان باز کنند.

 

بيرانوند را نصيحت کردم

يک روز به بيرانوند که واقعاً بهترين گلر ايران است گفتم به جاي اين که بخواهي در مصاحبه‌ها گذشته خود را يادآوري کني بگو که من در ورزش يک آدم ديگري شدم که هم شيک مي‌پوشم و هم درس مي‌خوانم و هم به لحاظ اجتماعي مي‌توانم در جامعه تاثير بگذارم که البته خوشحالم که او قبول کرد. خب چه اشکالي دارد که ورزشکاران ما براي نسل آينده طوري الگوسازي کنند که جوان‌ها با روي باز آنها را به عنوان الگو بپذيرند.

 

ارسال در:
اخبار مرتبط برای این خبر ثبت نشده است
تا نمایش کامل نظرات لطفا منتظر بمانید
نام شما: *
ایمیل: * (بدون www)مثلا :  Ali2020@gmail.com
نظر:
در صورت تایید پیام، مرا مطلع کن
دقت کنید که ایمیل وارد شده باید درست باشد
اگر پیامی در این خبر اضافه شد مرا مطلع کن